Budu raději, když bude Sparta první po posledním kole, řekl Kotal po famózním obratu

13. 9. 2020 18:41
Fotbalisté Sparty po velkém obratu zvítězili ve 3. kole první ligy v Karviné 5:2. Zlín si doma poradil 3:1 s nováčkem z Brna.
Adam Hložek byl největší hvězdou duelu v Karviné, dal dva góly Sparty a ještě vybojoval penaltu. | Foto: Milan Kammermayer

Karviná ve 28. minutě vedla po gólech Michala Papadopulose a vlastní brance Davida Lischky 2:0, ale hosté ještě do pauzy srovnali po trefách Adama Hložka a Bořka Dočkala, který proměnil penaltu. V 53. minutě otočil stav Ladislav Krejčí, za tři minuty přidal svůj druhý gól v utkání Hložek a skóre uzavřel střídající Libor Kozák.

Sparta i ve třetím duelu ligové sezony zvítězila, jako jediná ještě neztratila ani bod a poprvé od 4. kola ročníku 2016/2017 se dostala do čela tabulky. "Sparta je první po delší době, ale raději bych byl, kdyby byla první po závěrečném kole," prohlásil letenský kouč Václav Kotal.

Spartě kvůli zranění chyběl Štetina, kterého v tříčlenné obraně nahradil Plechatý. Také Karviná vzhledem k soupeři nastoupila v rozestavení se třemi stopery.

Letenští byli v prvním poločase v defenzivě hodně nejistí a Karviná toho využila. Ve 23. minutě Ostrákovu střelu gólman Heča pouze vyrazil před sebe a důrazný Papadopulos doklepl míč do sítě. Bývalý reprezentant si připsal druhou trefu po návratu do české ligy.

Za pět minut bylo s hosty ještě hůře. Agilní Ostrák vysunul Bartošáka a jeho přízemní centr z levé strany si srazil do vlastní sítě vracející se Lischka.

"Nehráli jsme špatně ani do toho stavu 2:0, třeba Hložek tam měl dvě hlavičky. Takže bylo vidět, že si šance dovedeme připravit," zůstával Kotal během zápasu v klidu. "Věřil jsem však, že máme kvalitní mužstvo, abychom dávali góly. Samozřejmě nějaké i dostanete, což byl dnešní případ," doplnil.

Pražané se však ještě do pauzy zvedli a dokázali manko srovnat. Nejprve v 41. minutě povedenou střelou s pomocí břevna snížil Hložek a připsal si první gól v sezoně. Už v nastavení pak autora hostující branky fauloval ve vápně Twardzik a Dočkal z penalty nezaváhal, byť Bolek vystihl směr střely. Reprezentační kapitán dal třetí gól v ligové sezoně a skóroval i minulý týden při výhře 3:1 v Lize národů na Slovensku.

Brzy po přestávce favorit dokonal velký obrat. V 53. minutě si na Lischkův centr naběhl Krejčí a při svém 50. ligovém startu hlavou překonal Bolka, který si na míč sáhl, ale s tečí od břevna přesto inkasoval.

Vzápětí mohl odpovědět Ostrák, jeho střelu však Heča vyrazil. V 56. minutě přidali sparťané pojistku. Hložek si po individuální akci navedl míč na střelu a propálil Bolka. Podruhé v kariéře dal v jednom ligovém duelu dva góly. Letenští i v druhém venkovním zápase sezony dokázali čtyřikrát skórovat, v prvním kole zvítězili 4:1 v Brně.

Hosté pak poměrně s přehledem drželi náskok a na posledních 20 minut poprvé po letním návratu z Itálie a doléčení zranění naskočil Ladislav Krejčí starší. Právě po jeho přihrávce se pak v 82. minutě prosadil další střídající hráč Kozák.

"Rozhoduje efektivita a soupeř dnes v prvním poločase efektivní byl, my tolik ne. Ale pak jsme se prosadili kvalitou a to je pro mě rozhodující," pochvaloval si Kotal.

