Sparta v lize konečně zvítězila, Jihlavu dorazila po přestávce. Na první Boleslav ztrácí šest bodů

16. 10. 2016 16:48
Fotbalisté Sparty na závěr 10. kola ePojištění.cz ligy porazili Jihlavu 3:0 a prolomili sérii čtyř zápasů bez vítězství v české nejvyšší soutěži. První tříbodový zisk od srpnového duelu na Dukle zařídil dvěma góly David Lafata, který se poprvé trefil ve třicáté minutě, krátce po přestávce se prosadil krásnou ranou ještě Vjačeslav Karavajev. Dočasný kouč Letenských David Holoubek tak s prvním týmem stále ještě neprohrál.
David Lafata se v zápasu s Jihlavou trefil do sítě soupeře dvakrát.
David Lafata se v zápasu s Jihlavou trefil do sítě soupeře dvakrát. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty porazili v dnešním utkání desátého kola první ligy předposlední Jihlavu 3:0 a ukončili čtyřzápasovou sérii bez vítězství. O výhře letenského celku rozhodl dvěma góly kapitán David Lafata, jednu branku přidal Vjačeslav Karavajev.

Sparta, které chyběli zranění Costa, Frýdek, Vácha, Šural a Rosický, měla od začátku navrch a už v šesté minutě ji mohl poslat do vedení Lafata. Domácí kapitán ale po Julišově rychlé akci a centru Václava Kadlece hlavičkoval v pádu těsně vedle branky.

Další velkou šanci měla v 26. minutě Jihlava, když ale Tlustý sám před gólmanem Koubkem neuspěl, přišel trest. Po půlhodině hry se po Marečkově centru za obranu ve vápně nejrychleji zorientoval Lafata, který poslední duel s Vysočinou rozhodl rekordními pěti góly.

Při chuti byl pětinásobný nejlepší střelec ligy i po přestávce, ale v 50. minutě neuspěl v nájezdu proti brankáři Hanušovi. Druhého gólu se však Sparta dočkala vzápětí - střelou zpoza vápna se o něj postaral Karavajev. V 55. minutě už se prosadil i Lafata, který se dostal k dorážce po Kadlecově sólu.

Zatímco domácí mohli navýšit skóre po střele Marečka a obloučku Pulkraba, Jihlava na Letné ukazovala, proč je předposlední. Do jediné šance ve druhém poločase se dostala až po zaváhání brankáře Koubka, kterému vypadl centrovaný míč z rukou, ale Dvořák jeho chybu potrestat nedokázal.

Sparta, kterou ve čtvrtek čeká duel Evropské ligy s Hapoelem Beer Ševa, se tak v tabulce posunula na čtvrté místo o bod před Slavii, zatímco od první Mladé Boleslavi ji dělí šest bodů. Jihlava naopak zůstává v lize jediným týmem bez vítězství a na příčky zajišťující záchranu ztrácí pět bodů.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Vysočina Jihlava 3:0 (1:0)

Branky: 30. a 55. Lafata, 51. Karavajev. Rozhodčí: Pechanec - Peřina, Boček. Bez karet. Diváci: 8447.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Holek, M. Kadlec - Juliš (79. Havelka), Mareček, Dočkal, Holzer (67. Dudl) - Lafata (70. Pulkrab), V. Kadlec. Trenér: Holoubek.

Jihlava: Hanuš - Tlustý (75. Blaič), Krejčí, Rosa, Mišůn - Vaculík (59. Vitásek), Hronek, Dvořák, Zoubele, Ikaunieks - Rabušic (46. Batioja). Trenér: Bílek.