reklama

Spartě už delší dobu chybí titul, tak logicky zvolila masivnější obměnu, říká Chovanec

Jozef Chovanec Jozef Chovanec autor: Milan Kammermayer
Bývalý dlouholetý fotbalista Sparty a Československý reprezentant Jozef Chovanec se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozpovídal o přestupovém boomu v tuzemské soutěži a naznačil rizika podobných hvězdných příchodů. Bývalý kouč české reprezentace ale obecně hodnotí kroky zejména pražských "S" jako příjemné oživení. Sedmapadesátiletý slovenský rodák rovněž vysvětlil, proč nedopadlo jeho angažmá s marockým klubem Raja Casablanca.

Co říkáte na hvězdné příchody do české ligy?

Jsem mile překvapen, protože si myslím, že česká liga potřebuje oživení. Letos došlo k masivnějšímu a většímu oživení, protože české týmy chtějí být v Evropě ještě úspěšnější, což je dobře. Bude to oživení i pro lidi a zvýší se obecně kredit české ligy.

Odvolat trenéra z první pozice? To se v Evropě moc nenosí. V Česku chybí koncepce, tvrdí Chovanec Odvolat trenéra z první pozice? To se v Evropě moc nenosí. V Česku chybí koncepce, tvrdí Chovanec Čtěte zde

Vyslaly české kluby směrem do Evropy signál, že se s nimi musí během sezony počítat?

Zatím ani jeden z těch tří nejlepší českých týmů v Evropě není. Chtějí tam být určitě úspěšní, tak je dobře, že posílili. Kdyby reagovali pozdě, tak třeba by takoví hráči už volní nebyli. Takže chválím, že týmy reagovaly s předstihem, ale to nejdůležitější se teprve ukáže v těch předkolech.

Kdo z tří nejlepších klubů zvolil nejlepší cestu?

Každý jde nějakou svou cestou. Plzeň se vrátila k úspěšnému trenérovi, Slavia získala titul a logicky se ještě více posílila. Spartě se zase teď nedaří získat ten kýžený titul, tak zkouší také logické kroky s tou větší proměnou.

Stane se z české ligy po tomto přestupovém období soutěž, která bude lákat zvučnější hráče?

Uvidíme, zda bude o tolik kvalitnější. Máme tady k tomu velký předpoklad, ale bude důležité, jak se ti hvězdní hráči k tomu postaví, aby třeba něco nepodceňovali, protože venku to měli daleko složitější. Navíc ostatní české kluby budou mít proti Spartě, Slavii nebo Plzni ještě daleko větší motivaci. Ale říkám, ti hráči budou muset ukázat něco na hřišti. Plzeň v zimě přivedla Ivanschitze a taky se třeba nedostal tolikrát na hřiště, takže musíme počkat, protože vždy je podobný přestup určité riziko.

Člověk dozrává. Trochu jsem změknul, říká Martin Hašek při nástupu na lavičku Bohemians Člověk dozrává. Trochu jsem změknul, říká Martin Hašek při nástupu na lavičku Bohemians Čtěte zde

Co říkáte na výkon české jednadvacítky na uplynulém Euru?

Pro mě je český výkon na Euru zklamáním. Samozřejmě samotná účast je úspěchem. Navíc Česko se jako jedna z mála zemí dostala zároveň i na Euro do devatenácti let, ale bohužel skončila jednadvacítka ve skupině poslední, což není dobrá vizitka. To mužstvo mělo potenciál na lepší výsledek, o postupovém klíči se vědělo dopředu. V té nejužší konkurenci jsme neobstáli.

Pro mladíky z provinčních českých klubů byl v minulosti přestup do elitních českých klubů takovým mezistupněm na cestě do zahraničí…

Bude důležité, jak budou ty elitní kluby dále pracovat s mládeží. Pro české kluby by měla být priorita, aby se ti hráči z mládeže dostávali do A-týmu. Po podobných přestupech to budou mít mladíci ještě o něco těžší, ale jsme teprve na začátku a uvidíme výsledky až časem.

O vás se mluvilo ve spojitostí s marockým klubem Raja Casablanca, který ale nakonec angažoval domácího trenéra. Můžete popsat, jak probíhaly námluvy?

Probíhalo to normálně. Byl jsem tam, jednal jsem s klubem, ale nedohodli jsme se, protože jsem si nemohl přivést asistenty. Chtěli, abych přišel sám. Tuším, že Casablanca má i trochu finanční problémy, takže se tam řešily i otázky hráčského kádru. Pro mě to ale byla cenná zkušenost, že jsem měl vůbec možnost s takovým klubem jednat.

Všichni Křetínského muži. Miliardář vyměnil ve Spartě už desítku trenérů Všichni Křetínského muži. Miliardář vyměnil ve Spartě už desítku trenérů Prohlédněte zde

V minulosti jste působil i ve Spojených arabských emirátech. Jak probíhá jednání s podobně exotickými kluby?

Kluby vás osloví, mají několik kandidátů a třeba si vybírají v posledním kole až z patnácti kandidátů. Jednáte s nimi osobně. Sleduju nějak ten fotbal obecně. V Česku si mnoho lidí myslí, jak se tady fotbal dělá dobře, ale třeba konkrétně v tom Maroku mají mnoho kvalitních hráčů z Afriky nebo i z Evropy. Chodí tam hostovat hráči třeba z Benfiky nebo z Porta, takže tam jsou opravdu kvalitní hráči. Navíc na zápasy chodí desetitisíce lidí.

Budete v příští sezoně někde trénovat?

Uvidíme, co bude. Zatím mám něco rozjednáno. Jednoznačně chci ale u fotbalu zůstat, protože už to dělám hodně dlouho a chtěl bych pokračovat dál.

reklama