Plzeň na jaře zůstává stoprocentní. Proti Budějovicím se však pořádně nadřela

Aktualizováno 7. 3. 2020 19:09
Fotbalisté Plzně ve 24. kole první ligy doma porazili nováčka České Budějovice 1:0 gólem střídajícího Ondřeje Mihálika z 89. minuty. Viktoria tak v jarní části sezony vyhrála i pátý soutěžní zápas pod trenérem Adriánem Guľou.
Budějovický Pavel Novák (na snímku) nešťastně tečoval střelu Ondřeje Mihálika do sítě. | Foto: ČTK

Druzí Západočeši stáhli v tabulce náskok vedoucí Slavie na sedm bodů, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní pražské derby se Spartou. Dynamo po druhé ligové porážce za sebou v neúplné tabulce zůstalo šesté.

"Tohle vítězství je mimořádně cenné. Chutná častokrát víc, když to odpracujete a když při vás trochu stojí i štěstí," řekl Guľa na tiskové konferenci.

První velkou šanci si v šesté minutě vytvořil Limberský. Plzeňský bek však ani nadvakrát nepropálil hostující obranu, při druhém pokusu gólmana Drobného na čáře zastoupil zadák Havel.

Domácí častěji drželi míč a měli ještě několik nebezpečných závarů, ale Jihočeši si vždy poradili. Těsně před pauzou měl naopak blízko ke gólu na druhé straně hostující kapitán Sivok, jehož hlavičku brankář Hruška s vypětím sil vytáhnul nad břevno.

Dynamo vstoupilo lépe i do druhého poločasu a Mészáros v 56. minutě přesnou střelou k tyči překonal Hrušku. Hostům však radost dlouho nevydržela, protože branka byla odvolána po zásahu videorozhodčího, který odhalil předchozí faul Čoliče na domácího Kovaříka.

Plzeňští v předchozích čtyřech zápasech pod Guľou nastříleli 13 gólů, ale proti Jihočechům se v ofenzivě trápili a těžko se dostávali do šancí. Řezník z rohu hlavičkoval o kousek vedle, o chvíli později minul hostující branku také Čermák ve skluzu.

"Opravdu nás to stálo velmi mnoho sil, asi byl i trošku cítit ten pohárový zápas (ve středu s Mladou Boleslaví). Hlavně ve druhé části, kdy nám ve středové formaci chyběla trošku větší přesnost," uvedl Guľa.

Domácí se dočkali až v 89. minutě. Bucha přihrávkou za obranu vyslal střídajícího Mihálika, jehož střílený centr si Novák tečoval do vlastní branky.

"Skutečně jsem centroval. První myšlenka byla, že jsem tam periferně viděl Bogyho (Beauguela) a chtěl dostat střílený centr mezi gólmana a linii. Naštěstí se to odrazilo od kolena obránce do šibenice, nechytatelná střela," řekl s úsměvem Mihálik, který dal první soutěžní branku za Plzeň od letního příchodu z nizozemského Alkmaaru.

Hosté po gólu u sudího Pechance marně reklamovali údajnou Limberského ruku. "Přišlo nám, že si to tam Limba rukou přiklepl. Bohužel se na to podívat nešli, já se k tomu vyjadřovat nechci," podotkl trenér Dynama David Horejš.

České Budějovice v nejvyšší soutěži s Plzní prohrály posedmé za sebou a pošesté při tom nedaly gól. "Samozřejmě to mrzí. Kluci si určitě bez bodu nezasloužili odjíždět, to je asi největší zklamání. Ale výkon dneska výborný," prohlásil Horejš.

24. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 89. Mihálik. Rozhodčí: Pechanec - Moláček, Kotalík - Berka (video). ŽK: Kovařík - Novák, Havelka, L. Havel. Diváci: 8301.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (84. Hořava) - Kayamba, Beauguel (90.+5 Chorý), Kovařík (76. Mihálik). Trenér: Guľa.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, L. Havel, Sivok, Novák - Brandner (90.+1 Rabušic), Havelka, Mészáros (70. Ledecký), Čavoš, Mršič - Schranz (87. Kopečný). Trenér: Horejš.