Sparta nezvládla šlágr v Plzni. Viktoria zaslouženě zvítězila a vede tabulku

11. 9. 2021 21:28
Fotbalisté Plzně ve šlágru 7. ligového kola zdolali doma Spartu 3:2. Západočeši připravili pražskému rivalovi premiérovou porážku v sezoně nejvyšší soutěže a vystřídali ho v čele neúplné tabulky. Letenští prohráli po 15 ligových zápasech a ze druhé příčky ztrácí na Viktorii dva body.
Jan Sýkora slaví gól, kterým rozhodl šlágr Fortuna:Ligy se Spartou ve prospěch Plzně. | Foto: www.fcviktoria.cz

Sparťanskému trenérovi Pavlu Vrbovi nevyšel návrat na stadion bývalého klubu, se kterým v minulosti získal tři tituly a třikrát hrál základní skupinu Ligy mistrů. Plzeňský Michal Bílek, další bývalý kouč české reprezentace, naopak proti někdejšímu zaměstnavateli uspěl.

Do první větší šance se v osmé minutě dostali domácí. Po Sýkorově centru akrobaticky zakončoval Beauguel, ale sparťan Panák vykopl míč z brankové čáry.

Aktivní Beauguel za 10 minut otevřel skóre, když se pohotově zorientoval v šestnáctce a střelou přes hlavu překonal gólmana Nitu. Francouzský nejlepší střelec Plzně zaznamenal čtvrtou ligovou trefu v sezoně.

Viktoria dominovala a o chvíli později Beauguel málem připravil druhý gól pro Kopice, který ale před rumunským brankářem zamířil těsně vedle. Západočeši zvýšili ve 32. minutě. Bucha přesným pasem vyslal do úniku Mosqueru, kolumbijský křídelník udělal kličku Nitovi a zakončil do odkryté branky.

Další Kopicovu ránu zlikvidoval Nita a jeho spoluhráč Karlsson pět minut před pauzou vstřelil zničehonic kontaktní gól. Švédský záložník po několika odrazech propálil gólmana Staňka, jenž předtím vyrazil Hanckův pokus.

I do druhého poločasu vstoupili lépe Plzeňští. Sýkora nejprve o kousek minul, ale v 56. minutě už se prosadil umístěnou ranou k tyči. Sedmadvacetiletý záložník skóroval poprvé po srpnovém příchodu do Viktorie na hostování z Poznaně.

Rychlé odpovědi Hložka po standardní situaci zabránil pohotovým zákrokem Staněk. Domácí poté před návštěvou 10 584 diváků dlouho kontrolovali náskok a Spartu před svou branku téměř nepouštěli, naopak v tutovce netrefil hlavou Chorý.

V 87. minutě mohl proto zdramatizovat duel Drchal, když zblízka zakončil akci dalších dvou náhradníků Haraslína a Polidara. Sparťané však v závěru víc nestihli. Prodloužili tak čekaní na ligový triumf v Plzni, kde od srpna 2011 nevyhráli už podvanácté za sebou.

7. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 3:2 (2:1)

Branky: 18. Beauguel, 32. Mosquera, 56. Sýkora - 41. Karlsson, 87. Drchal. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Kříž - Orel (video). ŽK: Mosquera, Janošek, Řezník, Hybš - Pavelka, Štetina. Diváci: 10.584.

Plzeň: Staněk - Řezník, Kaša, Hejda, Havel - Bucha, Janošek (90.+3 Pernica) - Kopic (72. Šulc), Sýkora (72. Čermák), Mosquera (83. Hybš) - Beauguel (83. Chorý). Trenér: Bílek.

Sparta: Nita - Wiesner, Štetina, Panák (61. Karabec), Hancko - Karlsson (61. Haraslín), Pavelka, Souček, Sáček (77. Drchal), Pešek (85. Polidar) - Hložek. Trenér: Vrba.