Sparta
3. Juliš
73. Čvančara vlastní
90. Plavšić

Hezký středeční podvečer, vítejte u online přenosu z utkání 13. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Opavou a Spartou. Duel začíná v 18:00.

Fortuna:Liga se po pauze rozjela. Pauza sice byla jen třítýdenní, přesto se hráči i fanoušci už opravdu těšili na restart sezony. Víkendové kolo však kromě absence zápasové kondice ovlivnilo počasí. Sněhová nadílka z minulého týdne sice udělala radost dětem, ale už ne tak moc fotbalistům. A když se se sněhem na stadionech skvěle vypořádala pořadatelská služba, přišly o víkendu tuhé mrazy. Například poslední utkání mezi Ostravou a Spartou klesala teplota až k mínus patnácti a na kvalitě hry to bylo znát. Nejen to zmiňuje v komentáři posledního kola bývalý útočník Petr Švancara. Ohlíží se tak za další ztrátou Plzně nebo netradiční oslavou gólu libereckého Mosquery, která pobouřila fanoušky Bohemians.

Ligová tabulka však není zdaleka kompletní, plno celků musí dohrávat své duely, které byly odloženy kvůli výskytu koronaviru v jednotlivých týmech. Dnes Fortuna:Liga nabízí tři duely, my se budeme věnovat tomu z původního 13. kola. V něm měla víkend před Vánoci přivítat Opava pražskou Spartu. Slezané však museli do karantény a duel se dohraje dnes. Marodka je tentokrát na straně Sparty, není však způsobena koronavirem. Letenští už v neděli v Ostravě postrádali osm hráčů kvůli zranění a tři kvůli karetním trestům. Navíc se situace příliš nezlepšila, Ladislav Krejčí starší, ten si ze souboje s ostravským Fillem zlomeninu očnice.

Právě duel na půdě Baníku Spartě příliš nevyšel. I přes početnou marodku byl výkon letenského celku zklamáním. Zamrzlý trávník vítkovického stadionu sice nepřál kombinační hře, přesto jeden údaj ve statistikách překvapil. Favorit duelu totiž ani jednou nevystřelil na bránu, domácí gólman Laštůvka musel zasahovat jen, když jej ohrozil spoluhráč Fillo. Baník byl v zápase lepším týmem a Sparta byla nakonec ráda za bod. To dnes však nebude ten případ. V cestě totiž stojí soupeř, který by se měl z pozice aspiranta na titul porážet. O motivaci postaráno mají ale i domácí.

Václav Kotal mohl dnes využít služeb několika hráčů, se kterými v neděli nemohl počítat. Na lavičce jsou u po karetním trestu Pavelka se Součkem a také uzdravený Plavšič. V základní sestavě se pak objevují Čelůstka a David Möberg Karlsson. Ten doplní na hrotu Lukáše Juliše. Ondřej Čelůstka bude hrát v tříčlenné obraně s Hanckem a Vitíkem. Mladík dostal přednost před Plechatým nebo Pavelkou. V záložní řadě dostává šanci mladík Karabec.

Slezský celek je totiž na úplném dně tabulky Fortuna:Ligy a ztrácí tři body na trio Příbram, Brno, Mladá Boleslav. Sedm bodů je opravdu mizivý výsledek, Opava vyhrála v probíhající sezoně jen jednou. A výhra je to pěkně vousatá. Datuje se totiž k 3. říjnu. Kromě toho ještě čtyřikrát remizovali, naposledy i tento víkend. To Slezané jen jednou vystřelili na branku a přispěli tak k bezbrankové remíze se Zlínem. Přispět k obrodě opavských by měly být i zimní posily jako Hellebrand, Nešický nebo Čvanvčara.

Nakonec došlo ke změně v sestavě Sparty. Ondřej Čelůstka se při rozcvičce stále necítil úplně fit, z preventivních důvodů tak nenastoupí. V základní sestavě jej nahradí Dominik Plechatý, na lavičku se posunul David Lischka.

