Sparťanský koncert. Šlágr měl jednoznačný průběh, Plzeň dostala na Letné čtyři góly

Obrazem: Nový rekordman, velká jízda Sparty a ostuda Plzně na hřišti i v hledišti
Spartě se skvěle podařil vstup do utkání. Už v 10. minutě se Benjamin Tetteh mohl vydat pronásledovat Adama Hložka, autora prvního gólu. Letenský ofenzivní fotbalista se v 16 letech, sedmi měsících a 15 dnech stal nejmladším střelcem historie první ligy.
Hložek při gólu předskočil Radima Řezníka, jenž se zranil, a tak v dalším průběhu zápasu sváděl sparťanský benjamínek souboje s jeho náhradníkem Milanem Havlem.
Aktéři dalšího klíčového momentu. Po střetu Erika Pačindy a Michala Sáčka odpískal sudí pro domácí pokutový kop.
K němu se postavil Guélor Kanga.
9. 3. 2019 19:46
Fotbalisté Sparty rozstříleli ve 24. ligovém kole Plzeň 4:0 a západočeského rivala v nejvyšší soutěži porazili nejvýraznějším rozdílem od října 2000.

Pražany poslal v desáté minutě do vedení Adam Hložek, který se stal nejmladším střelcem v historii samostatné ligy. V 29. minutě přidal pojistku z penalty Guélor Kanga a po změně stran se trefili Michal Sáček a v nastavení Matěj Pulkrab. Chvíli před čtvrtým gólem byl vyloučen hostující Jan Kovařík.

Letenští porazili Plzeň po třech zápasech, vyhráli i páté jarní utkání a z třetího místa v tabulce stáhli manko na druhou Viktorii na osm bodů. Západočeský obhájce titulu prohrál po 14 kolech, v předchozím průběhu ligové sezony podlehl pouze dalším dvěma pohárovým adeptům - rovněž 0:4 na Slavii a 0:3 v Jablonci. Viktoria dál ztrácí na vedoucí Slavii tři body a červenobílí mají k dobru nedělní dohrávku s Ostravou.

V základní sestavě Sparty nastoupil po dvou zápasech a poprvé po návratu Dočkala na Letnou Kanga. Plzeňský kouč Vrba přichystal dvě překvapení. Premiérový soutěžní start v zahajovací jedenáctce Viktorie si připsal Pačinda a po zranění hrál také poprvé od začátku obránce Řezník.

Jako první zahrozila Plzeň, Kayamba však ve čtvrté minutě pálil nad. V desáté minutě otevřeli skóre sparťané. Po Kangově centru z pravé strany se hlavou trefil Hložek a v 16 letech, sedmi měsících a 15 dnech se stal nejmladším střelcem nejvyšší soutěže. Při své premiérové brance o pouhé tři dny překonal dosavadní rekord Tomáše Pilíka z roku 2005.

Při gólové hlavičce Hložek předskočil Řezníka, který už byl v té době zraněný a za další dvě minuty ho vystřídal Havel. V plzeňském dresu hrozil převážně Kayamba, ale prostor mezi tyčemi netrefil ani v 25. minutě ve skluzu po Kovaříkově centru na zadní tyč.

O chvíli později se i druhý překvapivý člen hostující základní sestavy Pačinda přimotal k inkasovanému gólu. Ve vlastním vápně po rohu zastavil Sáčka, sudí Pechanec nařídil penaltu a Kanga v 29. minutě nezaváhal.

Tři minuty po přestávce mohl zaskočeným hostům po chybě v rozehrávce zasadit třetí úder Tetteh, ale brankář Hruška jeho samostatný únik zneškodnil. V 59. minutě plzeňský kouč Vrba poslal na trávník střídajícího Hořavu a ten po pár sekundách na hřišti v dosud největší šanci Západočechů z voleje přízemní střelou těsně minul.

Plzeň ale na zvrat neměla a v 68. minutě inkasovala potřetí. Hanousek po průniku ze strany do vápna našel Sáčka a ten křížnou střelou na zadní tyč zaznamenal v jubilejním 50. ligovém zápase svůj první gól.

V závěru se asi deset minut nehrálo kvůli zásahu policie v hostujícím sektoru. Ve třetí minutě nastavení byl po druhé žluté kartě vyloučen plzeňský Kovařík a o šest minut později se z dorážky prosadil střídající Pulkrab.

24. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 4:0 (2:0)

Branky: 10. Hložek, 29. Kanga z pen., 68. Sáček, 90.+9 Pulkrab. Rozhodčí: Pechanec - Pospíšil, Dobrovolný - Marek (video). ŽK: Kanga, Kadlec - Kovařík, Chorý. ČK: 90.+3 Kovařík. Diváci: 16.110.

Sparta: Nita - Chipciu, Štetina, Costa, Hanousek - Sáček, Kanga (90.+4 Kadlec), Frýdek, Dočkal, Hložek (81. Karlsson) - Tetteh (69. Pulkrab). Trenér: Ščasný.

Plzeň: Hruška - Řezník (12. Havel), Hubník, Pernica, Limberský - Procházka, Hrošovský - Kayamba (59. Hořava), Pačinda, Kovařík - Chorý (73. Beauguel). Trenér: Vrba.