reklama

Jablonec zaplatí za Peltu v šatně sudích pokutu 100 tisíc. Rozhodčí prý neovlivňoval

Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta u pražského městského soudu v kauze sportovních dotací (15. června 2020) Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta u pražského městského soudu v kauze sportovních dotací (15. června 2020) autor: ČTK
Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila Jablonci pokutu 100 tisíc korun za vstup šéfa klubu Miroslava Pelty do kabiny rozhodčích o poločase nedělního utkání 3. kola první ligy s Bohemians 1905.

Severočeši porušili povinnosti pořadatele tím, že nezamezili vstupu nepovolaných osob k sudím. Sám Pelta se podle komise disciplinárně neprovinil. Disciplinárka o tom informovala v tiskové zprávě.

Na návštěvu bývalého předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) v kabině sudích upozornil po zápase, který skončil 2:2, trenér Bohemians Luděk Klusáček. Představitelé Jablonce se bránili, že Pelta na rozhodčí v čele s hlavním Tomášem Klímou nevyvíjel žádný tlak. Podle tiskového mluvčího Martina Bergmana se šel omluvit za emotivní chování trenéra Petra Rady, kterého se prý vydal následně usměrnit i do domácí kabiny.

"Disciplinární komise shledala porušení povinností pořadatele spočívající mimo jiné v tom, že kabina rozhodčích nebyla pořadatelsky vůbec zabezpečena proti neoprávněnému vstupu. Tím došlo k závažnému pochybení ze strany pořadatele nejen ve vztahu k disciplinárnímu řádu, ale i ve vztahu k samotným pravidlům fotbalu, která mají zabránit pochybnostem o regulérním průběhu utkání," uvedl předseda komise Richard Baček.

Klíma v pondělí novinářům řekl, že Pelta na rozhodčí nijak netlačil a vyjádřil jim podporu do druhého poločasu. Hlavní sudí domácího funkcionáře požádal, aby kabinu opustil a ten to respektoval. U rozhodčích se prý Pelta zdržel jen zhruba 15 sekund.

I proto disciplinárka nemohla nijak potrestat samotného jabloneckého majitele. "Ze strany pana Pelty dle zápisu o utkání a zpráv delegátů nešlo například o verbální útok na rozhodčí, o příslib nějaké výhody nebo o něco podobného. Proto jeho jednání nenaplnilo skutkovou podstatu žádného disciplinárního přečinu jednotlivce dle stávajícího znění disciplinárního řádu FAČR," vysvětlil Baček.

"Disciplinární komise LFA současně podá podnět na úpravu disciplinárního řádu FAČR, aby se do budoucna stalo takové jednání představitelů klubů disciplinárním přečinem," doplnil šéf komise.

Švancara: Pelta u rozhodčích? Facka celému fotbalu, jeho výmluvě se musím jen smát Švancara: Pelta u rozhodčích? Facka celému fotbalu, jeho výmluvě se musím jen smát Čtěte zde

Peltův vstup do kabiny rozhodčích zkritizovaly LFA i komise rozhodčích FAČR, která označila následný postup Klímy za správný. Zároveň vyzvala všechny funkcionáře, aby se vyvarovali podobných návštěv sudích.

Jablonečtí proti Bohemians ve druhém poločase otočili skóre z 0:1 na 2:1, ale Pražané poté z penalty v nastavení srovnali na konečných 2:2. Klíma po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil na každé straně jeden pokutový kop. Podle komise rozhodčích sudí chybovali při penaltě pro Severočechy za stavu 0:1, kterou nařídit neměli.

Pokutu 75 tisíc korun dostal Baník Ostrava za porušení povinností pořádajícího klubu při utkání se Zlínem. Fanoušci Slezanů použili pyrotechniku a způsobili přerušení zápasu. Karviná za nesportovní chování příznivců v kombinaci s porušením protokolu proti šíření koronaviru v zápase s Hradcem Králové musí zaplatit 40 tisíc korun a další prvoligový klub Teplice si pak od komise vysloužily pokutu 20 tisíc korun za vhazování předmětů na hrací plochu diváky v duelu se Slavií.

V druhé lize dostaly pokutu 10 tisíc korun Brno a Vlašim. Zbrojovka pyká za použití pyrotechniky fanoušky a Vlašimští za nedodržení odstupu mezi hráči a diváky po zápase. Trest na dvě soutěžní utkání obdrželi v nejvyšší soutěži po vyloučení liberecký Filip Havelka a Stanislav Hofmann ze Slovácka.

reklama