Olomouc jede. Hanáci vyhráli ve Zlíně 1:0 a bodově se dotáhli na Spartu

26. 9. 2020 18:39
Fotbalisté Olomouce v 5. kole první ligy zvítězili ve Zlíně 1:0. Zápas rozhodl ve 47. minutě Ondřej Zmrzlý svou premiérovou brankou v nejvyšší soutěži.
Kouč Ladislav Minář
Kouč Ladislav Minář | Foto: Milan Kammermayer

Hanáci vyhráli potřetí za sebou a v neúplné tabulce se bodově dotáhli na druhou Spartu, která má ale k dobru nedělní duel v Příbrami. "Ševci" prohráli podruhé v řadě.

Od úvodních minut se zásluhou obou týmů hrál svižný fotbal plný pohybu. Míč měli ale na kopačkách více domácí. Během úvodních deseti minut se dvakrát dostal do zakončení Dramé, jednou jeho střelu chytil Mandous, podruhé putoval balon těsně vedle.

Největší olomoucká šance přišla ve 20. minutě. Zmrzlý vyslal míč přes poněkud zkoprnělou obranu Zlína na Faltu, který v sestavě Sigmy nahradil zraněného Housku, nicméně sólo hostujícího záložníka zlikvidoval brankář domácího týmu.

V závěru poločasu Zlín vystupňoval svoji aktivitu a výsledkem byla kombinační akce, na jejímž konci byl opět Dramé, ale jeho tvrdou střelu vyrazil Mandous na roh, v posledních vteřinách mířila slibná Janetzkého hlavička vedle.

Do druhého poločasu vystoupila mnohem lépe a hlavně koncentrovaně Sigma. Už v 47. minutě vyslal Greššák dlouhý pas z hloubi pole na Zmrzlého, který mezi Fantišem a Simerským míč rychle zpracoval a nekompromisně zajistil hostům vedení.

Zlínským dlouho trvalo, než se vzpamatovali, vázla jim kombinace, nedostávali se do přečíslení, takže si ani nevypracovali žádnou možnost k vyrovnání, což vyhovovalo Olomouci.

Od 70. minuty se ale hrálo už jen převážně na polovině hostů. Zlín si vytvořil velkou územní převahu i spoustu standardních situací, ale s žádnou nenaložil tak, aby se dočkal kýženého vyrovnání. Sigma venku vyhrála druhý ligový zápas po sobě.

Teplice konečně zabraly

Fotbalisté Teplic porazili v 5. kole první ligy Ostravu 2:1. Severočechy poslal v 58. minutě do vedení Patrik Žitný, po dvou minutách srovnal Dyjan Carlos De Azevedo, ale čtvrthodinu před koncem si dal vlastní gól hostující Martin Fillo. Teplice bodovaly po předchozích třech porážkách a doma Baník porazily po pěti letech. Slezané nezvítězili v 11 z posledních 12 ligových duelů a v neúplné tabulce klesli za soupeře na 11. místo.

"Celý tým pak podal velmi dobrý a disciplinovaný výkon v defenzivě. Proč takové výkony nedokážeme opakovat? To kdybych věděl. Lámu si s tím hlavu, kde chodím," uvedl na tiskové konferenci teplický trenér Stanislav Hejkal.

Domácí s velkou marodkou vzali zavděk rozhodnutí odvolací komise, která až do projednání případu pozastavila zákaz činnosti stoperu Heidenreichovi, jenž byl chybně vyloučen na Slavii.

"Zápas jsme zvládli dobře už tím, jak se nám podařilo vrátit do sestavy Heidenreicha. Za to rozhodnutí chci poděkovat, přece mladý hráč nemůže pykat za chybu rozhodčího v druhém utkání po sobě," řekl Hejkal.

Sehranější sestava hostů vstoupila do utkání aktivněji, ale většina prvního poločasu pak patřila Severočechům, kteří si vypracovali několik možností.

Do největších problémů dostal hostujícího gólmana Laštůvku už v deváté minutě jeho spoluhráč Fillo, který tečoval centr Černého. Ostravské nečekaný moment zaskočil, nemohli se dostat do hry a přibývaly pouze střelecké pokusy Severočechů. Ve 21. minutě mohl otevřít skóre Kučera, ale uvnitř šestnáctky mířil nad. Tvrdé rány Mareše a Hyčky zlikvidoval Laštůvka, chytající 200. zápas v české lize.

