Plzeňskou mašinu nezastavila ani Slavia. Tvrdík už Viktorii pogratuloval k titulu

Aktualizováno 5. 11. 2017 21:30
Viktoria Plzeň ve šlágru podzimu porazila Slavii 1:0 trefou Daniela Koláře ze 79. minuty. Ligovou tabulku po třinácti kolech vede právě o 13 bodů před Sigmou Olomouc, na Slavii má náskok ještě o bod větší.
Viktoria Plzeň má po třinácti odehraných kolech náskok na Slavii už 14 bodů.
Viktoria Plzeň má po třinácti odehraných kolech náskok na Slavii už 14 bodů. | Foto: ČTK

Plzeň - Fotbalisté Plzně zvítězili ve šlágru podzimu nad mistrovskou Slavií 1:0 gólem Daniela Koláře ze 79. minuty. Západočeši znovu vylepšili svůj rekord, vyhráli i 13. ligové kolo a výrazně se přiblížili k titulu. Viktoria zvýšila v čele tabulky svůj náskok na třetí Pražany už na čtrnáct bodů a před druhou Olomoucí má k dobru třináct bodů.

Ze už titul Plzni někdo těžko vezme uznal na Twitteru i zástupce majitele Slavie Jaroslav Tvrdík. "Soupeři gratulace k výhře i k mistrovskému titulu. Nás čeká otevřené pojmenování chyb, pokora a tvrdá práce k návratu na vrchol," napsal Tvrdík bezprostředně po utkání.

"Bavit se po 13 kolech o tom, jestli má někdo titul, je nesmysl. Hraje se ještě o 51 bodů. Na druhou stranu 14 bodů je náskok, že bychom ani netušili, že bychom ho po 13 kolech mohli mít. Ale čekají nás ještě strašně těžké zápasy. Nemůžeme v žádném případě oslavovat titul," opáčil plzeňský trenér Pavel Vrba.

Viktoria má na dosah další rekord

Plzeň vyhrála v lize patnácté utkání za sebou a jediný zápas jí chybí k vyrovnání vlastního rekordu pod trenérem Karlem Krejčím ze sezony 2015/16. Slavia naopak utrpěla první venkovní ligovou porážku od loňské prohry na konci srpna 1:3 právě v Plzni a nebodovala v nejvyšší soutěži teprve podruhé za 39 utkání pod koučem Jaroslavem Šilhavým.

"Teoreticky by ta ztráta dohnat asi šla. Ale myslím, že to by Plzeň musela úplně zkolabovat, aby pustila náskok 14 bodů," prohlásil Šilhavý.

Zatímco domácí nastoupili v očekávané sestavě, slávistický trenér a plzeňský rodák Šilhavý překvapivě nasadil do zahajovací jedenáctky Rotaně a Zmrhala. Na hrotu útoku hrál Škoda a Necid zůstal jen na lavičce stejně jako letní posily Danny se Stochem či Souček.

V první půli se hrál vyrovnaný fotbal. Plzeň v úvodu dvakrát postupovala do otevřené obrany, ale Kopic při přečíslení špatně přihrál a Jugasův zákrok na Krmenčíka rozhodčí Příhoda jako penaltový neposoudil.

Na opačné straně vytáhl Škodovu přízemní střelu Kozáčik a Bořil v sedmnácté minutě přes hradbu těl balon k domácímu brankáři nedostal. Těsně předtím musel Příhoda šlágr přerušit kvůli kouři z plzeňského "kotle".

Po půlhodině po zákroku Limberského na Van Burena pro změnu žádali pokutový kop hosté, ale rozhodčí opět nechal hru pokračovat. Na druhé straně Kolářovu střelu zblokovala slávistická obrana na roh.

Po změně stran nejprve pálil mimo hostující Škoda. Pak si vytvořila krátký tlak Viktoria a v 53. minutě měla dosud největší šanci utkání. Krmenčík však hlavičkoval těsně vedle a desátý gól v ligové sezoně nedal.

V 69. minutě předvedl pěknou individuální akci střídající Zeman a jeho střelu na přední tyč vyrazil hostující Laštůvka. Pak Kolář hlavičkoval v dobré pozici nad a Kopicův technický pokus skončil těsně vedle.

Plzeň svou aktivitu zužitkovala v 79. minutě. Kolář napřáhl za vápnem, balon zaplaval ve vzduchu a Laštůvka jen sledoval, jak zapadl pod břevno. Domácí kapitán dal svůj pátý gól v ligové sezoně a rozhodl stejně jako v říjnu na Spartě, kde rovněž zařídil vítězství 1:0.

"Viděl jsem, jak Laštůvka udělal úkrok do strany a zapadlo to víceméně doprostředka," uvedl Kolář. "Samozřejmě je to pro mě takové trošku zadostiučinění. Dost se o mně pochybovalo a já doufám, že tohle je aspoň trošku znamení toho, že ještě něco umím," dodal letní navrátilec do Plzně.

Laštůvka měl zakrytý výhled. "Vůbec jsem tu střelu neviděl. Samozřejmě bych ji chytat asi možná měl. Ale v tom momentě, kdy Dan Kolář střelu kopl, tak tam šel Hušby proti němu a myslím, že jsem navíc neviděl přes Jugyho," podotkl Laštůvka.

Slávistický kouč Šilhavý poslal na trávník druhého útočníka Necida, ale domácí už tři body udrželi. "V závěru jsme chtěli vyhrát, nechtěli jsme remízu. Dali jsme tam další útočníky, bohužel jsme dostali laciný gól a tím jsme prohráli. Závěrečný nápor už přišel vniveč. Plzeň hlavně ve finální fázi byla lepší než my," uvedl Šilhavý.

Plzeňskou výhru osobně sledoval na stadionu i její bývalý hráč Marián Čišovský, který trpí vážnou nemocí, amyotrofickou laterální sklerózu. Právě jemu Západočeši výhru věnovali.

Marián Čišovský
Marián Čišovský | Foto: Milan Kammermayer

13. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 79. Kolář. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Paták. ŽK: Hájek - Bořil, Van Buren. Diváci: 11.640 (vyprodáno).

Sestavy:

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Limberský - Hořava (84. Živulič), Hrošovský - Petržela (62. Zeman), Kolář, Kopic - Krmenčík (88. Řezníček). Trenér: Vrba.

Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu, Rotaň (71. Stoch) - Van Buren (80. Necid), Hušbauer, Zmrhal (60. Sýkora) - Škoda. Trenér: Šilhavý.