Sparta udolala Liberec jediným gólem, Plzeň doma přehrála Jablonec a dotáhla Slavii

Aktualizováno 2. 3. 2019 19:10
Fotbalisté Sparty vyhráli ve šlágru 23. kola nejvyšší soutěže v Liberci 1:0. O prvním ligovém vítězství Pražanů na hřišti Slovanu po šesti zápasech a skoro sedmi letech rozhodl v 56. minutě hlavičkou Costa Nhamoinesu. V 81. minutě mohl z penalty vyrovnat Libor Kozák, ale brankáře Florina Nitu nepřekonal. Letenští vyhráli i čtvrté jarní kolo a na třetím místě tabulky odskočili čtvrté Ostravě na šest bodů. Liberec je sedmý.
Sparta vyloupila Liberec
Sparta vyloupila Liberec | Foto: Milan Kammermayer

Do sparťanské sestavy se místo potrestaného Štetiny vrátil stoper Plechatý a poprvé na jaře hrál od začátku nejlepší letenský střelec zimní přípravy útočník Drchal. Za Liberec poprvé po návratu ze Slavie nastoupil záložník Sýkora.

"Spokojenost s tím, že jsme tady po sedmi letech vyhráli, že mužstvo pokračuje v nějaké sérii, že jsme navázali na první tři kola. Na druhou stranu jsme si dobře vědomi, že máme na čem pracovat. Je to šťastné vítězství," řekl na tiskové konferenci kouč vítězů Zdeněk Ščasný.

Slovan začal aktivněji, vysoko napadal a skoro celou první půli byl nebezpečnější. V 11. minutě se domácí dožadovali penalty za údajnou Costovu ruku ve vápně, sudí Franěk však po konzultaci s videorozhodčím pokutový kop nenařídil.

V 21. minutě mířil Potočný na zadní tyči jen do boční sítě a chvíli nato sparťanský brankář Nita vyškrábl povedenou střelu bývalého letenského hráče Karafiáta z přímého kopu. Pět minut před přestávkou musel ze hřiště kvůli zranění domácí stoper Kačaraba a v den svých 24. narozenin se dostal na trávník Koscelník.

Po pauze Sparta znatelně přidala a v 56. minutě otevřela skóre. Na Dočkalův centr z přímého kopu si naskočil Costa a hlavičkou s pomocí tyče překonal Nguyena. Zimbabwský obránce se v lize trefil po třech letech.

V 69. minutě se domácí opět dožadovali penalty, ale videorozhodčí hru rukou neodhalil. Pokutového kopu se Liberec dočkal až deset minut před koncem poté, co Franěk po zhlédnutí videa odpískal držení Kozáka hostujícím Zahustelem. Sám faulovaný ale střelou k tyči trefil brankáře Nitu a nenavázal na dvě branky z předchozích dvou jarních domácích zápasů po zimním příchodu do Liberce. V další šanci pak Kozáka zastavil ofsajd.

Plzni vystřelil výhru Procházka

Plzeň přehrála Jablonec 1:0 gólem Romana Procházky z 22. minuty. Obhájci titulu se na druhém místě tabulky bodově dotáhli vedoucí Slavii, která ale má k dobru nedělní vršovické derby s Bohemians 1905. Viktoria soupeři částečně vrátila podzimní porážku 0:3 a v nejvyšší soutěži protáhla sérii bez prohry na 14 utkání. Severočeši potřetí za sebou v lize nezvítězili a zůstali pátí.

Do plzeňské sestavy se po dvou soutěžních zápasech vrátil kapitán Hubník, který ve středu obrany nastoupil vedle Pernicy. Zimní posila Brabec tentokrát začala na lavičce.

Po opatrném úvodu hned první střela ve 22. minutě skončila v jablonecké brance. Procházka se před šestnáctkou dostal k odraženému míči a skákavým halfvolejem propálil brankáře Hrubého. Pro slovenského záložníka to byl pátý ligový gól v sezoně.

Také hosté málem ze své první velké šance udeřili, když Doležal ve 33. minutě hlavičkoval do tyče a hodně překvapil plzeňského gólmana Hrušku. Těsně před pauzou ještě Hrošovský z dálky o kousek minul jabloneckou branku.

I druhá půle se rozjížděla pomalu a nenabízela žádný strhující fotbal. Doležal mohl potrestat chybu v domácí rozehrávce, ale Hubník jeho střelu zblokoval. Severočeši si začali vytvářet tlak i šance. Vatajelovu ránu k tyči Hruška v 68. minutě vyrazil na roh.

Plzeňskému týmu se po změně stran vůbec nedařilo a ofenzivu nepozvedli ani střídající Bakoš s Pačindou. Přesto Viktoria těsné vedení udržela a doma vyhrála pátý z posledních šesti ligových zápasů s Jabloncem.

