Slavia prohrála šlágr s Plzní, ve druhé půli otočil skóre dvěma góly Jirka

5. 11. 2023 20:32
Fotbalisté Plzně ve šlágru 14. ligového kola nečekaně zvítězili na stadionu Slavie po obratu 2:1.

Pražané utrpěli první porážku v této sezoně nejvyšší soutěže a ze druhého místa v tabulce ztrácejí dva body na obhájce titulu Spartu.

Do plzeňské branky se téměř po měsíci od zranění hlavy v říjnovém utkání s Jabloncem vrátila gólmanská jednička Staněk, který nastoupil s ochrannou helmou.

Český reprezentant scházel v lize dvě kola, v nichž Západočeši nebodovali. V zahajovací jedenáctce Viktorie naopak chyběl kapitán Hejda, na opačné straně zase začala jen na lavičce jedna z opor Holeš.

Západočeši od úvodu vyrukovali s aktivní hrou a nepouštěli Pražany k očekávanému náporu.

Plzeňští si také vytvořili první velkou šanci, Dweh ale po 10 minutách po Kalvachově centru hlavičkou o kousek minul.

Slávisté naopak z úvodní příležitosti skórovali. Na Wallemův centr si naběhl Van Buren a hlavičkou překonal Staňka.

Hosté se po chvíli oklepali a za polovinou úvodního dějství mohli srovnat. Traoré po sklepnutí od Chorého ale křížnou střelou minul zadní tyč a proti bývalému klubu, odkud v létě zamířil do Plzně, se neprosadil. Domácí udrželi vedení i ve 38. minutě, kdy Vlček srazil na roh Caduovu ránu.

Plzeňští i po změně stran pokračovali v nejlepším výkonu v Edenu od předchozího vítězství na stadionu Slavie v dubna 2014 a v 64. minutě srovnali. Dweh vysunul kolmicí Jirku a slovenský záložník poslal vedle vybíhajícího brankář Mandouse míč do sítě.

Hosté ještě více ožili a v 79. minutě šokovali Eden podruhé. Kolmici za obranu tentokrát poslal střídající Vydra a rozběhnutý Jirka z úniku suverénně obstřelil Mandouse. Slovenský křídelník zaznamenal v české lize dva góly v jednom utkání podruhé.

Plzeňští překvapivě dali Slavii, která za předchozích 13 kol coby celek s nejlepší defenzivou v soutěži inkasovala jen sedmkrát, dvě branky, v uplynulých dvou kolech přitom vůbec neskórovali.

Slávisté byli viditelně rozhození, i tak mohli ještě srovnat. Na začátku nastavení vypálil střídající Masopust a jeho tvrdý pokus pod břevno vytáhl Staněk na roh.

Závěrečný nápor Pražanů už Západočeši ustáli a naopak mohli ještě přidat pojistku. V sedmé minutě nastavení ale za již překonaným Mandousem zasáhl na čáře obránce Vlček a zhatil bývalému slávistovi střídajícímu Sýkorovi radost z gólu proti někdejšímu zaměstnavateli.

Plzeňští i tak mohli slavit teprve druhé vítězství z posledních 13 vzájemných ligových soubojů. Západočeši se úspěšně naladili na čtvrteční utkání Evropské konferenční ligy s Dinamem Záhřeb, Slavia naopak nepůjde do duelu Evropské ligy s AS Řím v ideálním rozpoložení.

14. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)

Branky: 13. Van Buren - 64. a 79. Jirka. Rozhodčí: Černý - Paták, Matoušek - Petřík (video). ŽK: Bořil, Vlček, Tijani - Kalvach, Traoré, Hranáč, Dweh, Sýkora. Diváci: 18.434.

Slavia: Mandous - Vlček, Ogbu, Bořil (72. Sinyan) - Tomič (83. Masopust), Oscar, Zafeiris, Provod - Wallem - Van Buren (63. Jurásek, 72. Jurečka), Chytil (63. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Plzeň: Staněk - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Traoré, Kalvach, Cadu - Jirka (90.+3 Hejda), Šulc (61. Vydra, 89. Sýkora) - Chorý. Trenér: Koubek.