Sparta má osmou výhru v řadě. Poradila si s Karvinou, ale přišla o Dočkala

7. 8. 2021 17:58
Pražská Sparta v utkání třetího kola fotbalové Fortuna:Ligy porazila Karvinou 2:0 a v tabulce zůstává první bez ztráty bodu. Hradec Králové remizoval s Libercem 1:1, Zlín porazil Teplice 3:0 a České Budějovice podlehly Ostravě 1:3.
Adam Hložek.
Adam Hložek. | Foto: Milan Kammermayer

O triumfu Pražanů rozhodli ve 23. minutě Adam Hložek a v 78. minutě střídající David Pavelka. Letenští neprohráli v nejvyšší soutěži ve 12. utkání za sebou a poosmé v řadě vyhráli. V úterní odvetě 3. předkola Ligy mistrů v Monaku se pokusí dotáhnout úvodní manko 0:2. Slezané stále čekají na první výhru v ligovém ročníku, na kontě mají dva body za úvodní dvě remízy.

Poprvé od začátku nastoupil v této sezoně v soutěžním utkání osmnáctiletý stoper Sparty Vitík. Na hrotu útoku Karviné si ligový debut v základní sestavě odbyl o rok starší Svoboda.

V první šanci se po čtvrthodině hry ocitl Vitík, premiérové trefy v nejvyšší soutěži se však nedočkal, jelikož po rohu hlavičkoval vedle. Na opačné straně Sinjavského střelu zastavil obránce Hancko.

V 23. minutě domácí otevřeli skóre. Hancko přihrál do vápna osamocenému Hložkovi, který měl dostatek času na přesné zakončení na vzdálenější tyč.

Nejlepší střelec minulé ligové sezony spolu se slávistou Kuchtou nebyl v 38. minutě daleko od navýšení náskoku, vyběhnutého Neumana ale ze strany nepřekonal.

Po přestávce nahradil Karabec sparťanského kapitána Dočkala. Slezané do druhého dějství bleskově vlétli, Svoboda ale před brankou na Bartošákův centr těsně nedosáhl.

V 68. minutě Hložek zblízka vypálil jen do Neumanových rukavic a Hanckův oblouček vytáhl hostující gólman na rohový kop.

O 10 minut později domácí přidali pojistku. Sáček se zbavil Bartošáka a přihrál do strany Peškovy, na jehož centr si v šestnáctce nejvýše vyskočil Pavelka. Letenští vstřelením 10. gólu v ligové sezoně potvrdili pozici nejlepšího útoku v soutěži. V nastavení střídající útočník Papadopulos překonal domácího brankáře Nitu, jeho radost ale zkazil ofsajd.

Sparta zdolala v lize Karvinou popáté za sebou a pod trenérem Vrbou vyhrála v nejvyšší soutěži i desátý domácí duel. Slezané nebodovali v lize po pěti utkáních.

Baník konečně uspěl venku

Ostrava vyhrála v Českých Budějovicích 3:1. Náskok Baníku zajistily přesné hlavičky Srba Nemanji Kuzmanoviče a Davida Tetoura. Za domácí snížil vydařeným sólem Nigerijec Fortune Bassey, ale výhru Slezanů pečetil dvě minuty před koncem stoper David Lischka svým třetím gólem v sezoně.

Ostravští získali tři body na hřišti soupeře poprvé od dubna, kdy se jim to povedlo v Olomouci, a minimálně do neděle budou na druhém místě tabulky. Dynamo prohrálo páté z posledních šesti ligových utkání.

Hradec Králové remizoval v dlouhé přesilovce s Libercem 1:1. Slovan poslal v deváté minutě do vedení Michael Rabušic, ale ve 34. minutě dostal červenou kartu hostující Filip Havelka a v polovině druhého dějství srovnal střídající Jan Král. Východočeský nováček nejvyšší soutěže, který kvůli nevyhovujícímu stadionu hraje domácí zápasy v azylu v Mladé Boleslavi, i ve třetím duelu sezony remizoval 1:1. Liberec získal první bod v ročníku.

Zlín zvítězil doma nad Teplicemi jednoznačně 3:0 a poprvé v sezoně bodoval. Severočeši jsou naopak jako jediní dál bez bodu. "Ševce" k první výhře v nejvyšší soutěži po 13 zápasech nasměrovali obránci. Skóre otevřel ve 34. minutě Róbert Matejov a krátce po změně stran zvýšil Lukáš Vraštil, v poslední minutě přidal třetí gól Tomáš Poznar.

3. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 23. Hložek, 78. Pavelka. Rozhodčí: Hocek - Hájek, Antoníček - Klíma (video). ŽK: Čmelík (Karviná). Diváci: 5136.

Sparta: Nita - Wiesner, Vitík, Hancko, Polidar - Karlsson (61. Minčev), Sáček, Souček (68. Pavelka), Dočkal (46. Karabec), Pešek - Hložek (85. Pulkrab). Trenér: Vrba.

Karviná: Neuman - Křapka, Santos, Buchta (70. Tavares), Dramé, Bartošák - Čmelík (82. Mikuš), Mangabeira (70. Stropek), Qose, Sinjavskij (56. Jurásek) - Svoboda (56. Papadopulos). Trenér: Weber.

Fastav Zlín - FK Teplice 3:0 (1:0)

Branky: 34. Matejov, 54. Vraštil, 90. Poznar. Rozhodčí: Petřík - Vlček, Hurych - Julínek (video). ŽK: Hlinka - Jukl. Diváci: 2326.

Zlín: Dostál - Vraštil, Kolář, Procházka, Matejov (55. Fillo) - Hlinka (85. Tkáč), Conde - Dramé (85. Simerský), Hrubý (74. Čanturišvili), Reiter (74. Fantiš) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Teplice: Grigar - Laňka (46. Hasil), Knapík, Chlumecký, Hyčka (60. Mareš) - Černý (87. Švanda), Mareček, Jukl, Trubač (46. Krunert), Kodad (46. Moulis) - Ledecký. Trenér: R. Kučera.

FC Hradec Králové - Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 67. Král - 9. Rabušic. Rozhodčí: Proske - Dresler, Leška - Adam (video). ŽK: Vašulín - Rada, Matoušek. ČK: 34. Havelka (Liberec).

Hradec: Fendrich - Mejdr, Donát, Klíma (69. Kateřiňák), Urma - Kodeš, Rada (85. Soukeník) - Prekop, Dvořák (63. Král), Vlkanova - Vašulín (85. Kubala). Trenér: Koubek.

Liberec: Knobloch - Koscelník, Chaluš, Mikula, Fukala - Nečas (61. Mészáros), Havelka, Faško, Gembický (61. Matoušek) - Rabušic (41. Purzitidis), Rondič. Trenér: Hoftych.

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 1:3 (0:1)

Branky: 58. Bassey - 35. Kuzmanovič, 52. Tetour, 88. Lischka. Rozhodčí: Zelinka - Horák, Pochylý - Dubravský (video). ŽK: Bassey, Čavoš - Laštůvka, Kaloč. Diváci: 3286.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Králik, Talověrov, Sladký (75. Novák) - Mihálik (82. Mršič), Javorek (66. Hellebrand), Čavoš, Hora - Škoda - Bassey (75. Brandner). Trenér: Horejš.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Buchta (83. De Azevedo), Tetour (77. Budínský), Kaloč, Kuzmanovič (77. Pokorný), Potočný (61. Sor) - Almási (62. Klíma). Trenér: Galásek.