Sparta nepolevuje ani po karanténě. Na Letné rozstřílela Příbram čtyřmi brankami

Aktualizováno 9. 3. 2021 20:13
Fotbalisté Sparty po návratu z karantény kvůli koronaviru v týmu porazili v dohrávce 21. kola první ligy Příbram vysoko 4:0. Pražané pod trenérem Pavlem Vrbou vyhráli i čtvrtý zápas v nejvyšší soutěži.
Libor Kozák (vlevo), Martin Vitík a Srdjan Plavšič slaví gól Sparty v zápase s Příbramí. | Foto: ČTK

Letenští si upevnili druhé místo v tabulce a na vedoucího městského rivala Slavii ztrácejí 11 bodů, navíc mají utkání k dobru. Příbram nevyhrála 11 kol po sobě a klesla na poslední příčku. Utkání jsme sledovali v online přenosu.

Na výhře domácích se brankami v prvním poločase podíleli Ladislav Krejčí mladší a Libor Kozák. Po změně stran se prosadil střídající Adam Karabec a v nastavení si dal vlastní gól Jiří Mezera.

Sparta nastoupila poprvé od 20. února. Duel s Příbramí se měl původně odehrát o osm dní později, ale Pražany vyřadil ze hry koronavirus, kvůli němuž byl odložen i jejich ligový duel v Jablonci a osmifinále domácího poháru s Ostravou.

"Věděli jsme, že nás čeká soupeř, který nám nedá nic zadarmo. Ale nepochyboval jsem, že zápas zvládneme. Vítězství mě těší. Sami moc dobře víme, že po pauze a problémech, které jsme měli, je to dobrý vstup do další části soutěže a hlavně před sobotním zápasem s Plzní," řekl na on-line tiskové konferenci Vrba.

Ze zdravotních důvodů se Letenští museli obejít bez několika hráčů včetně Karlssona a jednoho ze tří nejlepších střelců ligové sezony Juliše. Na lavičce začal útočník Hložek, který kvůli zranění nehrál od října.

Zápas proti sobě svedl Vrbu a příbramského kouče Pavla Horvátha, kteří spolu zažili velké úspěchy v Plzni. "Máme spolu trošku nadstandardní vztah a známe se velice dobře. Nějaké křiky od něj během zápasu mě spíš pobaví a naopak mu to vrátím," uvedl Vrba.

"Vím, že ať se děje cokoliv, my dva si po zápase kdykoliv můžeme podat ruku a budeme se zase bavit jako staří známí, kteří spolu něco prožili," dodal někdejší trenér české reprezentace.

Sparta se od úvodu tlačila dopředu, ale hosté ji zpočátku nepouštěli do výraznějších šancí. V 26. minutě skončila Pavelkova dalekonosná přízemní střela vedle. Ve 33. minutě už domácí otevřeli skóre. Plavšič nacentroval do vápna a Krejčí mladší z hranice malého vápna hlavičkou k tyči nedal Šimanovi šanci.

O 10 minut později zvýšil po rohu rovněž hlavou Kozák. V nastavení úvodního dějství Wiesner našel před brankou Krejčího staršího, který v pádu zakončil a Kingue vykopl míč ve vzduchu na hranici brankové čáry.

Po přestávce hlavičkoval sparťanský stoper Čelůstka kousek vedle. V 61. minutě nahradil Hložek na hrotu útoku Kozáka. V největší příležitosti se ocitl v 79. minutě, ale z hranice vápna zamířil mimo tři tyče.

"Představoval jsem si návrat gólově, měl jsem tam velkou šanci po přihrávce Adama Karabce. Zkusil jsem to napálit na první tyč, viděl jsem, že tam bylo volno. Ale bohužel, těsně vedle," prohlásil Hložek.

Za dvě minuty se po povedené individuální akci zapsal mezi střelce Karabec, který obešel tři hráče a střelou z hranice šestnáctky propálil Šimana.

Ve druhé minutě nastavení střídající Hanousek hledal ve vápně Hložka, míč si ale do vlastní sítě srazil obránce Mezera. Letenští pod Vrbou udrželi podruhé za sebou nulu a připsali si nejvyšší ligovou výhru od předloňského října a triumfu 4:0 nad Bohemians 1905.

Sparta neprohrála v nejvyšší soutěži s Příbramí v 16 utkáních za sebou a poslední čtyři duely vyhrála. Hosté venku v lize v této sezoně získali jen tři body a od loňského května tam nezvítězili v 15 duelech po sobě.

"Kvalita byla ve velké většině zápasu na straně Spartě, pouze jsme sekundovali. Udělali jsme chyby, soupeř nás potrestal a zaslouženě vyhrál 4:0. Bohužel jednoznačný zápas," konstatoval Horváth, který v minulosti hrával za Spartu.

21. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - 1. FK Příbram 4:0 (2:0)

Branky: 33. Ladislav Krejčí II, 43. Kozák, 81. Karabec, 90.+2 vlastní Mezera. Rozhodčí: Franěk - Nádvorník, Hájek - Klíma (video). ŽK: Ladislav Krejčí II, Wiesner, Vitík, Ladislav Krejčí I - Lalkovič, Soldát, Voltr, Cmiljanovič. Bez diváků.

Sparta: Nita - Wiesner, Vitík, Čelůstka, Hancko - Plavšič, Pavelka, Ladislav Krejčí II (86. Sáček), Dočkal (74. Karabec), Ladislav Krejčí I (86. Hanousek) - Kozák (61. Hložek). Trenér: Vrba.

Příbram: Šiman - Svoboda, O. Kingue, Mezera, Cmiljanovič - Antwi (60. Pilík), Tregler, Zorvan, Soldát (87. Januška), Lalkovič (60. Rezek) - Voltr (85. Vávra). Trenér: Horváth.