Slezský celek naskočí v této sestavě. Proti utkání se Zlínem jsou v základní jedenáctce dvě změny. Joss Didiba nahradí Jiřího Kulhánka a Lukáš Holík Tomáše Smolu.

Dnes už se odehrály dvě dohrávky Fortuna:Ligy. České Budějovice dokázaly doma otočit duel s Příbramí a vyhrály 2:1. Ostravskému Baníku se doma překvapivě nedaří. Dnes podlehl Slovácku 1:2, až v nastavení snižoval Potočný.

Oba celky už jsou na hrací ploše. Domácí klasicky ve žlutomodré kombinaci dresů, Sparta jako povětšinou v rudých dresech.

Utkání na městském stadionu v Opavě právě odstartovalo.

3

Sparta se dočkala branky hned ve třetí minutě zápasu. Hanousek vyslal po lajně do akce Karlssona. Švédský ofenzivní hráč si navedl míč na slabší pravou nohu a zkoušel pálit. Jeho pokus ještě na malém vápně chytře tečoval Lukáš Juliš. Gólman Fendrich byl absolutně bez šance.

6

Na zemi zůstal po útočné akci Opavy ležet střelec branky Lukáš Juliš. Ten v souboji Tiehim obdržel ránu do hlavy.

7

Karlsson byl opět hodně aktivní, jenže po pěkné kličce ztratil míč na hranici vápna. Ohrožení branky Slezanů z toho nebude.

8

Čvančara udržel míč a přiťukl jej Helešicovi. Jeho střílený centr prošel k Hellebrandovi, jenže jeho pokus zablokoval Plechatý.

12

Opavští se ale nebojí hrát s míčem a rozhodně v mezihře za favoritem nezaostávají.

15

Nedorozumění v obraně Sparty, domácí jej ale využít nedokázali. Přesto to bylo možné varování pro letenský celek.

19

Opava se nadále snaží hrát dopředu. Helešicův centr zablokoval Vindheim, domácí však mohli rozehrávat rohový kop. Ten však skončil útočným faulem.

23

Domácí se snaží rozehrávat konstruktivně, Březinova přihrávka dopředu ale byla příliš dlouhá.

29

Po delší době útočná akce Sparty. Dočkal si chtěl ve vápně narazit s Julišem, míč však odklidila obrana opavských.

35

Zápas se od úvodního gólu odehrává převážně mezi šestnáctkami. Domácí se prezentují sympatickým dojmem, jenže nebezpečím pro bránu Sparty nejsou.

38

Sparťané kopali standardní situaci, Vítík si však v souboji s Žídkem počínal nedovoleně.

42

Opavský stoper Didiba se pustil na výlet a dostal se až k vápnu Sparty. Jenže tam si až moc okatě šel pro faul Plechatého. Sudí Julínek přímý kop nezapískal.

43

Prví žlutou kartu utkání uviděl Matěj Helešic. Ten po odpískané ruce vztekle zahodil míč, sudí Julínek mu tak ukázal kartu v barvě jeho dresu.

45

Nastavuje se 1 minuta.

V první půli už se nic nestane. Sparta vede v Opavě 1:0.

Dohrávka 13. kola Fortuna:Ligy zatím v Opavě nenabídla příliš mnoho fotbalových momentů. Přesto se Sparta po nepřesvědčivém výkonu v Ostravě dočkala branky. A to hned ve třetí minutě, když střelu Karlssona tečoval před bránou Juliš. Od té chvíle ale byli fotbalovější domácí Slezané. Ti se snaží srovnat, jenže zatím narážejí na špatnou finální fázi a pevnou defenzivu letenských. Do druhé půle je však vše otevřené.

Sparta v poločase střídá. Adama Karabce v záložní řadě nahradil David Pavelka.

Jedna změna byla provedena i v sestavě domácích. Helešice vystřídal Kania.

Druhá půle právě odstartovala.

50

I v druhé půli chtějí být domácí aktivní, cílem Sparty bylo určitě trochu otupit tlak domácích. A samozřejmě také předvést něco směrem dopředu.

