reklama

Paták dělá v Příbrami ředitele, ale v ČFL a divizích i nadále píská. Vedení ligy se nad tím zamyslí

Michal Paták v diskusi s Jaroslavem Divišem, fotbalistou Slovácka, ještě v časech své prvoligové rozhodcovské kariéry Michal Paták v diskusi s Jaroslavem Divišem, fotbalistou Slovácka, ještě v časech své prvoligové rozhodcovské kariéry autor: ČTK
V nezvyklé dvojroli funguje teď Michal Paták, muž vyřazený z ligové listiny rozhodčích. V ligové Příbrami pracuje jako ředitel, v ČFL a českých divizích nadále zastává funkci rozhodčího. Šéfa ligy Dušana Svobodu ten souběh Patákových funkcí zaskočil, přislíbil, že do budoucna se vedení soutěže nad takovými případy zamyslí

Praha – Ta zpráva mnohé překvapila. Na konci srpna oznámil prvoligový klub FK Příbram, že na pozici jeho sportovního ředitele nastupuje Michal Paták, po léta sudí řídící profesionální soutěže, který však nyní od nové komise rozhodčích důvěru pro další pískání v epojisteni.cz lize nedostal.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Ještě překvapivější je ale pro mnohé další pokračování této zprávy. Vedle svého funkcionářského působení v profi-klubu totiž Michal Paták paralelně nadále působí jako rozhodčí na úrovni České fotbalové ligy (třetí nejvyšší soutěž) a českých divizí.

"Aha, já měl za to, že když začal pracovat v klubu, tak s pískáním automaticky skončil...," zaskočila tato situace Dušana Svobodu, šéfa Ligové fotbalové asociace, která nyní nejvyšší soutěž řídí. "Je to nezvyklá situace, žádný předpis to teď, myslím, neupravuje. Budeme se asi muset ve vedení ligy zamyslet nad tím, jak takové situace do budoucna případně posuzovat."

Nezvyklý souběh dvou rolí jednoho muže vyvolává řadu otázek. V první řadě: Nejde o střet zájmů? Nemůže Paták kupříkladu divizní klub, ve kterém si vyhlédne hráče jako posilu pro Příbram, přitlačit z pozice rozhodčího? A co kdyby pískal mládežnické soutěže, ve kterých startují i týmy Příbrami? A lze vůbec zvládat práci pro Příbram, když o víkendu nemůže být stále s ligovým týmem, neboť sám píská někde úplně jinde?

Sám Michal Paták odpovědi na tyto otázky neposkytl, jeho telefonický rozhovor s reportérem Aktuálně.cz byl velmi krátký. "Vy o mně roky píšete, že jsem řezník, tak se pojďte potkat v řeznictví, dáme si klobásku!" vtipkoval nejprve sarkasticky. A pak dodal: "S vámi já se nemám o čem bavit."

Na vysvětlenou: Rozhodcovskou kariéru Michala Patáka provázela řada skandálů, vžila se pro něj proto přezdívka Řezník z Horní Břízy. Za hrubé chyby v řízení zápasů dostával průběžně i vysoké tresty. Navzdory tomu se však v posledních sezonách těšil velké důvěře komise rozhodčích FAČR, ať už pod vedením Dagmar Damkové, či Miroslava Tulingera.

Obecně bývá Michal Paták označován za osobu velmi blízkou Romanu Berbrovi, českému místopředsedovi FAČR.

Na Euru jako brankový sudí, pak přišel pád

Derby píská Paták. "Řezník", co umí tým řádně vykostit Derby píská Paták. "Řezník", co umí tým řádně vykostit Čtěte zde

"Nejslavnější" příběhy Patákovy rozhodcovské kariéry najdete v přiloženém odkazu či zde. Jen stručně: Na protest proti způsobu, jakým řídil zápas Prostějov – Lázně Bohdaneč, odešli v roce 1999 Východočeši ze hřiště. Posléze se Paták zviditelnil v duelech Příbram–Slovácko či Příbram–Zlín, kdy hosté odjížděli na Moravu vždy ve stavech blížících se nervovému zhroucení. A na Patákovu píšťalku nezapomenou ani v Kroměříži, kde jim v roce 2011 "osladil" semifinále domácího poháru s Mladou Boleslaví.

Navzdory všem historickým excesům ho Damková a spol. tlačili i na mezinárodní scénu. A v roli brankového sudího se tak Michal Paták dostal dokonce až na Euro 2016.

O to bolestivější pak pro něj muselo být zjištění, že jej nová komise rozhodčích pod vedením Michala Listkiewicze, stejně jako Ondřeje Lercha a Tomáše Kocourka, na ligovou listinu pro sezonu 2016/17 nezařadila.

Po škrtech chce pro sudí důvěru. Listkiewicz zavádí systém trojí kontroly a chystá videorozhodčího Po škrtech chce pro sudí důvěru. Listkiewicz zavádí systém trojí kontroly a chystá videorozhodčího Čtěte zde

"Naše jediné kritérium byla výkonnost. Důkladně jsme monitorovali nejdiskutovanější a nejproblémovější záležitosti. Rozhodčí, kteří dlouhodobě vykazovali chybovost, nebo dokonce zásadním způsobem ovlivnili průběh utkání, nemají důvěru komise," řekl k tomu místopředseda komise Petr Mlsna.

Na začátku sezony se tak tedy Michal Paták objevil na listině rozhodčích pro ČFL a české divize. Kupříkladu v ČFL už odpískal mače Chrudim–Benátky (2:1), Tachov–Domažlice (0:1), Jirny–Benešov (8:0) a teď o víkendu Olympia Hradec Králové – Hořovicko 2:0.

Starka: Alespoň nám tam obhlídne hráče

"O té situaci, že zároveň pracuje jako sportovní ředitel v ligové Příbrami, jsem s Michalem Patákem hovořil. Nicméně má zájem pokračovat dál i jako rozhodčí a není důvod, proč ho v našich soutěžích nenasazovat. Kluby si ho chválí, vždyť je to špičkový sudí, jsme rádi, že ho máme," říká Martin Schröter, předseda komise rozhodčích při Řídící komisi pro Čechy.

"Mluvili jsme ale spolu o tom, že samozřejmě nesmí pískat žádné zápasy Příbrami. Ale vzhledem k tomu, že my ho nasazujeme vlastně jen na utkání dospělých, prakticky se to stát nemůže, leda snad v poháru, a to si pohlídáme," říká Schröter.

Jaroslav Starka, prezident FK Příbram Jaroslav Starka, prezident FK Příbram Foto: Tomáš Adamec

Představitelé prvoligového klubu 1. FK Příbram nevidí v dvojjedinosti Patákových rolí nejmenší problém. Ligové "áčko" sice v prvních šesti kolech nezískalo ani jediný bod a nevstřelilo ani jeden gól, nicméně fakt, že sportovní ředitel klubu běhá o víkendu v nižších soutěžích po jiných hřištích s píšťalkou, generálního ředitele klubu Petra Větrovského neznervózňuje. "S prací Michala Patáka jsme spokojeni, on si většinu té práce realizuje přes týden, takže nevidím problém v tom, že o víkendech píská."

Prezident klubu Jaroslav Starka v tom dokonce nachází pozitiva: "Alespoň nám v těch nižších soutěžích, které píská, obhlídne hráče, díky řízení zápasů ČFL a divizích si tam udržuje velký přehled."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama