Plzeň se proti Bohemce trápila, ale zvládla obrat, Slavia po výhře nad Brnem drží osmibodovou ztrátu

Radost fotbalistů Plzně Radost fotbalistů Plzně autor: Tomáš Liška
Vítězná šňůra plzeňských fotbalistů nekončí. V nejvyšší domácí soutěži viktoriáni vyhráli i devátý zápas, tentokrát porazili Bohemians 1905 2:1. Utkání ale museli otáčet, protože první poločas prohráli 0:1. Slavia domácí utkání proti Brnu také zvládla a vyhrála 2:0.

Plzeň - Fotbalisté Plzně v devátém ligovém kole doma po obratu porazili 2:1 Bohemians 1905 a devátou výhrou vyrovnali historicky nejlepší vstup do sezony v podání Sparty z roku 2011. Viktoria vede neúplnou tabulku o deset bodů před Olomoucí, která dnes hraje v Jihlavě. Na konci první půle otevřel skóre Dominik Mašek, v 53. minutě vyrovnal Michael Krmenčík a za půl hodiny rozhodl o triumfu favorita bývalý hráč "Klokanů" Milan Havel. Slávisté doma zdolali Brno 2:0 a prodloužili svou rekordní šňůru bez porážky na 35 zápasů nejvyšší soutěže.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

Jako první na branku vystřelil krátce po výkopu hostující Hašek, který Kozáčika nezaskočil. Plzeň měla problémy s obranným blokem soupeře. Defenziva Bohemians zblokovala ránu Řezníka i Koláře, Havel pak pálil nad branku.

Domácí dál marně obléhali šestnáctku Bohemians, a když už do nějaké střelecké příležitosti dostali, chyběla jim přesnost. Jako v případě hlaviček Krmenčíka. Ve 42. minutě nečekaně otevřeli skóre Pražané. Vaníček nacentroval do šestnáctky, Mašek přeskočil Hejdu a přesnou hlavičkou překonal Kozáčika.

Plzeňský trenér Pavel Vrba poslal do druhého poločasu Zemana a Bakoše. Právě zkušený slovenský útočník mohl po dvou minutách na hřišti vyrovnat, tvrdou ránu však zastavil gólman Fryšták.

V 53. minutě už to Západočechům vyšlo. Zeman z přímého kopu nacentroval do šestnáctky, Fryšták podběhl míč a Krmenčík hlavou vyrovnal. Nejlepší střelec soutěže zaznamenal sedmou trefu v sezoně. "Viktoriáni" pak sevřeli soupeře v jeho šestnáctce. Do největší šance se dostal bek Řezník, kterého však zblízka výtečně vychytal brankář Bohemians.

Okolo 70. minuty obrovský plzeňský tlak polevil a Bohemians se začali opět dostávat do hry. Po několika náznacích běžel náhradník Kabajev sám na Kozáčika, ale slovenský brankář jeho ránu výborně vytáhnul na roh.

V 83. minutě domácí dokonali obrat. Na další Zemanův centr si naskočil Havel a hlavou překonal Fryštáka. Krajní bek si proti mateřskému celku připsal premiérový gól v dresu Viktorie.

V Edenu kraloval Necid

Brno se potýkalo s problémy se skládáním defenzivy, vypadli zranění Pavlík, Jablonský a potrestaný brankář Melichárek. Trenérské duo Přerost, Dostálek tak nasadilo na pravý kraj obrany Portugalce Gomese, který přišel tento týden z tamní druhé ligy. V brance poprvé od začátku nastoupil Halouska.

Stramaccioni po remíze na Dukle připustil možnost odvolání. Nic ale nevzdávám, dodal bojovně Ital Stramaccioni po remíze na Dukle připustil možnost odvolání. Nic ale nevzdávám, dodal bojovně Ital Čtěte zde

A právě mladý gólman byl od začátku hlavní postavou brněnského týmu. Slavia měla velkou převahu, ale nedařilo se jí Halousku překonat. Hned v úvodu si brněnský brankář poradil se střelou Hušbauera a následnou hlavičkou Altintopa. Deli zase hlavou trefil pouze břevno a neuspěl ani Necid.

V osmé minutě už sice Slavia míč do branky dostala, ale gól navrátilce do sestavy po zranění Dannyho neplatil kvůli ofsajdu. Krátce poté napálil tyč Hušbauer.

A Halouska zářil dál, když zlikvidoval pokus Altintopa, Deliho hlavičku pod břevno a na brankové čáře zasáhl i proti Jugasovi. Ve 44. minutě už ale inkasoval. Hušbauer poslal z levé strany centr, na přední tyči si ho našel Necid, a i když mu obránce visel na zádech, umístil hlavou míč do branky.

I ve druhé půli se hrálo převážně na hostující polovině, ale Altintop, Sýkora, Danny ani Van Buren nedokázali přidal druhou branku. Až v 75. minutě Van Buren nacentroval na zadní tyč, kde Necid zblízka podruhé dostal míč do sítě. Dva góly v ligovém utkání dal naposledy v říjnu 2015 za Bursaspor, od té doby se mu to povedlo jen třikrát v poháru.

