reklama

Před rokem vazba, teď volá Pelta do Evropy. Moje nejemotivnější chvíle ve fotbale, říká šéf Jablonce

Miroslav Pelta Miroslav Pelta autor: Milan Kammermayer
Majitel jabloneckého klubu a kontroverzní bývalý šéf českého fotbalu zvažoval, že už ve sportu nebude působit, teď se těší na evropský pohár.

Jablonec - Loni na přelomu května a června byl Miroslav Pelta kvůli dotační kauze ve vazbě. O rok později prožíval nejemotivnější chvíle svého sportovního života. Fotbalisté Jablonce, kterým šéfuje, završili v sobotu vydařené jaro vítězstvím 2:0 nad Slováckem, obsadili v HET lize konečné třetí místo a mají jistotu, že si poprvé v historii klubu zahrají skupinu evropského poháru, čeká na ně Evropská liga.

"Vždy jsem říkal, že mám sen, abych přivedl Jablonec do nějaké hlavní evropské soutěže. Když si vzpomenu, že před rokem jsem byl někde úplně jinde, nevěděl jsem, co se mnou bude, co bude s jabloneckým fotbalem… Jsem rád, že se za 12 měsíců stalo to, co se stalo," řekl Pelta po závěrečném ligovém kole.

Třiapadesátiletý funkcionář byl vloni v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a později musel do vazby, kde rezignoval na post šéfa fotbalové asociace. O měsíc později byl z vazby propuštěn.

"Mám radost, že mě podržela rodina, manželka. V době, kdy jsem se vrátil, jsme se v rodině hodně bavili, jestli budu, nebo nebudu pokračovat ve vlastnictví a vedení fotbalového klubu na téhle úrovni. Rozhodujícím faktorem bylo, že se ode mě neodvrátili zásadní lidé," uvedl.

"Tím, že ten klub je můj, a obzvlášť v téhle situaci beru postup do Evropské ligy jako pro mě asi to nejvíc. Co se týče emocí, které jsem teď v závěru prožíval," dodal bývalý funkcionář Sparty.

Jablonec byl po podzimu až osmý v tabulce. K týmu se vrátil trenér Petr Rada a mužstvo dovedl k 35 bodům, což ze Severočechů udělalo nejlepší celek jarní části soutěže.

"Měli jsme menší rozpočet, ale rozhodli jsme se správně jak v transferové politice, tak jsme hlavně udělali v zimě změnu na pozici hlavního trenéra. Získat 35 bodů a postoupit s mužstvem do finále poháru, je velký úspěch. Velké absolutorium pro Petra Radu," uvedl Pelta.

Poklona Peltovi, prohlásil Rada. Jablonec si poprvé v historii zahraje skupinu evropského poháru Poklona Peltovi, prohlásil Rada. Jablonec si poprvé v historii zahraje skupinu evropského poháru Čtěte zde

"Každý má svůj způsob vedení mužstva, Petr Rada je na hráče důrazný, agresivní a je na ně tlak. To je cesta, kterou Jablonec potřeboval. Vyhýbala se nám navíc zranění a někteří hráči udělali obrovský výkonnostní vzestup. Ukázalo se, že Jablonec dlouhodobě získával hráče, kteří měli svoji kvalitu. Prokázali, že patří k absolutní české špičce," dodal Pelta.

Jeho klub za postup do skupiny Evropské ligy dostane asi 70 milionů korun. "V případě, že bychom nikam nepostoupili, museli bychom být, co se týče prodeje hráčů, více povolní. Teď bude záležet na nabídce, pokud by byla extra výhodná. Ale nejsme v situaci, že budeme muset, protože příjmem za postup do základní skupiny Evropské ligy máme na příští sezonu zajištěno financování. Ale i když Jablonec postoupil do Evropy, musí rozpočet zreálnit," upozornil Pelta.

Zatím není jisté, zda bude Jablonec moci hrát skupinu na svém stadionu, který má kapacitu 6108 míst. "Myslím, že v nejbližších dnech přijede expertní komise z UEFA, která řekne. Jeden z problémů, který budeme muset řešit, je kapacita. Uděláme vše, co bude v našich silách, i včetně magistrátu, abychom Evropskou ligu představili na půdě města. Myslím, že si to všichni zaslouží. Když člověk vidí, jaká věhlasná mužstva jako Arsenal či AC Milán budou skupinu hrát, je to pro nás velká výzva," uvedl Pelta.

Mužstvo podle něj bude třeba doplnit. "Vše se bude odvíjet od toho, jaká bude transferová politika směrem ven. V tuhle chvíli je jisté jen to, že odejde Pernica do Plzně. Počítáme s tím, že budou potřeba tři čtyři hráči na rozšíření kádru. Bude náročné cestování, mohou přijít zranění a nemůžeme si dovolit, abychom neměli dostatečně široký kádr," dodal.

Kritický Šural o výbuchu Sparty: U spousty hráčů se sáhlo vedle, netáhli jsme spolu Kritický Šural o výbuchu Sparty: U spousty hráčů se sáhlo vedle, netáhli jsme spolu Čtěte zde
reklama