reklama

Slavia navrhuje do čela českého fotbalu prozatímně Šimáněho, Kuku, Grygeru či Fouska

Fotbalová Slavia odmítá, aby v čele českého fotbalu stáli lidé, kteří někdy čelili podezření z korupce či ovlivňování zápasů. Fotbalová Slavia odmítá, aby v čele českého fotbalu stáli lidé, kteří někdy čelili podezření z korupce či ovlivňování zápasů. autor: Milan Kammermayer
"Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia - Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci," uvedli zástupci fotbalové Slavie.

Praha - Slavia Praha v reakci na uvalení vazby na předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu navrhuje vytvoření jakési fotbalové "úřednické vlády", která by byla složená z osobností. Ve vedení asociace nechce vršovický klub nikoho, kdo byl v minulosti podezřelý z korupce nebo ovlivňování zápasů či rozhodčích. Za necelý měsíc má Pelta na volební valné hromadě obhajovat post a dosud neměl protikandidáta.

Kvůli Peltově kauze hrozí fotbalové asociaci klinická smrt. Soud ji může úplně odstřihnout od dotací Kvůli Peltově kauze hrozí fotbalové asociaci klinická smrt. Soud ji může úplně odstřihnout od dotací Čtěte zde

"Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Čas bohužel vypršel," uvedla v prohlášení Slavia, jejíž představenstvo se kvůli aktuální situaci ve vedení FAČR sešlo v pátek odpoledne.

Pelta byl v pátek poslán do vazby. Čelí podezření, že zneužil dotace ministerstva školství na sport. Obviněna byla i FAČR jako právnická osoba. Podle stanov vedou asociaci místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal a na pondělí je svolané mimořádné zasedání výkonného výboru. Sejdou se také majitelé klubů, což iniciovala právě Slavia.

"Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia - Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci," uvedla Slavia.

"Smyslem však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize. Měla by vzniknout 'úřednická vláda' z osobností, jako jsou Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek," navrhla Slavia.

FAČR podal stížnost proti obvinění kvůli dotacím. Majitelé klubů zase plánují mimořádnou schůzku FAČR podal stížnost proti obvinění kvůli dotacím. Majitelé klubů zase plánují mimořádnou schůzku Čtěte zde

Pelta má 2. června obhajovat svůj post a dosud neměl protikandidáta. FAČR potvrdila, že jeho přihláška je oficiálně podaná. Slavia odmítá, aby ve vedení FAČR působili lidé, kteří někdy čelili podezření z korupce či ovlivňování zápasů.

"Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení. Když používání nesportovních metod ČR tvrdě kritizuje na mezinárodní úrovni, například vůči biatlonu v Rusku, měla by být schopna zamést si před vlastním prahem," tvrdí Slavia.

"Očista fotbalu by měl být národní zájem a lidé stojící v čele fotbalu by měli být kredibilní pro státní správu a samosprávu. V případě odsouzení FAČR hrozí zastavení dotací, což může vážně postihnout kluby nižších soutěží. Musí dojít k nastavení jasného a transparentního systému financování. Je to pro fotbal jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti," dodala Slavia.

Znepokojení s aktuální situací už daly najevo také Teplice. Předseda představenstva prvoligových Teplic Pavel Šedlbauer ČTK mimo jiné řekl, že by Pelta podle něj v žádném případě neměl znovu kandidovat. A to i bez ohledu na aktuální kauzu.

reklama