reklama

Slavia chce v sezoně napodobit Spartu. Jiné cíle by byly alibistické, říká Tvrdík

Slávistická radost v zápase 30. kola F:L Slavia - Plzeň Slávistická radost v zápase 30. kola F:L Slavia - Plzeň autor: Milan Kammermayer
Fotbalisté Slavie Praha vstoupí do nové sezony s jasným cílem získat čtvrtý ligový titul po sobě, což se naposledy povedlo na přelomu tisíciletí Spartě. Červenobílí se zároveň chtějí přes dvě předkola kvalifikovat do skupiny Ligy mistrů.

"V minulosti jsme k definici cílů před sezonou vždy přistupovali s pokorou. Na druhou stranu ode mě jako od šéfa klubu, který získal mistrovský hattrick, double, došel do čtvrtfinále Evropské ligy a drží český rekord v neporazitelnosti, by bylo alibistické dávat si jiné než maximalistické cíle. Do sezony vstupujeme s logickým a jasným cílem obhájit pozici střednědobého českého hegemona a získat mistrovský titul," řekl na tiskové konferenci před sezonou předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík.

Slavia se domluvila na příchodu Krmenčíka, červenobílý dres oblékne i Švéd Ousou Slavia se domluvila na příchodu Krmenčíka, červenobílý dres oblékne i Švéd Ousou Čtěte zde

Hlavním soupeřem Slavie by měla být Sparta, kterou v průběhu minulé sezony převzal úspěšný trenér Pavel Vrba. "Samo o sobě získat titul je strašně náročná věc, zvlášť v téhle době. Obhajovat potřetí v řadě je nesmírně náročné. Týmy, které neuspějí, vždy mají obrovskou touhu se na první místo dostat. Kdežto my si musíme v hlavě srovnat, že jsme něčeho dosáhli, ale že je to vždy minulost. Důležité je teď. Co bylo předtím, je v klubové historii," uvedl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

"Máme tady v Česku silné konkurenty. Sparta tým neustále doplňuje, má trenéra, který dosáhl v kariéře velkých úspěchů, byl i u národního týmu. Přišel v průběhu sezony, teď už má za sebou přípravné období. Ze Sparty dlouhodobě neodešel žádný důležitý hráč. Ale to jsou debaty před sezonou, pravda leží na hřišti. Vrací se model s nadstavbou, těch nástrah bude hodně. Sezona bude minimálně stejně náročná jako ta minulá," doplnil Trpišovský.

Slávisté budou za pár dní v kvalifikaci usilovat o historicky třetí postup do základní skupiny Ligy mistrů. Ve 3. předkole je zřejmě čeká maďarský Ferencváros Budapešť, který v úterním úvodním duelu 2. předkola doma porazil Žalgiris Vilnius 2:0. Na cestě do skupiny by červenobílé čekalo ještě závěrečné 4. předkolo.

"Historicky je pro český klub velmi těžké říct, že cílem je skupina Ligy mistrů. Ale tento rok nám nezbývá nic jiného, než útok na Ligu mistrů vyhlásit. Máme těžké soupeře, ale jako nasazený tým nemůžeme mít jinou ambici, než je porazit a přinést do Edenu Ligu mistrů. V příští sezoně se zmenší počet českých týmů v pohárech, bude to o něco složitější. Takže kdy jindy než letos?" dodal Tvrdík.

Slavia během letní pauzy přivedla několik posil. Přišli brankář Aleš Mandous, švédský obránce Aiham Ousou, dánský záložník Mads Emil Madsen, křídelníci Srb Srdjan Plavšič a Nigerijec Ubong Ekpai a slovenský útočník Ivan Schranz. Do Edenu má namířeno také reprezentační útočník Michael Krmenčík.

"Přišli hodně kvalitní a rozmanití hráči. Na to, kolik hráčů přišlo a v jaké kvalitě, tak se to lidem, kteří to dělají, povedlo za skvělých podmínek pro Slavii. Celková částka možná odpovídá tak jednomu přestupu, který se v minulosti do Slavie dělal," uvedl Trpišovský.

Kvůli pozitivnímu testu univerzála Oscara Dorleyho na koronavirus odjeli Pražané o několik dnů později na soustředění do Rakouska. Trpišovskému navíc většinu přípravy scházeli reprezentanti, kteří dostali volno po mistrovství Evropy. Podle Tvrdíka se Slavia pokusí domluvit s vedením národního týmu na tom, aby někteří nejvíce vytížení hráči dostali v některých přípravných zápasech volno.

"(Obránce) David Zima se k nám připojil dříve, další reprezentanti jedou od pondělí podle zvláštního plánu. Pokud se nestane něco mimořádného, tak s námi ještě na první kolo do Zlína nepojedou. Chceme, aby reprezentanti absolvovali část dalšího utkání v Teplicích, aby byli připraveni na předkolo Ligy mistrů," řekl Trpišovský.

reklama