Zlín po pauze využil přesilovku

Fotbalisté Zlína vyhráli nad nováčkem z Brna 3:1. Domácí poslal do vedení Antonín Fantiš, chvíli poté vyrovnal hostující kapitán Peter Štepanovský, ale v závěru poločasu byl po druhé žluté kartě vyloučen. Fastav toho po přestávce využil a díky gólům Petra Jiráčka s Laminem Jawem podruhé za sebou zvítězil. Naopak Zbrojovka na výhru stále čeká.

Do utkání vstoupili aktivněji domácí, které povzbudila výhra v Mladé Boleslavi v předchozím kole, a už v 5. minutě si vytvořili první střeleckou příležitost. Střela Gruzínce Čanturišviliho skončila těsně mimo a ze strany domácích to bylo na 20 minut vše.

Brno nastoupilo bez zraněných stoperů Dreksy a Šurala, nervozitu na kopačkách při improvizovaném složení obrany ale nahrazovalo dobrým pohybem a kombinací. V 8. minutě pálil nebezpečně Přichystal, ale nad. V 19. odzbrojil zkušený Procházka Růska.

Ševci pak přece jen zvýšili aktivitu směrem dopředu a šli do vedení, když Condeho přesný centr hlavičkou umístil k tyči Fantiš. Zlín se však dlouho neradoval, po chybě obrany se před Dostálem ocitl Štepanovský a procpal míč do sítě.

Hra tak získala větší spád, Zbrojovka dostala chuť a zejména Fousek několikrát nebezpečně provětral zadní řady Zlína. Rozlet hostů ale narušil kapitán a střelec vyrovnávací branky Štepanovský, který po zbytečné druhé žluté musel ve 41. minutě pod sprchy.

Zlín začal přesilovku nastřelenou tyčkou Čanturišvilim v nastaveném čase první půle a dokonale ji využil na začátku druhé. Conde našel kolmým pasem Jiráčka a kapitán křížnou střelou skóroval.

Brno úplně vypadlo z role, Jawo nejprve zblízka minul míč v jasné pozici, ale o dvě minuty později se už radoval z gólu, když zblízka dorážel centr Procházky. Další šance k navýšení náskoku měli Dramé, Poznar a Čanturišvili, ale už je nevyužili, naopak Brno se částečně zvedlo, ale zdramatizovat duel už nedokázalo.

3. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Sparta Praha 2:5 (2:2)

Branky: 23. Papadopulos, 28. vlastní Lischka - 41. a 56. Hložek, 45.+2 Dočkal z pen., 53. Ladislav Krejčí II, 82. Kozák. Rozhodčí: Proske - Caletka, Dresler - Zelinka (video). Bez karet. Diváci: 2914 (omezený počet).

Karviná: Bolek - Santos, Šindelář, Twardzik - Ndefe, Smrž (71. Marek Hanousek), Mangabeira (87. Jursa), Qose (62. Mikuš), Bartošák (87. Janečka) - Ostrák, Papadopulos (87. Tavares). Trenér: Jarábek.

Sparta: Heča - Plechatý, Čelůstka, Lischka - Vindheim (70. Ladislav Krejčí I), Sáček, Ladislav Krejčí II, Dočkal, Matěj Hanousek - Juliš (76. Kozák), Hložek (85. Karlsson). Trenér: Kotal.

Fastav Zlín - Zbrojovka Brno 3:1 (1:1)

Branky: 23. Fantiš, 49. Jiráček, 54. Jawo - 27. Štepanovský. ŽK: Dramé, Buchta, Conde - Štepanovský, Hlavica, ČK: 41. Štepanovský. Rozhodčí: Pechanec - Pečenka, Bureš - Adámková (video). Diváci: 2809 (omezený počet).

Zlín: Dostál - Simerský, Buchta, Procházka - Fantiš (81. Cedidla), Conde (84. Hlinka), Jiráček, Čanturišvili - Dramé (73. Janetzký), Poznar, Jawo (73. Martínez). Trenér: Páník.

Brno: Floder - Čermák, Hlavica, Černín (70. Koudelka) - Štepanovský, Vaněk, Fousek (75. Jambor), Sedlák, Šumbera (46. Endl) - Růsek (65. Vintr), Přichystal (65. Pachlopník) . Trenér: Machálek.