Rozhodčí poškodil Spartu. Liberec kopal vymyšlenou penaltu, navíc měl jít do deseti

26. 8. 2019 14:06
Podle komise rozhodčích FAČR udělali sudí v nedělním duelu 7. kola první ligy mezi Libercem a Spartou dvě zásadní chyby v neprospěch Pražanů.
Pavel Julínek
Pavel Julínek | Foto: Milan Kammermayer

Domácí neměli v druhém poločase kopat penaltu a od 42. minuty měli hrát v deseti bez vyloučeného Tarase Kačaraby. Letenští v utkání na severu Čech, při němž asistoval videorozhodčí, prohráli 1:3.

Hlavní rozhodčí Pavel Julínek předvedl ve šlágru kola řadu kontroverzních verdiktů. První chyby se podle komise dopustil za bezbrankového stavu na konci úvodního dějství, kdy neudělil domácímu Kačarabovi za bezohledné podražení sparťana Benjamina Tetteha druhou žlutou kartu, která by znamenala vyloučení.

Další výraznou chybu udělal Julínek dokonce ve spolupráci s videorozhodčím. Necelých deset minut po přestávce sice nejprve po souboji domácího Tomáše Malinského s Matějem Hanouskem ve vápně hostů penaltu nenařídil, ale po zhlédnutí záběru, který mu odeslal videorozhodčí Jiří Adam, verdikt přehodnotil a pokutový kop odpískal. Podle komise ale nejprve fauloval liberecký záložník. Slovan z penalty zvýšil na 2:0.

"V této situaci pochybil i videorozhodčí Jiří Adam, který situaci nesprávně vyhodnotil jako pokutový kop a poslal rozhodčímu na hrací plochu pouze jeden záběr k přezkumu této situace," uvedla komise rozhodčích v prohlášení. Navíc podle komise neměl v této situaci videorozhodčí v souladu s protokolem VAR rozhodčímu vůbec posílat záběry na přezkum. "Protože rozhodčí nechal pokračovat ve hře a nenařízení pokutového kopu nebylo zjevnou chybou rozhodčího," dodala komise.

Další chybu Julínek udělal za stavu 1:0 krátce po pauze, kdy za zákrok Matěje Hybše na hostujícího Michala Sáčka nejprve nařídil penaltu pro Spartu. Až po zhlédnutí záznamu na videu zjistil, že k přestupku došlo výrazně před pokutovým územím, a původní verdikt opravil na přímý kop.

V závěru nastavení první půle naopak podle komise sudí nechybovali, když hostujícímu Dávidu Hanckovi dali za zákrok na unikajícího Jana Kuchtu pouze žlutou kartu a nevyloučili ho.

Adam po utkání odmítl žádost o televizní rozhovor a odůvodnil to bezpečnostní situací na stadionu. Po zápase kritizoval kontroverzní používání videa v české lize sparťanský trenér Václav Jílek.