reklama

Paták = rozhodčí na odstřel. A nejen on. Víme, koho má Listkiewicz na mušce

Michal Paták pod palbou kelímků s pivem po utkání ve Zlíně Michal Paták pod palbou kelímků s pivem po utkání ve Zlíně autor: ČTK
Z listiny sudích pro I. a II. ligu by měli vypadnout Michal Paták, Ondřej Lerch a Tomáš Kocourek, shodují se zdroje. Mluví se také konkrétně o třech asistentech.

Praha - Nová komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR bude pod vedením polského experta Michala Listkiewicze pracovat v tom složení, jak ji Polák navrhl, a to s jedinou korekcí.

Radek Příhoda zůstane s píšťalkou na ligových trávnících a místo něj se v komisi objeví moravský zástupce Ivo Chytil.

Podle informací, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, schválil tedy výkonný výbor FAČR novou komisi ve složení Michal Listkiewicz, Václav Krondl, Dagmar Damková, Roman Hrubeš, Petr Mlsna a Ivo Chytil.

Ve všech případech jde o bývalé rozhodčí. Damková řídila například finále olympijského turnaje žen, Krondl finále Poháru vítězů pohárů. Petr Mlsna je nyní náměstkem ministra vnitra.

Komise nebyla schválena jednohlasně, nesouhlas s tím, že ji vede cizinec nebo se zařazením Chytila vyjádřil například moravský člen VV Vlastimír Hrubčík. Plzeňský šéf Tomáš Paclík se zase ohradil proti tomu, že tak důležitá věc jako složení klíčové komise se schvaluje systémem per rollam, tedy hlasováním po mailech, mimo standardní zasedání.

Ke schválení komise bylo potřeba sedmi hlasů. Přesně tolik jich dostala od předsedy FAČR Miroslava Pelty, místopředsedy Zdeněk Zlámala, Dušana Svobody, Josefa Lébra a Miroslava Vrzáčka. Proti hlasoval místopředseda Roman Berbr, dalších pět členů výkonného výboru (Paclík, Votík, Damková, Tancoš a Hrubčík) se hlasování zdrželo.Komise tedy prošla těsným poměrem 7:6.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Prvním úkolem nové komise je sestavit listinu rozhodčích pro profesionální soutěže. Ti, kdo se na ní ocitnou, se sejdou už 20. července na třídenním předsezonním semináři.

Spekuluje se o tom, kdo by mohl z listiny vypadnout a zdroje se shodnou na jménech tří hlavních rozhodčích a tří asistentů.

Řezník z Horní Břízy má na kahánku

Nejčastěji bývá v této souvislosti skloňováno jméno Michala Patáka, přezdívaného "Řezník z Horní Břízy" pro svou historicky opravdu špatnou pověst. Všechno začalo už v roce 1999, kdy na protest proti způsobu, jakým Paták vedl zápas v Prostějově, odstoupili z druholigového zápasu hráči Lázní Bohdaneč.

Následovalo několik skandálních operací, z nichž v důležitých zápasech bodově těžil tým Příbrami, nezapomenutelný byl i Patákův výkon v semifinále poháru v roce 2011, kdy v duelu s Mladou Boleslaví vážně poškodil domácí Kroměříž. O Patákových eskapádách v minulosti čtěte podrobněji zde.

Letos na jaře se Paták nejvíc "zaskvěl" v utkání Zlín-Plzeň, kde přehlédl evidentní ruku hostujícího Petržely, a pomohl tak hostům k vítězství.

Jako brankový rozhodčí nechyběl mimochodem Michal Paták ani na turnaji Euro 2016.

A co Kocourek s Lerchem?

Dalším sudím, nad kterým by měl viset Damoklův meč, je Ondřej Lerch, který na jaře spískal skandál kolem utkání Olomouc-Plzeň, kdy evidentně vyloučil špatného hráče domácích a před disciplinární komisí si pak ještě drze trval na svém.

To už není liga, ale surrealismus! Viděl sudí ruku, nebo dal Spartě penaltu za nesmysl? To už není liga, ale surrealismus! Viděl sudí ruku, nebo dal Spartě penaltu za nesmysl? Čtěte zde

Třetím do party exkomunikovaných by pak měl být Tomáš Kocourek, autor megaskandálu spojeného s jarním, ligovým zápasem Dukla-Sparta, kdy vyloučil domácího brankáře Radu a nařídil ve prospěch Sparty pokutový kop, když několik přestupků proti pravidlům, jež tomu všemu předcházely, přehlédl.

Co se týče asistentů, v akutním ohrožení by podle několika zdrojů měli být David Hock, Petr Blažej a Robert Hájek.

Dokud ale nově složené listiny nebudou oficiální, může se stát cokoli. Mocenské křídlo kolem Romana Berbra údajně o některé své oblíbence a opory v zákulisí srdnatě bojuje.Na finální výsledek všech jednání si tedy ještě musíme chvíli počkat.

reklama