Slavia se štěstím uhájila těsnou výhru. Baník hrál přitom celý zápas v deseti

Aktualizováno 7. 3. 2021 21:59
Měl to být jednoznačný zápas, nakonec se ale Slavia bála o výsledek. V duelu 22. kola Fortuna:Ligy vedoucí tým tabulky porazil ostravský Baník těsně 2:1, už od 3. minuty přitom hrál proti oslabenému soupeři, když byl vyloučen Martin Fillo.
Nicolae Stanciu proměnil penaltu, Slavia porazila oslabený Baník těsně 2:1.
Nicolae Stanciu proměnil penaltu, Slavia porazila oslabený Baník těsně 2:1. | Foto: Milan Kammermayer

Oba góly dali slávisté v úvodním dějství, kdy se trefili Lukáš Masopust a z penalty Nicolae Stanciu. V 53. minutě Baník snížil po vlastním gólu Tarase Kačaraby. Obhájce titulu vede tabulku o 14 bodů před Spartou, která má dvě utkání k dobru. Slavia nadále jako jediná v ligové sezoně drží neporazitelnost.

V nejvyšší soutěži bodovala ve 34 zápasech za sebou a k vyrovnání vlastního rekordu jí chybí dvě utkání. Baníku nevyšel první duel po odvolání trenéra Luboše Kozla a pod vedením Ondřejem Smetany, který je kvůli chybějící licenci oficiálně asistentem. Slezané jsou v tabulce devátí.

Šéf Slavie Tvrdík v sobotu informoval, že se v klubu objevila britská mutace koronaviru. Nepostihla ale žádného z klíčových hráčů. Jen na lavičce tentokrát začal mladý kanonýr Sima a místo něj hrál Masopust. "Doufám, že nás covid nezasáhne, všichni hráči byli včera negativní," řekl při on-line tiskové konferenci Trpišovský.

Bořil: Nevím, proč to Fillo udělal

Už ve třetí minutě Fillo mimo hru zasáhl do obličeje Bořila a k velkému údivu dostal od rozhodčího Pechance rovnou červenou kartu. "Byli jsme u sebe a on mi zničehonic dal rukou nebo loktem přímo do obličeje. Podle mě jednoznačný faul na červenou. Nevím, proč to udělal," uvedl Bořil.

"Hrubě to ovlivnilo zápas. Martin Fillo se omluvil celému týmu i realizačnímu týmu. Je to zkrat, hloupost. Zvlášť to mrzí u takhle zkušeného hráče. Tohle si musí pohlídat," konstatoval Smetana.

Domácí využili přesilovku velmi rychle, na konci sedmé minuty napřáhl zpoza vápna Masopust a technickou střelou k tyči překonal Laštůvku. Skóroval poprvé od srpnového úvodního kola.

Po čtvrthodině vytáhl Bořilovu hlavičku ostravský gólman, ale ve 33. minutě už inkasoval podruhé. Balon se ve vápně otřel o Ndefeho ruku a Pechanec nařídil penaltu, kterou s přehledem proměnil Stanciu. Z pokutového kopu se v lize prosadil ve druhém utkání za sebou.

Slezané v oslabení nerezignovali a osm minut po přestávce zápas zdramatizovali. Po rohu hlavičkoval Svozil a před Stronatim si srazil míč do vlastní branky Kačaraba, který na stoperu dostal přednost před Zimou.

"Zápas byl ovlivněn brzkým vyloučením. Hned vzápětí se nám podařilo dát krásnou branku, ale pak už jsme v prvním poločase z převahy, kterou jsme měli, dali jen jeden gól z penalty. Ve druhém poločase se pak ukázalo, že to bylo málo. Baník odehrál skvělý druhý poločas, z první střely na bránu dal kontaktní gól a my jsme znervózněli," uvedl Trpišovský.

Na trávník po hodině hry poslal střídající Simu s Holešem. Domácí přidali, ale Laštůvka zasáhl proti přímému kopu v podání Stanciua i následné šanci Kuchty v 66. minutě.

Trpišovský: Vyhráli jsme se štěstím

"Červenobílí" neměli utkání pod kontrolou a v 74. minutě po nedorozumění v domácí defenzivě musel po střele střídajícího Sora do prázdné branky odvracet míč Kačaraba. Na druhé straně proti Provodovi zasáhl Laštůvka. Obhájce titulu se i v přesilovce druhou půlí protrápil a nakonec mohl o výhru přijít, Tetour však v poslední minutě nastavení mířil těsně mimo.

"Byl jsem tísněn, kdybych řekl, že jsem měl hodně sil, asi bych kecal. Ale když už jsem se tam takhle dostal, měl jsem to vyřešit líp a dát gól. Kdybych dal gól, je to určitě vše lepší," řekl Tetour.

Slavia vyhrála o gól i druhý vzájemný duel v sezoně a doma v lize už 44 zápasů po sobě bodovala. Zároveň se vítězně naladila na čtvrteční úvodní osmifinále Evropské ligy s Glasgow Rangers.

"V poslední minutě jsme Baník pustili do gólovky, kterou naštěstí neproměnil. Během zápasu měl náš výkon hodně sestupnou tendenci a odehráli jsme katastrofální druhý poločas. Se štěstím jsme vyhráli," dodal Trpišovský.

Slavia Praha - Baník Ostrava 2:1 (2:0)

Branky: 7. Masopust, 33. Stanciu z pen. - 53. vlastní Kačaraba. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Šimáček - Adam (video). ŽK: Lingr, Kuchta - Jánoš, Pokorný. ČK: 3. Fillo (Ostrava). Bez diváků.

Slavia: Kolář - Bah, Kačaraba, Deli, Bořil - Provod - Masopust (60. Sima), Stanciu, Lingr (60. Holeš), Olayinka (73. Oscar) - Kuchta (79. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Ostrava: Laštůvka - Juroška (27. Svozil), Pokorný, Stronati, Holzer - Fillo, Jánoš, Tetour, Kaloč (74. De Azevedo), Ndefe - Šašinka (73. Sor). Trenér: Daněk.