Slavia vyhrála v Budějovicích navzdory zahozené penaltě, stoprocentní jsou i Teplice

30. 7. 2023 17:00
Fotbalisté Slavie zvítězili ve 2. kole první ligy v Českých Budějovicích 3:1. Pražané vedli po brance Christose Zafeirise ze 13. minuty, Dynamo vyrovnalo krátce po pauze, kdy si připsal premiérový soutěžní gól po návratu do Čech Zdeněk Ondrášek. Mladá Boleslav remizovala s Libercem 2:2 a Teplice vyhrály na hřišti Bohemians 2:1.
České Budějovice - Slavia.
České Budějovice - Slavia. | Foto: ČTK

V 74. minutě zápasu Slavia v Budějovicích poslal favorita znovu do vedení bývalý záložník Jihočechů Lukáš Provod a poté přidal pojistku střídající Mojmír Chytil, který v závěru po vyloučení domácího Jakuba Hory neproměnil penaltu.

Slavia na jihu Čech zvítězila po dvou zápasech, v minulé sezoně Dynamu na jeho stadionu podlehla 0:1. Červenobílí po výhře nad Hradcem Králové naplno bodovali i ve druhém kole a o skóre vedou tabulku. Naopak Dynamo po porážce na Slovácku vyšlo také podruhé naprázdno a inkasovalo už sedm branek.

Po zhruba 10 vyrovnaných minutách si první poločas pro sebe přivlastnila Slavia. Vypracovala si více šancí a jen zásahy brankáře Šípoše držely Jihočechy v naději. Do přestávky jej překonal pouze ve 13. minutě Zafeiris, jehož střelu zpoza vápna smolně tečoval domácí stoper Králik. Norský záložník skóroval v české lize podruhé. Brankář Dynama se pak následně vyznamenal při další Zafeirisově střele nebo velké šanci Jurečky.

Domácí se velkou částí první půle protrápili v defenzivě, ale na úvod druhého dějství začali odvážně. V 53. minutě Jihočeši nečekaně vyrovnali, když se po individuální akci a centru Čmelíka z pravé strany prosadil hlavou zblízka Ondrášek.

Po gólu Českobudějovičtí výrazně ožili a chvílemi byli překvapivě aktivnější než soupeř. Favorit se trápil, ale v 74. minutě mu pomohla špatná rozehrávka brankáře Šípoše. Pražané díky tomu lacino získali balon a po přihrávce od Chytila z pravé strany prostřelil gólmana Provod, jenž do Slavie před časem zamířil právě z Českých Budějovic.

Hosté od té doby nedali Dynamu náznak naděje na zvrat. Deset minut po druhém gólu přidal pojistku agilní Chytil, který se trefil patičkou. Útočník, jenž přišel do Slavie z Olomouce, skóroval z pozice střídajícího hráče i v úvodním kole proti Hradci.

Chytil pak mohl svůj výkon ještě zvýraznit. V 89. minutě jej nedovoleným zákrokem na hranici pokutového území zastavil Jakub Hora, českobudějovický záložník dostal druhou žlutou kartu a utkání pro něj skončilo. Sám Chytil se postavil k penaltě, ale Šípoš jeho pokus zlikvidoval. Slavii to však už příliš vadit nemuselo, s Dynamem prohrála jediné z posledních 12 vzájemných ligových utkání.

Boleslav vydolovala ztracený bod

Mladá Boleslav remizovala s Libercem 2:2. Severočeši po přestávce promarnili dvoubrankové vedení, přestože měli početní převahu po vyloučení Dominika Kostky z 36. minuty. Poločasový náskok hostům zařídili Matěj Chaluš a Luka Kulenovič, letní posily Slovanu.

Domácí Vasil Kušej v úvodu ještě za bezgólového stavu neproměnil penaltu, ale střídající Matěj Pulkrab s Markem Suchým v poslední čtvrthodině zachránili středočeskému celku remízu. Oba soupeři mají po dvou kolech čtyři body.

