reklama

Ratajová za chyby v Brně dostala stop na čtyři utkání. Kolo nebylo úspěšné, prohlásil Listkiewicz

Fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová Fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová autor: Dalibor Sosna
Fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová dostala na dnešním zasedání komise rozhodčích FAČR omezení delegace na další čtyři utkání české fotbalové ligy za chyby v utkání Brno-Sparta. Hru ovlivnila nejvíce špatně posouzenou ofsajdovou situací v závěru utkání, po které domácí vyrovnali. "Ratajová chybu přiznala, myslela si, že se do hry zapojil hráč Sparty," prohlásil na tiskové konferenci Michal Listkiewicz. Předseda komise zároveň nebyl spokojený s průběhem uplynulého kola ePojisteni.cz ligy, proto spřádá další plány na zlepšení sudích.

Praha - Za chyby v utkání uplynulého kola ePojisteni.cz ligy mezi Zbrojovkou Brno a Spartou si asistentka rozhodčího Lucie Ratajová nezapíská v následujících čtyřech utkáních nejvyšší fotbalové soutěže. Po dnešním jednání komise rozhodčích to oznámil její předseda Michal Listkiewicz.

Omezení delegací zároveň postihlo třeba Jiřího Houdka za chyby v duelu Příbram - Slovácko a také asistenta Michala Urbana za přehmaty v souboji Slavie s Karvinou.

Nemávla ofsajd a Vácha nezůstal rudým gentlemanem. Za chybu sudí by ale Sparta neměla schovat ty své Nemávla ofsajd a Vácha nezůstal rudým gentlemanem. Za chybu sudí by ale Sparta neměla schovat ty své Čtěte zde

"Poslední kolo jsme na dnešním zasedání analyzovali dvě hodiny. Nechtěl bych vyvolat dojem, že bylo moc chyb. Ve srovnání s anglickou, německou a dalšími ligami je to na stejné úrovni," zopakoval na úvod lámanou češtinou Listkiewicz svoji tradiční frázi.

Spokojen s posledním kolem ale nebyl. "Nebylo to úspěšné. Budeme ale tvrdě pracovat, je před námi ještě spousta dalších kol. Všechno jde dobrým směrem. Sledujeme perspektivní rozhodčí v druhé, třetí lize a v nejbližší době dostanou šanci,"  pokračoval.

Největší kontroverzi vyvolal nedělní výkon asistentky Lucie Ratajové, která svými chybami ovlivnila výsledek zápasu Sparty v Brně. "Hovořili jsme s ní, ona sama to přiznala. Ví, že to byla její chyba, a je lepší, když si to přizná," uvedl Listkiewicz.

Ratajová chybu přiznala, špatně vyhodnotila pravidlo o ofsajdu

V závěru utkání špatně posoudila moment, kdy brněnský Alois Hyčka srovnal z jasné ofsajdové pozice. K tomuto chybnému rozhodnutí ji vedla domněnka, že ofsajd zrušil instinktivní zásah sparťanského hráče do míče. Zároveň však neposoudila Hyčkovo postavení před brankářem Koubkem, které samo o sobě vyžaduje zvednutý praporek.

Jasný ofsajd, shodují se bývalí sudí. Nechápu, jak to mohla Ratajová nevidět, říká Grégr Jasný ofsajd, shodují se bývalí sudí. Nechápu, jak to mohla Ratajová nevidět, říká Grégr Čtěte zde

Poškození sparťané Lukáš Vácha a Tomáš Koubek po sporném závěru zápasu prohlásili, že ženské rozhodčí do mužských soutěží nepatří. Za své výroky se omluvili, což Listkiewicz ocenil.

"Je dobré, že přišla taková reflexe. Viděli jsme krásnou manželku i dceru Koubka (ukázal je na fotografii přiložené k omluvě - pozn. autora), doufám, že se taková diskuse už nebude opakovat. Jsem rád, že jsme viděli jednoznačnou reakci Sparty i předsedy asociace," pochvaloval si polský expert jednoznačné odsouzení Miroslava Pelty i Adama Kotalíka.

Zároveň se rozhovořil o celkové pozici žen mezi mužskými arbitry. "Problémem je fyzická příprava. Je málo žen, které fyzické testy udělají na stejné úrovni jako muži, což vyžadujeme. V Česku máme tři čtyři ženy, které to zvládnou, ve Francii jsou dvě asistentky, v Mexiku jedna hlavní," vyjmenovával Listkiewicz.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Lucii Ratajovou ovšem po fatální chybě neodsuzuje. "Lucie je jedna z nejlepších asistentek na světě. Byl jsem dvakrát nebo třikrát na ženském mistrovství světa, kde zápasy řídila perfektně," řekl. Navíc v sobotu viděl v akci Janu Adámkovou, která zvládla coby hlavní sudí zápas druhé nejvyšší ligy v Sokolově.

V zimě sudí pojedou do teplých krajin

Aby komise rozhodčích špatné výkony co nejvíce eliminovala, chystá na zimu výjezdní seminář v zahraničí. Listkiewicz chce své podřízené vyslat do tradičních destinací, kde se hrají přípravné zápasy, aby zde rozhodovali co nejvíce náročných duelů.

Pomalu už také přemýšlí o obsazení šlágru mezi Plzní a Spartou, který je na programu už za dva týdny. "Zápas bude pískat zkušená skupina rozhodčích s mezinárodní zkušeností. Přemýšlíme o tom a víme, že je to vážný zápas," uzavřel Listkiewicz.

Vácha na Twitteru urazil rozhodčí Ratajovou. Ke sporáku, napsal k její fotografii Vácha na Twitteru urazil rozhodčí Ratajovou. Ke sporáku, napsal k její fotografii Čtěte zde
reklama