Kontroverzní moment přišel ve 36. minutě, kdy se domácí dožadovali penalty za sražení Moulise. Ale sudí Julínek střet jako penaltu neviděl a stejné mínění měli i kolegové u videa. "Trefil jsem míč a štrejchnul možná trochu i Moulise, ale mohl pokračovat ve hře," konstatoval Fillo.

"Věřili jsme, že stejná sestava jako v minulém utkání nám pomůže navázat na výhru. Ale především v prvním poločase jsme mohli být rádi, že jsme neinkasovali, protože domácí byli lepší," uvedl ostravský trenér Luboš Kozel.

Po pauze hosté zvýšili ofenzivní snahu a v 56. minutě měl Kuzmanovič první šanci Baníku, ovšem v souboji s domácími obránci hlavičkoval mimo branku Grigara.

V 58. minutě udeřili na druhé straně Severočeši. Vukadinovič ukázal své přednosti a poslal zpětnou přihrávku do šestnáctky, kde Žitný vstřelil první gól zápasu.

Na Stínadlech však bylo rychle vyrovnáno. Hosté po pravé straně našli domácí obranu nepozornou a De Avezedo uvnitř pokutového území dokázal zužitkovat souboj s Marečkem ve vyrovnání. Brazilský záložník navázal na gól z minulého kola.

V 75. minutě domácí znovu prokázali větší vůli po vítězství. Střídající Knapík sice hlavou nejdříve poslal s hostující tečí míč nad břevno, ale následoval roh a po něm si bývalý teplický záložník Fillo vstřelil hlavou vlastní gól.

"Asi jsem pozdě zareagoval. Míč propadl kolem přední tyče a já už nedokázal v souboji se Shejbalem změnit svůj pohyb. Vlastně nevím, jak se ke mně míč dostal," uvedl Fillo, který si připsal druhý vlastní gól v ligové kariéře. Poprvé skóroval do své branky před osmi lety ještě v dresu Plzně při výhře Západočechů 4:1 na Dukle.

Baník se snažil i střídáním výsledek ještě změnit, ale v největší šanci Potočného vychytal v 87. minutě brankář Grigar. "Po změně stran a naší jedné změně v sestavě jsme se trochu zvedli, ale inkasovali jsme dvakrát po zbytečných chybách. Ve chvíli, kdy jsem za stavu 1:1 věřil, že můžeme rozhodnout, inkasujeme po standardce. Sráží nás nevyrovnané výkony," litoval Kozel.

Boleslav podruhé bodovala

Fotbalisté Karviné remizovali v 5. kole první ligy s Mladou Boleslaví bez branek. Slezané doma v nejvyšší soutěži nad středočeským týmem nezvítězili ani na pátý pokus a podruhé za sebou remizovali. Boleslav po minulé úvodní výhře v ligovém ročníku podruhé po sobě bodovala.

Domácí začali náporem a během prvních 10 minut podnikli několik zajímavých akcí. Bartošák nabil před vápnem Mikušovi, který ale pálil nad. V 15. minutě těsně nedosáhl na míč Papadopulos, Ostrákův pokus pak postrádal razanci.

"Vstup do zápasu jsme měli dobrý, 30 minut jsme kombinovali, měli tlak, ale nedotáhli jsme nic do gólu," konstatoval na tiskové konferenci karvinský trenér Juraj Jarábek. "Čekal nás dobře připravený a těžký soupeř, který hlavně v první půli prokazoval kvalitu a tvrdil muziku," dodal kouč Mladé Boleslavi Jozef Weber.

Hosté se poprvé pořádně dostali k ohrožení karvinské branky až v 28. minutě. Z pravé strany centroval Fulnek a prodloužený balon se snažil zasáhnout Mazáň, brankář Neuman byl ale u míče včas.

Na druhé straně se po Ostrákově přímém kopu snažil o zakončení Papadopulos, v pádu ale trefil jen nohy hostujícího obránce. Středočeši se pak na delší čas dostali do hry, ale hlavička Maška šla vedle. Ve 44. minutě domácí Herc vystřelil jen do středu brány.

