reklama

Stanciu už je v Praze. Bude nejlepší, musí ale zkrotit emoce, tvrdí rumunský expert

Nicolae Stanciu Nicolae Stanciu autor: ČTK
Už jen hodiny zbývají do přestupu Nicolae Stanciua do Sparty. Rumunský záložník má být nejlepším, ale i nejdražším přestupem v historii ligy.

Praha - Čtyřiadvacetiletý rumunský reprezentant už je v Praze. Letenský klub oznámil, že ho dnes čeká zdravotní prohlídka a jednání o smlouvě.

Už jen za její podpis má Stanciu podle své agentky inkasovat bonus ve výši 28 milionů korun. Anderlecht by pak měl získat odstupné ve výši 128 milionů plus případné bonusy.

Stanciu se tak velmi brzy stane suverénně nejdražším nákupem v historii nejvyšší soutěže.

"Jeho tržní hodnota je ale mnohem, mnohem větší. Pro Spartu to bude skvělý nákup. Nedokážu pochopit, proč ho Anderlecht pouští tak levně. Pokud Stanciu rychle získá sebevědomí, stane se z něj jeden z nejlepších hráčů, který kdy běhal po českých trávnících," vykresluje čtyřiadvacetiletého záložníka renomovaný rumunský novinář Emanuel Rosu.

Bruselský tým přitom angažoval Stanciua za 10 milionů eur z rumunského FCSB před pouhým rokem. Proč jej nyní prodává za zhruba poloviční částku, to není jasné ani Rosuovi.

"Nejspíš se nelíbí trenérovi klubu. Takže odhaduji, že jej chtějí prodat teď za vyšší částku, než za kterou by odcházel v létě, kdy by další půlrok seděl na lavičce. Ale myslím si, že to špatně v Anderlechtu vyhodnotili. Chovali se ke Stanciuovi amatérsky. Nejde ignorovat jeho kvality, je mimořádně nadaný. Moc lepších rumunských hráčů v Evropě neběhá. Měl dostat více prostoru," míní Rosu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Podle rumunského žurnalisty, který mimo jiné spolupracuje s deníkem The Guardian či stanicí BBC Sport, je Stanciu komplexní hráč. "Má všechno, co potřebuje mít ofenzivní záložník, ta klasická desítka. Výborně si rozumí s míčem, má dobrou střelu i přihrávky. Když je ve formě, dokáže sám rozhodovat zápasy. A myslím, že takový hráč Spartě chybí." 

Kariéru jeho krajana na Letné by ale mohl ovlivnit fakt, že Stanciu dříve býval velmi emotivní. "Určitě má nějaké slabiny. Pokud bych měl nějakou vyjmenovat, pak to bude určitě jistá emoční nestabilita, kterou, alespoň dříve, trpěl. Potřebuje cítit, že může zářit, dělat ze zápasů one-man show. Musí vědět, že si ho trenér a spoluhráči cení a věří mu. Doufám ale, že už trochu dospěl a nebude s psychikou jako na houpačce. Bude to pro dobro českého i rumunského fotbalu," říká Rosu.

Stanciu měl údajně nabídky také z Besiktase Istanbul a FCSB, přesto se ale rozhodl pro Spartu. Proč? "Myslím si, že ho ve Spartě dokázali přesvědčit, že ho vrátí na vrchol. Slíbili mu důležitou pozici v týmu a to u hráčů jako on rozhoduje. Pokud jde o ty ostatní přestupy, o Besiktasi a FCSB asi nikdy pořádně neuvažoval, chtěl do Sparty," dodává novinář. 

Studentka, modelka, podnikatelka. To je Anamaria Prodanová Studentka, modelka, podnikatelka. To je Anamaria Prodanová Prohlédněte zde
reklama