reklama

S Dášou Damkovou se potkáme na FIFA, očekává Listkiewicz. Co si komise myslí o Lafatových faulech?

Michal Listkiewicz, polský šéf české komise rozhodčích Michal Listkiewicz, polský šéf české komise rozhodčích autor: ČTK
Fotbalové rozhodčí z Česka čeká na přelomu ledna a února soustředění v Portugalsku, kde budou nejen trénovat, ale i pískat spoustu zápasů.

Praha – V Česku jsou výborní rozhodčí, zatím je jich málo, ale pracujeme na tom, další, větší šanci dostanou i mladí. Zhruba tak po půlroce práce analyzuje situaci v českém fotbale Michal Listkiewicz, polský expert, který od léta řídí právě komisi rozhodčích při Fotbalové asociaci ČR.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Objevilo se i několik excesů, jako zápas Jihlava–Slavia, kdy sudí Jílek nařídil nesmyslnou penaltu a uznal také hostům gól z jasného ofsajdu. Nebo nedávný mač Liberec–Slovácko, ve kterém sudí Nenadál hosty třikrát poškodil ve věci nařízení či nenařízení pokutového kopu. "Hrubě zápas Brno–Sparta ovlivnila i asistentka Ratajová, když nesignalizovala ofsajd a domácím byla uznána neregulérní branka," poznamenal Petr Mlsna, místopředseda komise.

"Ke všem problémům se ovšem komise jasně a otevřeně vyjádřila, sdělili jsme veřejnosti, na kolik utkání jsme pak chybujícím rozhodčím omezili delegace, pracujeme s maximální otevřeností," zdůrazňuje Petr Mlsna, který mimo fotbal pracuje jako náměstek ministra vnitra.

Na bilančním setkání po sezoně se obšírně rozebíralo hned několik témat.

O odloženém utkání Bohemians–Plzeň

"Já na tom utkání byl, prošel jsem se i po hrací ploše. Podle mě bylo místy nebezpečné po ní i chodit. Rozhodnutí Radka Příhody, že se na tomhle terénu hrát nebude, bylo korektní," míní Michal Listkiewicz. "Někteří možná do televize řekli něco jiného, ale většina hráčů z obou týmů na tom povrchu hrát nechtěla."

Nejen o souboji Lafata–Žondra

Po 15. kole zkoumala komise i utkání Hradec Králové – Sparta. "Zejména situaci z 95. minuty. Na záznamech nebyla úplně dobře viditelná, ale vyhodnotili jsme, že se sparťan Lafata s hradeckým Žondrou drželi vzájemně, takže rozhodnutí sudího, který nenařídil pokutový kop proti Spartě, bylo správné," říká Petr Mlsna, místopředseda komise. "Žondra vykopnutím nohou do vzduchu ten pád navíc velmi zveličil, viděl to tak i delegát utkání."

EPL, Zlín-Sparta: David Lafata David Lafata Foto: Milan Kammermayer

Fotografie ze zápasu poukázaly také na situaci z 8. minuty, kdy jeden z domácích hráčů jasně drží v šestnáctce sparťana Pulkraba. "Takových fotografií můžete ale z každého zápasu udělat dvacet. To už by bylo na zvláštní širší diskusi o tématu držení," dodal Mlsna.

Lafatovi v předchozím průběhu ligy nebyl odpískán penaltový faul na slávistu Frydrycha či karvinského Šislera. Na novinářský dotaz, pronesený v lehké nadsázce, zda snad není zakázáno Lafatovy fauly pískat, odvětil Mlsna v podobně žertovném duchu: "To ne, ale asi z toho plyne, že Lafata bude platnější v útočení než v obraně."

O soustředění v Portugalsku

Více než 70 nejlepších českých rozhodčích zamíří na přelomu ledna a února do Portugalska. "Na soustředění se budou věnovat nejen fyzičce a teoretické přípravě, ale i pískání. Máme tam rozjednáno minimálně 20 utkání, ale možná i dalších 10–15, jak duelů přípravných, tak Atlantic Cupu nebo v nižších či mládežnických portugalských soutěžích," vysvětlují Michal Listkiewicz a jeho kolegové. "Pak si ty zápasy budeme i analyzovat – a to dá právě rozhodčím ze všeho nejvíc."

Rozhodčí si soustředění nebudou platit sami, jak bylo zvykem v minulosti – a bývalo z toho i hodně zlé krve. "Vše zaplatí sponzoři a fotbalová asociace," dodal Mlsna.

Na soustředění budou absentovat jen Pavel Královec a Miroslav Zelinka. "Ve stejném termínu je čeká soustředění nejlepších rozhodčích FIFA, je to pro nás velká pocta, že se mezi tuším nejlepší padesátku dostali," podotýká Listkiewicz. "Při dobré formě by se jeden z nich mohl dostat i na mistrovství světa 2018 v Rusku," míní Mlsna.

O Damkové a dalším místě na listině FIFA

Fotbalista roku 2015: Roman Berbr a Dagmar Damková Dagmar Damková s Romanem Berbrem Foto: Milan Kammermayer

Michal Listkiewicz je mimo jiné členem komise rozhodčích při FIFA. Potvrdil zvěsti, že by se tam jeho kolegyní vbrzku měla stát i Dagmar Damková. Ta vedla českou komisi ještě v minulé sezoně, než ji vystřídal Miroslav Tulinger.

Krátce pak působila jako členka i v Listkiewiczově komisi, ale pro velké pracovní vytížení ji musela opustit.

"Oficiální ještě není nic, ale doladit by se to mělo po Novém roce. Je to paradoxní, s Dášou se v Praze ani moc nepotkáme, tak se častěji uvidíme v Curychu," poznamenal Listkiewicz.

Sám vyjednal rozšíření české rozhodcovské kvóty na listině FIFA. V novém roce přibude jako devátý český asistent Jakub Hrabovský. "A už máme napevno slíbeno, že od roku 2018 přibude asistent desátý, to je maximum, kolik jedna země může mít," říká Listkiewicz.

Na zavedení videa se pracuje

Přípravami zavedení videa pro rozhodování fotbalových zápasů v Česku byl za komisi pověřen její člen Roman Hrubeš. "Česko patří mezi země, které se do toho projektu zapojily. Vše průběžně konzultujeme s FIFA, ta záležitost má naplánovány postupné fáze," vysvětluje.

V příštím roce by měl dávat dohromady skupinu bývalých rozhodčích, kteří se budou školit právě na video-sudí. "Každopádně bude vždycky platit, že rozhodující slovo má hlavní rozhodčí na hřišti," zdůrazňuje Hrubeš.

Podotýká, že FIFA právě v blížícím se testovacím režimu, jenž proběhne v několika zemích včetně Česka, bude hledat optimální způsob, jak by měl proces zapojení techniky do rozhodování zápasů v ostrém provozu nakonec ve finále fungovat.

reklama