Oba týmy v prvním kole vyhrály shodně 3:1, a tak spokojení trenéři poslali na trávník přesně stejné sestavy jako před týdnem. Slovan při poslední návštěvě Lokotrans Areny utrpěl v březnu debakl 0:4 a ani tentokrát pro něj zápas nezačínal dobře.

Hned v první minutě si Mareček zaběhl za libereckou obranu, střetl se s vybíhajícím brankářem Vliegenem a sudí Vokoun po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace nařídil pokutový kop. Belgický gólman ale Kušejův úmysl vystihl. Byla to desátá penalta, které Vliegen v české lize čelil, a první, která neskončila gólem.

Hosté na rozdíl od soupeře hned první možnost proměnili ve vedení. V osmé minutě zahrál Červ téměř z poloviny hřiště přímý kop a Chaluš hlavičkoval do sítě. Stoper, který se pod Ještěd vrátil na hostování z Malmö, se v libereckém dresu trefil v lize teprve podruhé. Předchozí tři góly vstřelil už před šesti lety ještě ve službách dnešního soupeře. Šanci na vyrovnání promarnil Suchý, když sám v šestnáctce nedokázal nasměrovat míč mezi tyče.

V utkání pak místo pohledných akcí přibývalo faulů. Kostka si vyšlápl na Doumbiu a rozhodčí mu opět po zhlédnutí videa ve 36. minutě ukázal červenou kartu. Ještě do přestávky využil početní převahu Kulenovič. Kličkou se uvolnil na hranici šestnáctky a střelou mířící na zadní tyč zvýšil ve 42. minutě na 2:0. Pro bosenského útočníka to byl premiérový gól v české lize.

Mladoboleslavští se po změně stran i v deseti pustili do útočení, oživení na hřiště přinesl střídající Ladra. Dvakrát se v nadějné pozici ocitl Hilál, ale branku netrefil. Slovan se soustředil jen na bránění, přesto mohl Kulenovič náskok ještě zvýšit, ale s jeho hlavičkou si brankář Trmal poradil.

Na poslední čtvrthodinu přišli v domácím týmu na trávník Žitný a Pulkrab a hned z první akce se postarali o snížení. Žitný centroval a Pulkrab v 78. minutě přesnou hlavičkou vykřesal Středočechům naději.

Na konci 88. minuty pak Ladrův přímý kop poslal do sítě Suchý a vyrovnal. Pro zkušeného obránce to byl teprve druhý gól v české lize, ten první dal před 15 lety na začátku kariéry ještě v dresu Slavie. Mladoboleslavští doma v lize posledních devět zápasů neprohráli, se Slovanem bodovali v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou.

Teplice drží krok s pražskými "S"

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 doma nečekaně podlehli Teplicím 1:2. Severočechy poslal v závěru první půle do vedení Daniel Trubač, po téměř hodině hry zvýšil Robert Jukl. Následně David Puškáč z penalty přestřelil, snížit se mu povedlo až ve čtvrté minutě nastavení.

Tepličtí navázali na úvodní domácí vítězství 1:0 nad Plzní a prožívají nejlepší start do sezony od ročníku 2007/08, kdy vyhráli dokonce prvních pět kol. "Klokani" se nedokázali úspěšně naladit na čtvrteční odvetu 2. předkola Evropské konferenční ligy s norským Bodö/Glimt, na jehož půdě v tomto týdnu prohráli 0:3. Severočeši zvítězili v lize na stadionu Bohemians po čtyřech porážkách.

Jako první zahrozili v 10. minutě Tepličtí, Trubačova přízemní rána zpoza šestnáctky ale skončila vedle. Domácí o sobě dali vědět až po téměř 20 minutách hry. Hůlka, který v minulém kole rozhodl o výhře Pražanů 1:0 v Pardubicích, zamířil hlavičkou po Hrubého centru mimo tři tyče. Poté teplický záložník Urbanec našel ve vápně Gninga a pokus senegalského útočníka vyškrábl brankář Reichl na roh.

