reklama

Kanga je kontroverzní, dovedu si Spartu představit bez něj, říká nový letenský kouč

Budoucnost záložníka Guélora Kangy ve fotbalové Spartě je silně nejistá Budoucnost záložníka Guélora Kangy ve fotbalové Spartě je silně nejistá autor: Milan Kammermayer
Pro nového trenéra Václava Jílka je velkým cílem a výzvou dostat fotbalisty Sparty na úroveň Slavie a Plzně, aby opět bojovali o titul a získávali trofeje. Je mu ale jasné, že zlepšení nenastane přes noc.

"Sportovní cíl Sparty je historicky daný - chce hrát o titul, každý rok sbírat trofeje, chce hrát poháry. Hlavní je teď ale první krok, abychom vybudovali silný tým a nastavili jednoznačně pevnou organizační strukturu," řekl Jílek. "Jasně si určit míru kompetencí a odpovědností lidí, kteří se pohybují kolem týmu. Ta vize je naprosto zřejmá a i díky ní jsem do Sparty šel," doplnil kouč.

Jílek při své inauguraci prohlásil, že hodlá dělat maximum pro to, aby postupnými kroky udělal ze Sparty opět silné mužstvo, které bude vítězit. "Půjdeme pozvolnou cestou, nějaké rychlé vystřelení vás může zase rychle vrátit na zem," prohlásil třiačtyřicetiletý odborník, kterého Sparta získala z Olomouce.

Letenští čekají na trofej už od sezony 2013/14, kdy vyhráli ligu i pohár. "Je třeba si přiznat, že poslední ročníky i ohledně toho umístění neodpovídají ambicím klubu. Co Spartě nejvíc chybí? Organizace hry, která vyplývá z týmového pojetí, je naprosto zásadní, abyste byli úspěšní," vypíchl Jílek.

Jako příklad dal největšího rivala letenského souboru. "Nechci tu zmiňovat Slavii, ale tohle je atribut, který má silný, a já to ze Sparty necítil. Myslím, že bychom měli hlavně vystupovat jako silný a jednotný tým. Všichni hráči musí respektovat týmovou roli. Aby si na hřišti každý nedělal, co chce," apeloval Jílek.

Právě takovým způsobem ale leckdy působí záložník Guélor Kanga, který má problémy s disciplínou. "Vnímám ho jako kontroverzního hráče, tak působí na veřejnost. Momentálně si dovedu představit hru Sparty s Kangou i bez Kangy," připustil nový šéf sparťanské lavičky. "Ale to, jakým směrem se to bude ubírat, určí první dny a týdny. Nesoudím hráče, pokud je osobně neznám," dodal.

Letní přípravu začne s týmem 17. června. "Hráči teď po náročné a dlouhé sezoně potřebují vyčistit si hlavy a odpočinout si. Pak budeme mít jen čtyři týdny na přípravu, ale podle mě je to dostatečně dlouhá doba na to, abychom pracovali na zásadních herních a taktických věcech. Abychom to těm hráčům vtiskli a už od začátku sezony jsme se tak prezentovali," podotkl Jílek, který na Spartě působil už jako asistent v letech 2011 až 2015.

Letenští ve 3. předkole vstoupí do Evropské ligy. V základní skupině pohárů hráli naposledy v sezoně 2016/17. "V posledních letech Spartě předkola nevyšla a myslím si, že tak dlouho by se tu na Evropu čekat nemělo. Půjdeme do předkol, to je fakt. Z hlediska jména a tradice Sparty je důležité, abychom se dostali do základní skupiny," vyhlásil Jílek.

Sparta má trenéra, Letenské zkusí probudit Jílek. Půjdeme pozvolnou cestou, říká kouč Sparta má trenéra, Letenské zkusí probudit Jílek. Půjdeme pozvolnou cestou, říká kouč Čtěte zde
reklama