Costa vystřelil Spartě jistotu třetího místa, Jablonec si poradil s Baníkem

Aktualizováno 11. 5. 2019 22:00
Fotbalisté Sparty zvítězili v druhém kole skupiny o titul ligové nadstavby nad Libercem 1:0 a zajistili si minimálně konečné třetí místo. Jablonečtí porazili Ostravu 2:0 a ve skupině o titul poprvé zvítězili. Severočeši si zajistili minimálně čtvrté místo, na pátý Baník si v tabulce vytvořili už devítibodový náskok.
Costa byl proti Liberci jediným střelcem
Costa byl proti Liberci jediným střelcem | Foto: Milan Kammermayer

Sparta nastoupila bez záložníka Kangy, kterého vedení suspendovalo kvůli porušení týmového kodexu při minulém utkání s Ostravou. Letenští začali lépe a hned v páté minutě se dostali do vedení.

Hložek trefil z přímého kopu zeď, odražený míč napálil Frýdek, liberecký gólman Nguyen střelu neudržel a dobíhající Costa doklepl míč do sítě. Zimbabwský obránce skóroval poprvé od podzimního vzájemného duelu na severu Čech, kde zajistil Pražanům výhru 1:0.

Za chvíli mohl zvýšit Karlsson, jehož pokus těsně minul tyč. Liberec měl na mokrém terénu zpočátku problémy s pohybem a jen za prvních 20 minut si připsal 11 faulů. V druhé části první půle hosté výrazně přidali a chvílemi sparťany dostali pod tlak.

Gólové šance si Slovan vytvořil až minutu před pauzou. Nejprve Kozákovo zakončení ve skluzu zablokoval Costa, krátce nato si na Oscarův pas za obranu naběhl Hybš, ale sám před gólmanem Hečou nevystřelil a jen nepřesně přihrál Kozákovi.

Po přestávce Malinského průnik zablokoval domácí Radakovič, v 52. minutě podržel na druhé straně Severočechy Nguyen, když vyrazil Hložkovu ránu. Hosté sice v druhé půle častěji kontrolovali míč, ale postrádali kvalitu ve finální fázi a k ohrožení Hečovy branky se prakticky nedostávali. Naopak v 71. minutě těsně nedosáhl na Čivičův přízemní centr Drchal.

Slovan si vytvořil tlak až v posledních 10 minutách. V 88. minutě nacentroval střídající Musa a před dvojící nabíhajících hráčů odvrátil míč na roh Chipciu. Liberec potvrdil, že se mu na Letné nedaří, na stadionu Sparty prohrál v lize poosmé za sebou.

Jablonec vyhrál i bez Rady

Na jablonecké lavičce chyběl trenér Petr Rada, který si odpykal první z dvouzápasového trestu za nevhodné chování při minulém utkání v Plzni, kde byl vykázán na tribunu.

Jablonec na Střelnici před dvěma týdny v posledním kole základní části deklasoval Ostravu 4:0, ale dnes první půle nabídla vyrovnanou bitvu s minimem šancí. Domácí brankář Hrubý s problémy zneškodnil ránu Ondřeje Šašinky, na druhé straně Doležal ve vápně těsně nedosáhl na Trávníkův centr a krátce před pauzou Jovovič v dobré pozici přestřelil.

Domácím se povedl vstup do druhého poločasu. Bolf v pokutovém území stáhnul Sobola a sudí Machálek po konzultaci s videorozhodčím Adamem nařídil penaltu. Tu v 50. minutě i napodruhé proměnil Trávník, jeho první gól nebyl uznán kvůli Doležalově faulu.

Jablonečtí pak získali převahu a soupeře zatlačili. Nejblíže byl Trávník, který o kousek minul branku. Baník se do zakončení dostával výjimečně, v 71. minutě však zahrozil Fleišman a z přímého kopu zamířil o kousek nad břevno.

To však bylo ze strany hostů všechno a domácí v 81. minutě přidali pojistku. Gólman Budinský vyrazil Trávníkovu ránu, Jovovič přistrčil míč volnému Doležalovi a ten po zemi přesně zakončil. Nejlepší jablonecký střelec, jenž v minulém duelu nasázel Ostravě hattrick, si v ligové sezoně polepšil na 15 branek. Budinský pak v obrovské šanci ještě zblízka vykopnul Považancův pokus.

Jablonec doma v lize neprohrál s Ostravou potřinácté za sebou a posedmé z posledních osmi zápasů na svém hřišti ani od soupeře neinkasoval. Severočeský tým má stále naději na třetí pozici. Na Spartu ztrácí tři kola před koncem soutěže šest bodů, ale Pražané mají zápas k dobru.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

FK Jablonec - Baník Ostrava 2:0 (0:0)

Branky: 50. Trávník z pen., 81. Doležal. Rozhodčí: Machálek - Kotík, Caletka - Adam (video). ŽK: Doležal, Břečka - Mešaninov. Diváci: 2887.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Břečka, Sobol - Hübschman - Kratochvíl, Trávník (82. Acosta), Považanec (87. Pilík), Jovovič (90.+2 Vatajelu) - Doležal. Trenér: Klucký.

Ostrava: Budinský - Fillo, Procházka, Stronati, Fleišman - Bolf (85. Pazdera), Mešaninov, Hrubý (63. Jirásek), Holzer - Kuzmanovič (54. Diop), O. Šašinka. Trenér: Páník.

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 5. Costa. Rozhodčí: Nenadál - Moláček, Podaný - Orel (video). ŽK: Čivič - Malinský, Kozák, Fukala, Oscar, Breite. Diváci: 7267.

Sparta: Heča - Zahustel (85. Chipciu), Radakovič, Costa, Hanousek - Sáček, Frýdek - Karlsson (63. Čivič), Hašek, Hložek - Drchal (75. Tetteh). Trenér: Horňák.

Liberec: Nguyen - Fukala (83. Musa), Kačaraba, Mara, Hybš - Oscar, Breite - Potočný, Sýkora (70. Pešek), Malinský (76. Nešický) - Kozák. Trenér: Hornyák.