reklama

Šmicer: Slavia by neměla věřit v pověry a vyhlásit boj o titul. Ambice by neměl skrývat ani Zlín

autor: ČTK
Bývalý český fotbalový reprezentant a legenda fotbalové Slavie Vladimír Šmicer v rozhovoru pro aktuálně.cz hodnotí dosavadní působení sešívaných v letošní sezoně, ale i současné rozpoložení reprezentace nebo příliš malé sebevědomí některých českých klubů, které by se neměly bát pověr a vyhlásit boj o titul.

A.cz: Slavia má po první polovině sezony 32 bodů a na vedoucí Plzeň ztrácí z druhé příčky čtyři body. Dá se síla obou kádrů srovnat směrem k boji o titul?

Šmicer nemusel díky vyhranému derby platit za parkování. Z výkonu Slavie byl nadšený Šmicer nemusel díky vyhranému derby platit za parkování. Z výkonu Slavie byl nadšený Čtěte zde

Srovnávat kádr není na místě. Spíše je potřeba se podívat na herní formu. Zatímco se Slavia na začátku sezony herně trápila, pak se povedlo několik zápasů a najednou jsou někteří i v reprezentaci. Pokud budou slávisté hrát, tak jako ve zbytku podzimu, tak si myslím, že se síle Plzně mohou vyrovnat. Ale pořád si myslím, že Viktoria vede ligu o čtyři body zaslouženě.

V čem je Plzeň o ty čtyři body lepší?

Pro Plzeň v každém případě hovoří zkušenosti, protože dlouhodobě hraje o titul a také ho v posledních šesti letech hned čtyřikrát získala. Zatímco ve Slavii tolik hráčů, kteří o titul bojovali, není. Plzeň má tu kostru týmu zkušenější a také šikovně dokupují hráče. V evropských pohárech si vydělali nějaké peníze, ale myslím, že kupují fotbalisty rozumně.

Nebýt nevydařeného úvodu do soutěže ještě pod Dušanem Uhrinem mladším mohla mít Slavie bodů ještě více...

Fanoušci Slavie bojovali s tmou mobily, hráči na hřišti s Boleslaví dvěma góly Fanoušci Slavie bojovali s tmou mobily, hráči na hřišti s Boleslaví dvěma góly Prohlédněte zde

Musíte se na to podívat tak, že Dušan Uhrin přišel k týmu, který se budoval a klubu pomohl a vytáhl ho nahoru. A na hráče i trenéry začal být větší tlak, tým začínal po velkém posilování lepší a lepší, ale výsledky byly nevýrazné. Na začátku letošní sezony všichni věděli, že pokud se nebude Slavii dařit, tak bude na Dušana obrovský tlak. Dušan měl podporu od vedení, protože pan Tvrdík ho veřejně podržel, ale když výsledky nejsou, tak se nedá nic dělat. Myslím, že týmu chybělo i herní sebevědomí a to byl začátek konce Dušana.

Co tedy podle vás nejvíce změnil trenér Jaroslav Šilhavý, který ještě s týmem neprohrál?

Jardovi se povedlo, že se nebál věřit i dalším hráčům. Mešanovič dostal více prostoru, nebál se posadit Van Kessela. Když přijde fotbalista za 30 milionů, tak není snadné ho posadit po dvou zápasech. Jarda přišel v průběhu sezony a prostě začal od nuly. Hráli kluci, kteří byli ochotní jezdit od začátku do konce. Příležitost dostal třeba Barák, který měl slibný konec minulé sezony, ale na začátku nedostal tolik příležitostí. Dostal šanci a najednou je v nároďáku.

Děkovačky jako v mistrovské sezoně? Slavia by měla o titul zabojovat, tvrdí "Strašák" Děkovačky jako v mistrovské sezoně? Slavia by měla o titul zabojovat, tvrdí "Strašák" Čtěte zde

Vy pana Šilhavého znáte ještě jako hráče a také jako trenéra. Co o něm můžete říci?

Jsem strašně rád, že k týmu přišel Jarda, protože já jsem s ním ještě ve Slavii hrál. Taky jsem ho zažil ještě jako asistenta u národního týmu. Takže vím, že je hodně inteligentní, klidný a má dobrý charakter, proto jsem věřil, že by Slavii mohl pomoct. Jak všichni říkají, že je hodný, tak byste ho někdy měli vidět na tréninku, na kterém jsem proti němu hrával. Takže si nemyslím, že by byl na hráče zase tolik hodný (úsměv).

Kádr Slavie se v posledním roce a půl v každém přestupovém období hodně měnil. Myslíte si, že by Slavia ještě potřebovala posílit?