Baník dotáhl ztrátu 0:2

Hráči Ostravy se rozešli se Zlínem smírně 2:2. Baník na svém stadionu potřetí za sebou dorovnal dvougólovou ztrátu, ale stačilo to jen na čtvrtou domácí remízu. Nováček čeká na tříbodový zisk už osm kol a figuruje na třináctém místě tabulky. Alespoň remízu Baníku zajistil v 57. minutě svým třetím gólem v sezoně z penalty Milan Baroš. Zlín uhrál první venkovní bod v sezoně a je osmý.

Jablonec doma přehrál Mladou Boleslav 3:1 a bodovali posedmé za sebou. V tabulce se dostali už na čtvrté místo před Spartu a Liberec. O výhru Severočechů se postarali Stanislav Tecl a Vladimir Jovovič, který zaznamenal dva góly a asistenci. Boleslav ztratila už podesáté z posledních 12 ligových utkání a je čtrnáctá.

Olomouc zvítězila v Jihlavě 1:0 brankou Davida Housky z 87. minuty. Nováček z Hané bodoval pošesté za sebou a na druhém místě tabulky dál ztrácí sedm bodů na vedoucí Plzeň. Jihlava utrpěla první domácí ligovou porážku s Olomoucí v historii, nenavázala na předchozí dvě výhry na svém stadionu a je patnáctá.

Aktualizujeme

9. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:1)

Branky: 53. Krmenčík, 83. Havel - 42. Mašek. Rozhodčí: Berka - Pospíšil, Flimmel. ŽK: Havel, Kopic - Nečas, Luts, Kabajev, Dostál. Diváci: 10.712.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hořava (81. Ivanschitz), Hrošovský - Petržela (46. Zeman), Kolář (46. Bakoš), Kopic - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek, Hašek ml. - Vaníček, Mašek (53. Nečas), Luts (81. Reiter) - Tetteh (62. Kabajev). Trenér: Hašek st.

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 3:1 (2:0)

Branky: 27. a 50. Jovovič, 38. Tecl - 64. Mebrahtu. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták. ŽK: Mihálik - Fleišman, Mareš, Hubínek. Diváci: 3008.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Hübschman, Hanousek - Masopust, Kubista, Trávník (89. Považanec), Jovovič (78. Zelený) - Tecl, Doležal (46. Mihálik). Trenér: Klucký.

M. Boleslav: Vejmola - Pauschek, Chaluš, Stronati, Fleišman - Matějovský, Hubínek - Vukadinovič (57. Mebrahtu), Mareš (46. Chramosta), Přikryl - Komličenko (76. Magera). Trenér: Uhrin ml.

Baník Ostrava - Fastav Zlín 2:2 (1:2)

Branky: 38. De Azevedo, 57. Baroš z pen. - 3. Džafič, 21. Mehanovič. Rozhodčí: Marek - Kubr, Vlasjuk. ŽK: Granečný, J. Šašinka - Dostál, Ekpai. Diváci: 6373.

Ostrava: Vašek - Breda (32. Granečný), Pokorný, Šindelář, Sus - De Azevedo, Hlinka, Hrubý, Stáňa (83. O. Šašinka) - J. Šašinka (74. Poznar), Baroš. Trenér: Kučera.

Zlín: Dostál - Kopečný, Janíček, Gajič, Holzer - Hnaníček (51. Hronek), Jiráček - Ekpai (86. Bačo), Mehanovič (78. Vukadinovič), Džafič - Beauguel. Trenér: Páník.

Vysočina Jihlava - Sigma Olomouc 0:1 (0:0)

Branka: 87. Houska. Rozhodčí: Ardeleanu - Wilczek, Boček. ŽK: Marcin - Houska, Sladký, Buchta. Diváci: 3043.

Jihlava: Hanuš - Nový, Tlustý, Rosa, Keresteš - Vaculík, Urblík (81. Daníček) - Fulnek, Dvořák (61. Rabušic), Novotný (68. Marcin) - Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Kalvach, Obročník (24. Texl) - Zahradníček (85. Manzia), Houska, Falta (69. Moulis) - Plšek. Trenér: Jílek.

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 44. a 75. Necid. Rozhodčí: Nenadál - Moláček, Myška. ŽK: Hušbauer - Gáč. Diváci: 11.467.

Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu - Sýkora (61. Stoch), Hušbauer, Altintop (71. Van Buren), Danny (82. Souček) - Necid. Trenér: Šilhavý.

Brno: Halouska - Gomes, Jovanovič, Gáč, Vraštil - Sedlák, Polák - Fortes (82. Přichystal), Kratochvíl (66. Juhar), Lutonský - Michal Škoda (75. Koné). Trenéři: Přerost a Dostálek.