Sparta padla doma s Plzní a dál se potápí. Byla lepší, měla i smůlu a rozhodčí jí neuznali gól

15. 10. 2017 19:53
Viktoria vyhrála i desátý zápas letošního ročníku ligy a stanovila tak nový rekord. Sparta byla ve šlágru 10. kola aktivnějším týmem, z velkého množství šancí ale nedokázala překonat brankáře Kozáčika. O výsledku tak rozhodla jediná branka, kterou vstřelil v prvním poločase hostující kapitán Daniel Kolář.
Zklamaní Sparťané Jonathan Biabiany a David Lafata.
Zklamaní Sparťané Jonathan Biabiany a David Lafata. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Plzně vyhráli ve šlágru 10. ligového kola na Spartě 1:0 a dál vedou tabulku o osm bodů před druhou mistrovskou Slavií. Jeden ze šlágrů podzimu rozhodl ve 38. minutě hlavičkou Daniel Kolář, domácí po přestávce trefili tyč a gól Tala Ben Chaima neplatil kvůli těsnému ofsajdu.

"Zvládli jsme to dnes víc srdcem, než fotbalovou kvalitou. Musíme přiznat, že Sparta odehrála své nejlepší utkání v letošní sezoně," řekl po zápase kouč Plzně Pavel Vrba.

Kouč domácích Andrea Stramaccioni byl hodně naštvaný na rozhodčí. "Takový tým jako je Plzeň to nemá zapotřebí. Možná jsme měli kopat dvě penalty," prohlásil v rozhovoru pro stanici 02 Sport.

Plzeň vyhrála i desáté kolo ligové sezony a symbolicky na Letné překonala nejlepší vstup do ročníku v podání z Sparty z roku 2011. Pražané utrpěli v desátém zápase nejvyšší soutěže už šestou ztrátu a propadli se až na šesté místo tabulky o hrozivých patnáct bodů za Viktorii.

Sparťanský veterán Rosický začal jen na lavičce, v plzeňské základní sestavě zase ještě stále chyběli defenzivní lídři Hubník s Limberským, kteří se uzdravují po zranění.

V první půli se hrál na Letné vyrovnaný fotbal a v ofenzivě byla mírně nebezpečnější Sparta. Pražané také měli první gólovou šanci, Lafata ale po patičce od Kadlece pálil na konci 17. minuty těsně vedle. Sparťanský kapitán pak netrefil branku ani po další nadějné akci. V 26. minutě zahrozila také Plzeň, Dúbravka ale Kolářovu střelu nadvakrát zkrotil.

O deset později domácí marně žádali penaltu. Zahustel obehrál nedůrazného Havla, přihrávku trefil do Kopicovy ruku, kterou měl hostující záložník položenou na trávníku, ale rozhodčí Příhoda penaltu nenařídil.

Dvě minuty poté otevřela Viktoria skóre. Mavuba nechal nacentrovat před vápnem stopera Hejdu a bývalý hráč Sparty Kolář přesnou hlavičkou do horního rohu branky překonal Dúbravku.

Sparta mohla ihned odpovědět, ale Hovorkovu hlavičku vykopl z brankové čáry Hejda. Už v nastavení první půle domácí děkovali gólmanu Dúbravkovi, jenž chytil Petrželovu tutovou šanci zblízka po Kopicově střílené přihrávce.

Západočeši měli velkou možnosti i těsně po pauze, kdy Krmenčíkovu střelu vyrazil Dúbravka. Na druhé straně pálil z hranici vápna těsně vedle Kadlec a Lafatovu hlavičku pak odvrátil z prázdné branky Řezník. Po hodině naskočil do hry Rosický a po jeho centru měl v 69. minutě na hlavě vyrovnání Zahustel, Plzeň však skvělým zákrokem zachránil gólman Kozáčik.

Sparta se tlačila za vyrovnáním, ale neprosadila se ani v 73. minutě, kdy Kadlecův oblouček přes Kozáčika zamířil vedle. Domácí dostali v závěru soupeře pod drtivý tlak. Sedm minut před koncem napálil agilní Kadlec povedenou střelou z dálky tyč, míč vrátil do sítě Ben Chaim, ale rozhodčí kvůli těsnému ofsajdu gól neuznali. Plzeň už se ubránila a porazila Letenské v šestém z posledních sedmi ligových soubojů.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 38. Kolář. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Kříž. ŽK: V. Kadlec - Krmenčík, Hejda, Havel, Hrošovský, Zeman. Diváci: 17.134.

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Štetina, Hovorka, M. Kadlec - Mavuba, Mareček (74. Sáček) - Biabiany (62. Rosický), Lafata, Šural (54. Ben Chaim) - V. Kadlec. Trenér: Stramaccioni.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hořava, Hrošovský - Petržela (64. Zeman), Kolář (81. Bakoš), Kopic (70. Pilař) - Krmenčík. Trenér: Vrba.