Kuka se nebojí: Zlaté časy fotbalu zase brzy přijdou, jen musíme vydržet a klidně obětovat dva roky Kuka se nebojí: Zlaté časy fotbalu zase brzy přijdou, jen musíme vydržet a klidně obětovat dva roky Čtěte zde

Myslím si, že není dobré hodně obměňovat tým. Před příchodem čínských investorů měla Slavia tým slabý a bylo potřeba nakoupit hodně posil. Já něco podobného zažil za Borise Korbela, Slavia taky nakoupila hodně hráčů a všichni čekali, že uděláme titul. Chce to ale trpělivost. Hodně fotbalistů Slavia už nakoupila a bylo to opravdu potřeba, ale teď už by se měl klub zaměřit jen na kvalitu. Teď by to chtělo opravdu jednoho nebo maximálně dva fotbalisty na posty, které jsou podle trenéra nebo vedení potřeba posílit. Opravdu hráče do základní sestavy.

Na posledním srazu před přípravným zápasem proti Dánsku se v kádru Karla Jarolíma hlásila hned pětice slávistů a po dlouhé době bylo v národním týmu více slávistů než sparťanů. Co na to říkáte?

Je to dáno tím, že se Slavii na podzim dařilo a také, že Sparta měla spoustu zraněných a lepila sestavu, jak se dalo. Tady vidíte, jak je důležitá herní pohoda.

Předzvěsti divokého jara: Nenadál vykostil v Liberci Slovácko, řešil se i Lafatův stisk. A nejen ten Předzvěsti divokého jara: Nenadál vykostil v Liberci Slovácko, řešil se i Lafatův stisk. A nejen ten Čtěte zde

Co si myslíte o tom, že mají v současnosti fotbalisté do národního týmu mnohem snazší cestu?

Je, až neuvěřitelné v jakém rozpoložení je momentálně naše reprezentace. My nemáme ani jednoho fotbalistu, který je nenahraditelný. Teď odehraje fotbalista pět zápasů v lize a už je v reprezentaci, to dříve nikdy nebylo. Dříve jste musel hrát aspoň půl roku, aby se o vás vůbec vědělo.  Na jednu stranu je dobré, že kluci dostávají příležitost, ale na druhou stranu jsem třeba před zápasem s Dánskem Petra Mareše z Mladé Boleslavi ještě neviděl nikdy hrát a on zahrál skvěle. Té šance využili i kluci ze Slavie. Zmrhal dal gól Norsku, Barák zase Dánsku a národnímu týmu pomohli.

Přišel, viděl, začal vítězit. Slávisté pod Šilhavým útočí na titul. Nepočítal jsem s tím, říká kouč Přišel, viděl, začal vítězit. Slávisté pod Šilhavým útočí na titul. Nepočítal jsem s tím, říká kouč Čtěte zde

Cesta do reprezentace tedy vede přes českou ligu. Je to podle vás dobře?

V Česku jsou i hráči, kteří odchází do zahraničí ještě v dorosteneckém věku a neprosadili se ani v české lize, tak jak se mají prosadit venku? Tam nemají vůbec šanci. Já jsem rád, že třeba Jarda Zmrhal i přes náznaky ze zahraničí zůstal. Ať dá v lize deset-dvanáct gólů a potom ať jde ven.

Měli by podle vás mít na jaře slávisté ty nejvyšší ambice a vyhlásit útok na titul a neskrývat se za žádné fráze?

V Edenu zhasla světla, hráči museli do kabin a fanoušci se výborně bavili V Edenu zhasla světla, hráči museli do kabin a fanoušci se výborně bavili Čtěte zde

Slavie musí po dobře rozehrané sezoně chtít vyhrát titul, budou to po nich chtít fanoušci, bývalí hráči a musí to chtít i hráči. Já se musím smát klubům, které pořád říkají, že nebudou o titulu mluvit. Já nechápu, proč chodí hrát tu ligu. Vždyť vždy chcete vyhrát. To není přece žádná ostuda, že vyhlásíte boj o titul.

Jenže letos je liga na čele vyrovnaná a není to jen souboj mezi Spartou a Plzní...

Vždyť i Zlín letos musí hrát o titul, a proč by nemohl vyhrát titul, podívejte se na Leicester. Ono je u nás zažité, že to vyhlášení o útoku na titul se může proti vám obrátit, ale to jsou pověry, kterým se bohužel u nás věří. Vím, že když ve Zlíně řeknou, že jedou na titul, tak ta šance je třeba 30 procentní, ale ta šance tam je a proč ji nevyužít.

reklama