Olomoučtí na hřišti poslední Dukly Praha 4:0 a připsali si třetí výhru po sobě. O dvě branky Sigmy se postaral Lukáš Kalvach, další přidali Tomáš Zahradníček a Martin Nešpor. Dukla prohrála třetí utkání po sobě a na vítězství čeká už sedm kol. Stále zůstává v tabulce poslední o bod za Karvinou.

Hráči Mladé Boleslavi v oslabení po vyloučení Alexeje Tatajeva remizovali 1:1 na hřišti Slovácka a udrželi jarní neporazitelnost. Domácí poslal do vedení Tomáš Zajíc, ale středočeský celek i v deseti zásluhou kapitána Tomáše Přikryla vyrovnal a připravil soupeři první remízu v sezoně.

Příbram vyhrála duel dvou sestupem ohrožených týmů nad Karvinou 2:1. Domácí poslal do vedení v úvodu svou první brankou po návratu ze Slavie Jan Matoušek, za hosty v 78. minutě srovnal Dávid Guba, ale v 87. minutě rozhodl krátce po příchodu na trávník další střídající hráč Radek Voltr. Příbram se posunula na dvanáctou příčku tabulky a odskočila soupeři na devět bodů. Karviná má na předposledním místě stále jen jednobodový náskok před Duklou.

23. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 22. Procházka. Rozhodčí: Marek - Kubr, Hock - Hrubeš (video). ŽK: Procházka, Limberský, Bakoš - Sobol, Považanec. Diváci: 8975.

Plzeň: Hruška - Havel, Hubník, Pernica, Limberský - Procházka, Hrošovský - Kayamba (61. Pačinda), Hořava (89. Brabec), Kovařík - Beauguel (54. Bakoš). Trenér: Vrba.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Břečka (88. Chramosta), Sobol - Kubista - Acosta (86. Pleštil), Trávník (83. Pilík), Považanec, Vatajelu - Doležal. Trenér: Rada.

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0).

Branka: 49. Zajíc - 77. Přikryl.. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Dresler. Žluté karty: Reinberk - Fulnek, Hájek, Přikryl, Hubínek, Tatajev. ČK. 74. Tatajev. Diváci: 3419.

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Kadlec, Reinberk - Sadílek (80. Hološko), Daníček - Navrátil, Janošek, Kalabiška - Zajíc. Trenér: Šmarda.

Mladá Boleslav: Šeda - Křapka, Hájek, Jugas, Fulnek - Takács (66. Tatajev), Hubínek - Přikryl, Bucha (83. Wiesner), Ladra (52. Mešanovič) - Komličenko. Trenér: Weber.

Dukla Praha - Sigma Olomouc 0:4 (0:2)

Branky: 41. a 90.+1 Kalvach, 35. Zahradníček, 85. Nešpor. Rozhodčí: Berka - Pelikán, Pospíšil. ŽK: Krunert, Ďurica - Sladký, Nešpor, Vepřek. Diváci: 1413.

Dukla: Rada - Raspopovič, Ďurica, Bezpalec - Miloševič (46. Hadaščok), Koval, Krunert (46. González), Douděra - Tetour (72. Djuranovič) - Podaný, Holenda. Trenér: Skuhravý.

Olomouc: Buchta - Sladký, Beneš, Jemelka, Vepřek - Zahradníček, Houska, Plšek (82. Dvořák), Kalvach, Texl (73. Falta) - Nešpor (87. Yunis). Trenér: Jílek.

FK Příbram - MFK Karviná 2:1 (1:0)

Branky: 2. Matoušek, 87. Voltr - 78. Guba. Rozhodčí: Nenadál - Paták, Horák. ŽK: Chaluš (Příbram).

Příbram: Kočí - Nový, Chaluš, Tregler, Antwi - Kingue (85. Voltr), Jablonský (80. Keita) - Fantiš (65. Vůch), Květ, Mingazov - Matoušek. Trenér: Csaplár.

Karviná: Berkovec - Čolič, Krivák, Rundič, Djordjevič - Bukata, Faško - Budínský (46. Ba Loua), Moravec (86. Dramé), Galuška (59. Guba) - Wágner. Trenér: Hrnčár.

Slovan Liberec - Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 56. Costa. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Vitner - Královec (video). ŽK: Kozák, Potočný - Sáček, Costa, Zahustel. Diváci: 9546

Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba (40. Koscelník), Karafiát, Hybš - Potočný, Breite (70. Musa), Oscar, Pešek - Sýkora (60. Nešický) - Kozák. Trenér: Hornyák.

Sparta: Nita - Zahustel, Plechatý, Costa, Hanousek - Sáček, Frýdek - Hložek, Dočkal (90. Hašek), Karlsson (64. Čivič) - Drchal (71. Tetteh). Trenér: Ščasný.