52

Opavští konečně ohrozili Nitu. Čvančara se dostal ve vápně k hlavičce, ale rumunskému brankáři jen poslal míč do náruče.

54

Také letenští se konečně dostali ke střele na bránu. Sáčkova rána byla lehce tečována Kaniou, Fendrych tak musel do vzduchu. Míč pak vyrazil do bezpečí.

57

Nešický svedl ve vápně souboj s Hanouskem, k zakončení se ale záložník domácích nedostal.

61

Martin Vitík byl v souboji s Čvančarou pozdě, navíc si ve vzduchu pomáhal rukama. Od rozhodčího Julínka tak obdržel žlutou kartu.

64

Ze hřiště odchází David Möberg Karlsson. Autora gólové nahrávky nahradil Srdjan Plavšić.

68

Zpoza vápna chtěl pravačkou pálit Plavšić, trefil však jen spoluhráče Vitíka, který navíc stál v ofsajdovém postavení. Hosté však konečně otupili hru domácích a derou se dopředu.

70

Hellebrand pálil zpoza vápna, sestřelil však jen Hancka ránou do hlavy.

71

Pražané se chystali do brejku, Plavšíće však zastavil Březina a i přes protesty obdržel žlutou kartu.

73

Hosté možná definitivně zlomili odpor Opavy. Druhá branka necelých 20 minut před koncem je velká rána, zvlášť, když domácí hráli dobré utkání. Rohový kop Dočkala minul Hancko, jenže od domácího útočníka Čvančary se odrazil míč za bezmocného Fendrycha.

76

Hellebrand je dnes při chuti. Jeho další rána z dálky však minula bránu Sparty.

77

Hned 2x se rozhodl vystřídat hostující kouč Václav Kotal. Dnes dohrál kapitán Bořek Dočkal, toho nahradí Filip Souček, odchovanec Opavy. Končí také Lukáš Juliš, toho střídá Libor Kozák, další z mužů, kteří fotbalově vyrostli ve slezském celku.

82

Na hrací ploše zůstal ležet Libor Kozák. Ten si poranil hlavu při bránění obranné standardní situace.

84

Tomáš Čvančara a Lukáš Holík opustili trávník. V dresu Opavy místo nich naskočili Lukáš Juřena a René Dědič.

86

Největší šanci si opavští vypracovali až nyní. Kapitán Židek si naskočil na roh Nešického, jenže bránu minul.

87

Karola Mondeka nahradil Matěj Hrabina.

90

Definitivní pojistku pro Spartu přidává v 90. minutě Srdjan Plavšić. Srbský rychlík se trefuje poprvé sezoně. Vindheim chytře poslal svůj centr pod sebe do druhé vlny, kde si nabíhal právě Plavšić. Ten si míč zpracoval a poslal jej do horního rohu Fendrychovy brány.

90+1

Nastavují se 3 minuty.

90+1

Patrik Hellebrand si vysloužil za potyčku s Kozákem žlutou kartu.

Je konec, Sparta vyhrála v Opavě 3:0.

Sparta ani v druhém jarní duelu úplně neoslnila, přesto tentokrát získala tři body. Pro ty si šla od úvodu, když ve 3. minutě tečoval střelu Karlssona Juliš. Jenže od té doby utkání patřilo domácím, byli aktivnější, dravější, jenom jim chyběla jedna podstatná věc - finální fáze. Ačkoliv Slezané hráli dobře, nedokázali si vypracovat gólové šance. Sparta tak v druhé půli trestala. Roh Dočkala si srazil do vlastní brány Čvančara a pojistku přidal v 90. minutě Plavšić.

Pražané tak získali čtvrtý bod z dvojutkání ve Slezsku, což je určitě dobrý počin. Hlavně ale bodově dotáhli na druhý Jablonec, ten má však lehce lepší skóre. Na vedoucí Slavii ztrácí letenský celek 6 bodlů, má však odehráno o duel víc. Opava naproti tomu potřetí v řadě nedala gól a stále se krčí na dně tabulky.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přej hezký zbytek večera.