V druhé půli hosté přidali a v 64. minutě měli velkou šanci. Po centru Zahustela zkoušel zakončit střídající Drchal, ale domácí míč odvrátili a na další centr těsně nedosáhl Douděra. Jinak by mířil téměř do odkryté branky.

Na druhé straně byli v brejku Ostrák s Gubou, první jmenovaný ale jen trefil Tatajeva. Během minuty pak měli dvě velké šance hosté. Drchal nejprve pouštěl míč na Douděru, kterého v 76. minutě skvěle vychytal Neuman. Drchal pak mířil dělovkou těsně vedle.

"Zápas to byl zajímavý, i když skončil 0:0. Škoda pro nás, protože jsme si tady vypracovali šance. Lámalo se to asi u té mojí. Dával jsem to z první, trefil jsem to dobře. Ale gólman mě trochu překvapil a skočil do toho velmi dobře," uvedl Douděra.

Na druhé straně měl velkou šanci Papadopulos, který pálil z malého vápna těsně vedle tyče. Domácí v závěru stupňovali tlak, ale Herc ani Ostrák neuspěli. Stejně se vedlo hostujícímu Budínskému.

"Zlepšili jsme se až ve druhé půli, kdy jsme přidali nadstavbu a měli i šance. Hrálo se nahoru dolů, z obou stran to bylo zajímavé a nakonec jsme spokojeni s bodem. Remízu bych před utkáním bral," dodal Weber, který v minulosti trénoval Karvinou.

Fastav Zlín - Sigma Olomouc 0:1 (0:0)

Branka: 47. Zmrzlý. Rozhodčí: Adámková - Caletka, Flimmel - Berka (video). ŽK: Conde, Poznar - Jemelka, Nešpor, Greššák. Diváci: 1 802 (limit 2000 diváků na stadionu).

Zlín: Dostál - Simerský (56. Cedidla), Buchta, Procházka - Fantiš (56. Matejov), Conde (85. Slaměna), Jiráček, Čanturišvili - Janetzký (65. Martínez), Poznar, Dramé. Trenér: Páník.

Olomouc: Mandous - Hála, Hubník, Jemelka, Zmrzlý - Greššák - Zifčák (59. Zahradníček), González (70. Chytil), Breite, Falta (86. Radek Látal) - Nešpor (86. Poulolo). Trenér: Radoslav Látal.

MFK Karviná - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Denev - Mojžíš, Bureš. ŽK: Mazáň, Budínský (oba Boleslav). Diváci: 1950 (limit 2000 diváků na stadionu).

Karviná: Neuman - Ndefe, Santos, Šindelář, Twardzik - Mikuš (89. Janečka), Herc, Qose (80. Jursa), Bartošák (68. Guba) - Ostrák (89. Dramé) - Papadopulos. Trenér: Jarábek.

Mladá Boleslav: Mikulec - Jakub Klíma, Tatajev, Křapka - Zahustel, Túlio, Budínský (90.+2 Gabriel), Mazáň - Fulnek (60. Douděra), Škoda (70. Ikaunieks), D. Mašek (60. Drchal). Trenér: Weber.

FK Teplice - Baník Ostrava 2:1 (0:0)

Branky: 58. Žitný, 75. vlastní Fillo - 60. De Avezedo. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Dohnálek - Rejžek (video). ŽK: Mareček, Žitný, Vukadinovič, Grigar, Ljevakovič - Pokorný, Svozil. Diváci: 1311 (limit 2000 diváků na stadionu).

Teplice: Grigar - Černý, Heidenreich, Mareček, Hyčka - Vukadinovič (90. Radosta), Kučera, Trubač (66. Shejbal), Žitný (90. Ljevakovič), Moulis - Mareš (72. Knapík). Trenér: Hejkal.

Ostrava: Laštůvka - Fillo (80. Jirásek), Pokorný, Svozil, Fleišman - Jánoš, Tetour - De Azevedo, Kuzmanovič (80. Šašinka), Holzer (62. Tijani) - Zajíc (46. Potočný). Trenér: Kozel.

1. Slavia 5 4 1 0 18:2 13
2. Sparta 4 4 0 0 15:4 12
3. Olomouc 5 4 0 1 9:5 12
4. Plzeň 4 3 0 1 10:7 9
5. Liberec 4 2 1 1 7:3 7
6. Jablonec 4 2 1 1 4:3 7