Sparta schytala doma čtyřgólový výprask a prohrála podruhé v řadě. Pavelka nedohrál

22. 11. 2020 20:23
Fotbalisté Sparty po roce opět nedokázali doma v lize porazit České Budějovice a po prohře 2:4 utrpěli další ztrátu při stíhání vedoucí Slavie. Jihočeši po dvou brankách Patrika Brandnera a gólech Karola Mészárose s Petrem Javorkem uspěli na Letné po 27 letech. Za domácí dvakrát vyrovnávali David Moberg Karlsson a Ladislav Krejčí mladší.
Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, radost hostů
Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, radost hostů | Foto: Milan Kammermayer

Sparta se nechala Jihočechy zaskočit na den přesně před rokem, kdy zápas na Letné skončil remízou 3:3. Také tentokrát rychle inkasovala po brejku hostů, po kterém Mészáros zamířil mezi nohy Heči. Videorozhodčí posuzoval, zda nedošlo k ofsajdu, ale gól byl v 15. minutě uznán.

Letenští hrající v historických dresech připomínající oslavy založení od té chvíle sice na trávníku dominovali, ale i poté několikrát hosty pustili do nebezpečných brejků. Začali si však připravovat první šance, ale Plavšičovu ránu srazili obránci na roh a Krejčí mladší hlavičkoval ve slibné šanci nad.

Vyrovnání přišlo až po kombinaci uvnitř šestnáctky, na jejímž konci byl hbitý Karlsson. Sparta se snažila zvrátit výsledek už před přestávkou, ale největší možnost zneškodnil brankář Drobný při dělovce Pavelky.

Jenže zápasy Letenských proti Jihočechům se začínají až příliš podobat. Stejně jako před rokem totiž domácí znovu prohrávali. Tři gólové okamžiky se seběhly během třinácti minut po přestávce: nejprve Brandner dorazil do branky hlavou míč po vyraženém míči (1:2), hlavou také vyrovnával Krejčí mladší. Jenže hosté si brzy vzali vedení zpět: střelu Javorka z třiceti metrů tečoval do protipohybu brankáře Heči stoper Lischka a hosté vedli 3:2.

Domácí sice v závěru vyvinuli velký tlak, vyslali hodně střel, ale hostující obranu přelstít nedokázali. Neblíže vyrovnání byl Krejčí mladší. Dosud předposlední tým ligy dokonce navíc v závěru ještě po dalším brejku díky Brandnerovi přidal čtvrtý rozhodující gól a má senzační první výhru v sezóně.

Sparta, která úvodních šest kol vyhrála, prohrála podruhé za sebou, když navázala na porážku 1:3 v Plzni a na vedoucí Slavii ztrácí po osmi kolech čtyři body. Naopak Jihočeši na Letné vyhráli poprvé od roku 1993 a v tabulce jim patří 14. místo.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 2:4 (1:1)

Branky: 33. Karlsson, 63. Krejčí II - 51. a 90.+5 Brandner, 15. Mészáros, 64. Javorek. Rozhodčí: Hocek - Caletka, Batík - Franěk (video). ŽK: Pavelka - Čolič, Novák, Javorek, Brandner. ČK: 90.+2 Pavelka. Bez diváků.

Sparta: Heča - Vindheim, Plechatý, Lischka, Hanousek - Karlsson, Pavelka, Ladislav Krejčí II, Dočkal, Plavšič (65. Minčev) - Juliš. Trenér: Kotal.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič (46. Novák), Králik, Talověrov, Skovajsa - Čavoš, Javorek (90.+1 Havel) - Brandner, Mészáros (74. Mršič), Šulc (87. Valenta) - Van Buren. Trenér: Horejš.