reklama

Spor Berbra a Korduly bude řešit Nejvyšší soud, další spor stojí

Roman Berbr Roman Berbr autor: Milan Kammermayer
Roman Berbr se kvůli sporu s bývalým sudím Antonínem Kordulou odvolal k Nejvyššímu soudu. Na jeho verdikt čeká i soudce sporu mezi Berbrem a dalším sudím Radkem Kociánem.

Brno - Spor místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra a bývalé šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové proti bývalému rozhodčímu Antonínu Kordulovi bude řešit Nejvyšší soud. Berbr s Damkovou chtějí po Kordulovi omluvu kvůli výrokům v médiích, soudy nižších instancí už dříve rozhodly, že Kordula se omlouvat nemusí. Berbr s Damkovou proti tomu podali dovolání. Dnes u soudu v Brně pokračoval obdobný spor Berbra a Damkové proti někdejšímu rozhodčímu Radku Kociánovi, soudkyně ho přerušila do rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Šéf českého fotbalu? Kandidují opět Fousek a Malík, Berbr chce být místopředsedou Šéf českého fotbalu? Kandidují opět Fousek a Malík, Berbr chce být místopředsedou Čtěte zde

Kordula v roce 2015 podle žaloby v některých médiích naznačil, že rozhodčí ve skutečnosti neřídila Damková, ale její partner Berbr, který k tomu neměl kompetence. Kocián zase v otevřeném dopise adresovaném tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi podpořil jiného sudího Libora Kovaříka a naznačil, že právě Berbr stál v roce 2012 za jeho koncem v roli ligového rozhodčího.

V případě Korduly hodonínský soud rozhodl, že se omlouvat nemusí, protože v médiích vystupoval sám za sebe a jeho vystupování bylo kultivované a nebylo ničím urážející. Jak v odůvodnění rozsudku z loňského října uvedla samosoudkyně Olga Houžvičková, za kritiku bychom měli být rádi, zejména je-li kultivovaná. Rozsudek letos v září potvrdil odvolací krajský soud. Berbr s Damkovou proti tomu podali dovolání.

V případě jejich sporu s Kociánem ještě rozsudek nezazněl. Vypovídalo už několik desítek svědků, samosoudkyně Irena Hladíková ale dnes jednání přerušila do doby, než rozhodne Nejvyšší soud v Kordulově případu, s odůvodněním, že soudy by měly rozhodovat obdobně. Nejvyšší soud může spor vrátit zpět k projednání k soudům nižších stupňů.

Kordula a Kocián nejsou sami, na koho Berbr s Damkovou podali žalobu. Po Liboru Kovaříkovi, jenž aféru odstartoval, požadují 800.000 korun a omluvu. Kovařík jako první v létě 2015 vystoupil s obviněním ohledně Berbrových údajných mafiánských praktik.

Posléze se ke kritice přidali i někteří další sudí. Po dalším z kritiků, bývalém reprezentantovi Ladislavu Vízkovi, chtějí Berbr a Damková 100.000 korun a omluvu.

reklama