reklama

Pohled do statistik: Zlín je extrémně produktivní, v kombinaci vládnou Plzeň a Sparta

Dame Diop, Zlín, první fotbalová liga Dame Diop, Zlín, první fotbalová liga autor: ČTK
Uhrin nevyužíval většiny možností střídat, Zlín skóruje z každé čtvrté střely, bez prohry zůstávají pouze tři týmy. Reprezentační pauza uzavřela prvních pět kol české nejvyšší soutěže a Aktuálně.cz nahlédlo do statistik české nejvyšší ligy.

Praha - V evropských pohárech se Spartě ani Plzni nedařilo. Herní vystoupení dvou nejúspěšnějších českých klubů posledních let v domácí lize také přesvědčila málokoho. Pravdou ovšem zůstává, že do letošního ročníku vstoupily oba kluby výsledkově podobně jako loni, Plzeň si dokonce polepšila.

Úspěch Zlína tkví v produktivitě

Přijel Zlín a sejmul Plzeň. Předtím vedl na Slavii, porazil Liberec... V čem je kouzlo Boba Páníka? Přijel Zlín a sejmul Plzeň. Předtím vedl na Slavii, porazil Liberec... V čem je kouzlo Boba Páníka? Čtěte zde

Tabulku ligy přesto vede po pěti kolech překvapivě Zlín. Žhavým kandidátům na titul se ale vede lépe, než by se mohlo zdát. Stejně jako před rokem zůstává Sparta neporažená se 13 body. Plzeň loni už stihla vyměnit trenéra a na kontě měla jen osm bodů oproti aktuálním deseti. Suverénní jsou Sparta s Plzní především v kombinaci. "Zvlášť Sparta posledními příchody dala najevo, že bere jen hru na špici ligy," podotýká trenér František Komňacký.

Překvapivý lídr tabulky ze Zlína má nejlepší útok i pevnou obranu, jak velký vliv ale hraje náhoda? "Ševci" mají z celé ligy nejlepší produktivitu. Každá čtvrtá střela skončila gólem. Pokud bychom počítali jen se střelami na branku, více než polovina rozvlnila síť (11 z 21). Méně střel než vedoucí tým tabulky vyslaly už jen Teplice a Karviná. Nejpilněji střílí Sparta. Pokud by měla stejnou produktivitu, vstřelila by průměrně v jednom zápase téměř čtyři branky.

"Je to dobře poskládané mužstvo, není to náhoda, že hrají takhle vysoko," myslí si trenér Slovácka Stanislav Levý, jehož tým vyzve Zlín po reprezentační pauze. "Nejenže mají výsledky, ale hrají i dobrý fotbal," přidává bývalý trenér Slovácka i Zlína Komňacký, který žlutomodré sleduje podrobně.

Neporaženými týmy zůstávají Zlín se Spartou. Stejnou bilanci si může udržet i Brno, kterému zbývá dohrát odložený zápas se Slavií z prvního kola.

Na tyhle vyvolené ukázal Jarolím. Nový kouč překvapil, nominoval nováčky i navrátilce Na tyhle vyvolené ukázal Jarolím. Nový kouč překvapil, nominoval nováčky i navrátilce Prohlédněte zde

Nejvíc drží míč Sparta a Plzeň

Zlín nastřílel svým soupeřům nejvíce branek ze všech, lepší obranu než svěřenci trenéra Páníka mají jen v Brně, na Spartě a v Teplicích. Nutno podotknout, že Brno odehrálo o zápas méně než ostatní. Mimochodem, Moravanům k zisku šesti bodů stačilo skóre 2:1.

Zlínští poslal ze všech týmů nejméně přihrávek – 1440 v pěti zápasech. Pro srovnání: nejvíc si přihrávali sparťané, poslali přes 3000 pasů, k čemuž značně dopomohl obránce Michal Kadlec, který sám zařídil 354 pasů a tuto statistiku vede.

"Zlín ligu nevyhraje. Oproti Plzni, Spartě nebo třeba Boleslavi nemá takovou kvalitu, není tolik silný," myslí si Komňacký. Podle něj nedokážou Zlínští opakovat výsledky pravidelně. "Jde hlavně o to, aby při výkyvu formy nepanikařili a nepropadli se do stejné situace jako loni." Že by mohl být Zlín jako Leicester v anglické lize? "Moc bych jim to přál!" říká Komňacký. "Ale upřímně: větší kluby v tom umí chodit. Jejich kvalita a ambice jsou úplně jinde."

V úspěšně zkompletovaných nahrávkách je opět nejhorší Zlín, jen asi 73 % doputuje k adresátovi. Vládne opět Sparta v závěsu s Plzní a Duklou. Výrazně lepší v držení míče než zbytek ligy jsou Sparta a Plzeň, oba týmy se přehouply přes hranici 60 % držení míče na zápas.

Varování pro Příbram a Jihlavu, Uhrin málo střídal

Slavia je připravená kouče Kozla ze služeb FAČR vyplatit, musí jí ale kývnout. Přijde s ním Kudela? Slavia je připravená kouče Kozla ze služeb FAČR vyplatit, musí jí ale kývnout. Přijde s ním Kudela? Čtěte zde

Srovnání s loňskem je malým varováním pro Příbram a Jihlavu, poslední dva týmy tabulky. Loni ligovou šestnáctku uzavíral po pěti kolech Baník, před kterým byla o dva body Olomouc. Příbram s Jihlavou mají zatím méně bodů i horší skóre. Středočeši za pět kol nevstřelili branku, desetkrát inkasovali.

Tři týmy vyměnily do pátého kola trenéra. Boleslav musela uvolnit k reprezentaci Karla Jarolíma, trenér Martin Pupit nevydržel na lavičce Příbrami a naposledy skončil Dušan Uhrin ve Slavii. Kouč "sešívaných" šetřil z celé ligy nejvíce střídáními, a to i pokud by ve zrušeném zápase prvního kola s Brnem využil všechny možnosti. Hráče ze hřiště stáhl jen osmkrát, k dispozici měl ale o polovinu více střídání.

reklama