Severočeši se prosadili v závěru prvního poločasu po rychlém brejku. Gning ve 43. minutě přihrál před branku na Trubače, jenž napoprvé Reichla nepřekonal, ale z dorážky už ano. Šestadvacetiletý záložník vstřelil i druhý gól svého týmu v ligové sezoně. Tři branky do sítě jednoho mužstva v nejvyšší soutěži dal vedle Bohemians už jen Ostravě.

Domácí trenér Veselý poslal do druhého poločasu záložníky Dostála a Berana, v 59. minutě se však opět prosadili hosté. Kovařík přišel u postranní čáry o míč, Fila nahrál Juklovi a ten z úhlu propálil Reichla. Teplický záložník skóroval v nejvyšší soutěži poprvé od loňského září.

Bohemians mohli snížit v 83. minutě, kdy se po Marečkově faulu na střídajícího Kozáka postavil k pokutovému kopu Puškáč, jenže přestřelil. Kontaktní branku vstřelil až v nastavení, kdy za Grigara dorazil hlavičku střídajícího Necida. Srovnat už "Klokani" nestihli a v lize podlehli Teplicím po dvou výhrách.

2. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 1:3 (0:1)

Branky: 53. Ondrášek - 13. Zafeiris, 74. Provod, 84. Chytil. Rozhodčí: Szikszay - Hájek, Hrabovský - Starý (video). ŽK: Havel, J. Hora, Čmelík - Zafeiris. ČK: 89. J. Hora. Diváci: 6681 (vyprodáno).

Sestavy:

Č. Budějovice: Šípoš - Osmančík (85. Hais), Havel, Králik, Trummer - Čermák, J. Hora - Čmelík (72. Suchan), Hellebrand (85. Broukal), Adediran - Ondrášek. Trenér: Marek Nikl.

Slavia: Kolář - Vlček (61. Schranz), Ogbu, Holeš - Douděra (29. Masopust), Zafeiris, Oscar, Provod - Lingr (77. Ševčík), Jurečka (62. Chytil) - Van Buren (77. Tijani). Trenér: Trpišovský.

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 2:2 (0:2)

Branky: 78. Pulkrab, 88. Suchý - 8. Chaluš, 42. Kulenovič. Rozhodčí: Vokoun - Kubr, Mokrusch - Všetečka (video). ŽK: Kušej, Suchomel, Suchý, Karafiát, Pulkrab, Ladra - Plechatý, Červ, Prebsl, Mikula. ČK: 36. Kostka (Boleslav). Diváci: 4112.

Sestavy:

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel (85. Šimek) - Matějovský (46. Ladra), Sakala - Jawo (38. Kadlec), Mareček (75. Žitný), Kušej - Hilál (75. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Liberec: Vliegen - Plechatý, Chaluš, Purzitidis - Ghali, Červ (83. Prebsl), Doumbia (83. Varfolomejev), Fukala - Frýdek (69. Penner) - Kulenovič (69. Horský), Tupta (60. Mikula). Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 - FK Teplice 1:2 (0:1)

Branky: 90.+4 Puškáč - 43. Trubač, 59. Jukl. Rozhodčí: Orel - Pečenka, Hádek - Kocourek (video). ŽK: Puškáč, Hůlka - Urbanec, Mareček, Bílek. Diváci: 5679.

Sestavy:

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka, Hybš - Köstl, Jindřišek (46. Beran), Hrubý (46. Dostál), Kovařík (75. Necid) - Matoušek (70. Kozák) - Prekop (60. Hála), Puškáč. Trenér: Veselý.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Hora (87. Bílek) - Radosta, Jukl, Dramé, Urbanec - Trubač (90.+5 Křišťan) - Fila (84. Jásir), Gning (90.+5 Vachoušek). Trenér: Frťala.