Sparta podruhé v sezoně padla. Nešpor rozhodl chytrou tečí, Mebrahtu vyrovnání odmítl

Aktualizováno 6. 10. 2018 23:14
Sparta po porážce s Plzní nezabrala ani proti Sigmě. Předposlední tým vyhrál sobotní duel díky šikovné teči Martina Nešpora z prvního poločasu. Favorizovaná Sparta podala bez distancovaného Nicolae Stanciua nevýrazný výkon a zejména v prvním poločase byla horším týmem. V druhé půli mohli Letenští vyrovnat, ale Mebrahtu velkou šanci spálil.
Kapitán Josef Šural prohře Sparty nezabránil
Kapitán Josef Šural prohře Sparty nezabránil | Foto: ČTK

Olomouc - Fotbalisté Sparty v dnešním utkání 11. kola první ligy prohráli 0:1 v Olomouci a vedoucí Slavia s druhou Plzní jim můžou v neděli odskočit na rozdíl čtyř bodů. Jedinou branku zápasu dal Martin Nešpor a Sigma je v neúplné tabulce po nečekaném vítězství předposlední už jen o skóre.

Sparta nastoupila bez Nicolae Stanciua a klíčového záložníka v sestavě nahradil Michal Sáček. Olomouc naopak nasadila záložníka Šimona Faltu, který původně dostal za chybné vyloučení v minulém kole trest na jeden zápas, ten však v pátek odvolací komise odložila.

"Myslím, že mužstvo bylo rádo, že Šimon mohl do utkání nastoupit," řekl trenér Olomouce Václav Jílek. "Dneska odvedl diametrálně odlišný výkon než v zápasech předtím. Dnes to mělo účel, náběhový výkon a dobrá práce dozadu. Myslím si, že to že hrál, bylo správné rozhodnutí," dodal.

"Já jsem seděl doma a zvedal telefony. Dozvěděl jsem se že hraju, pak zase že ne, nakonec, že ano. Jsem rád, že jsem nakonec hrál a že se to tahle zvládlo," přidal Falta. "Nebylo to jen o Faltovi a k rozhodnutí, které k němu padlo se nebudu vyjadřovat," uvedl kouč Sparty Zdeněk Ščasný. "Ale ve snu by mě ale nenapadlo, že bude hrát. Zápas to však neovlivnilo," prohlásil.

Olomouc vstoupila do zápasu aktivně a ve 28. minutě jako první zahrozila, ale tvrdá střela Michala Vepřeka po odraženém míči šla přímo na hostujícího gólmana Florina Nitu. Ve 35. minutě už se však domácí dočkali, když David Houska vystřelil a míč do branky tečoval Martin Nešpor.

"Nastavil jsme nohu a od špičky se míč odrazil. Popravdě ani nevím, kdo to centroval," uvedl Nešpor. "Takhle bychom měli hrát dál. První poločas jsme je jasně přestříleli, konečně to bylo lepší, hráli jsme jako tým a máme vzadu nulu. Teď se od toho musíme odpíchnout," přidal.

Vstřelená branka Sigmu nabudila a dostala favorita pod tlak a v samotném závěru poločasu se domácí dostali i do dvou nebezpečných šancí. Ve 43. minutě Nita špatně vyběhl, ale Falta toho nevyužil a neprosadil se ani Nešpor. Vzápětí střílel Houska, ale těsně vedle pravé tyče.

"První poločas byl z naší strany výborný, završený tou naší patnáctiminutovkou, kdy to tam lítalo a říkal jsem si, jestli nás to nebude mrzet," uvedl Jílek.

"Nebyli jsme nebezpeční, nedrželi jsme balon a od dvacáté minuty do konce poločasu to byl určitě jeden z nejhorších výkonů za dobu mého působení. Já si dokonce dovolím tvrdit, že vůbec za tu dobu, co jsem ve Spartě zpátky. A byli jsme o zásluze potrestaní," řekl Ščasný.

Sparta do druhé půle poslala na hřiště Bogdana Vatajelua místo Michala Sáčka a zvýšila aktivitu. K šancím to však nevedlo, navíc hru rozkouskovaly časté fauly. Po jednom z nich dostal čtvrtou žlutou kartu v sezoně kapitán Sparty Josef Šural a za dva týdny po reprezentační pauze přijde o zápas s Mladou Boleslaví.

V 73. minutě naopak mohla udeřit Olomouc, ale Plškovu ránu skvěle vyrazil Nita a střídající Pilař poslal dorážku hlavou těsně vedle. Sparta se dostala do šance až tři minuty před koncem. Golgol Mebrahtu sám na brankáře Buchtu, ale nedokázal ho přelobovat.

Sparta, která v minulém kole v Plzni přišla jako poslední v lize o neporazitelnost, si tak připsala druhou porážku za sebou. Olomouc naopak vyhrála druhé z posledních tří utkání a už je předposlední jen o skóre, ale čtrnácté Slovácko a třinácté Teplice mají o zápas méně. Spartě patří v tabulce třetí místo o skóre před Ostravou.

Takto oslavovali domácí fotbalisté vítězství nad Spartou

Sigma Olomouc - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branky: 35. Nešpor. Rozhodčí: Franěk - Paták, Vlasjuk. ŽK: Houska, Zahradníček - Costa, Šural, Kanga. Diváci: 7259.

Olomouc: Buchta - Vepřek, Jemelka, Štěrba, Sladký - Falta, Houska, Kalvach, Zahradníček (73. Pilař) - Plšek (89. Polom), Nešpor (69. Yunis). Trenér: Jílek.

Sparta: Nita - Costa, Kaya, Radakovič, Chipciu - Plavšic (76. Mebrahtu), Frýdek, Kanga, Sáček (46. Vatajelu) - Tetteh (59. Pulkrab), Šural. Trenér: Ščasný.