Jasný ofsajd, shodují se bývalí sudí. Nechápu, jak to mohla Ratajová nevidět, říká Grégr

Marek Janoš Marek Janoš
3. 10. 2016 13:47
Sporný gól na 3:3 ze zápasu Brna se Spartou rozvířil emoce. Sparťané se po zápase zlobili na rozhodčí, nejvíce na pomezní Lucii Ratajovou. Bývalí rozhodčí Ivan Grégr a Tomáš Kovařík se shodují, že nesjpíš oprávněně. Druhý jmenovaný ale připouští, že za určité situace lze rozhodnutí zkušené sudí pochopit.
Lucie Ratajová
Lucie Ratajová | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Fanoušci i hráči Sparty se rozčilovali, experti kroutili hlavami. Sporný verdikt pomezní rozhodčí Lucie Ratajové v nedělním utkání mezi Zbrojovkou Brno a Spartou, který v důsledku znamenal vyrovnání zápasu na konečných 3:3, vzbudil velkou vlnu emocí.

Brankář Sparty Tomáš Koubek dokonce poslal po zápase sedmatřicetiletou sudí k plotně, a podobně reagoval na Twitteru i Lukáš Vácha. I když oba později své výroky na sociálních sítích zmírnili, pachuť z nevydařeného konce zápasu v něm očividně zůstala.

Pro rozčarování sparťanů má pochopení bývalý rozhodčí Ivan Grégr, který soudcoval 66 mezinárodních utkání. "Viděl jsem to jako jasný ofsajd,“ vyjádřil se stručně ke kontroverznímu momentu. "Nechápu, jak to asistentka nemohla vidět. Situaci měla v zorném poli a měla mávat ofsajd,“ vysvětlil bývalý rozhodčí, který v lize řídil 155 zápasů jako hlavní a o dva méně rozhodoval z pozice pomezního.

Hrál Mazuch rukou úmyslně?

Jedno vysvětlení, které umožňuje pokládat rozhodnutí Ratajové za správné, ale přeci jen existuje. Pokud by totiž míč zahrál ke skórujícímu Hyčkovi obránce Sparty Ondřej Mazuch úmyslně, pak by se o ofsajd nejednalo.

"Otázkou ale je, jak Lucie Ratajová situaci vyhodnotila. Jestli viděla hraní rukou, tak mohla situaci pustit a ofsajd nemávat,“ upozornil bývalý rozhodčí Tomáš Kovařík na výklad pravidel. "Z opakovaného záběru mi ale přišlo, že Mazuch zasáhl spíš ramenem.“

Kovařík nicméně souhlasí s Grégrem. "Osobně si ale myslím, že to ofsajd byl, protože bránící hráč (míč tečovali Vjačeslav Karavajev a Ondřej Mazuch) provedl obranný zákrok v nouzi, po kterém se balón dostal k hráči, který vstřelil branku,“ odkázal na příslušné pravidlo.

Ratajová se nevyjádřila, Kovařík ji chválí

Samotná Lucie Ratajová, která jako pomezní zasáhla už do 36 ligových zápasů, situaci nechtěla komentovat. "Nezlobte se, nechci se k tomu vyjadřovat,“ vzkázala textovou zprávou redaktorovi Aktuálně.cz.

Podle Kovaříka, který jako asistent odmával 90 zápasům české nejvyšší soutěže, přitom Ratajová odpískala dobrý zápas. Až na situaci z poslední minuty.

"Lucka je skvělá rozhodčí a podala nadstandardní výkon. Hlavního sudího Královce navíc vytáhla v prvním poločase z bryndy, když ho upozornila na faul Kadlece před situací, za kterou chtěl nařídit penaltu,“ vrátil se k momentu ze 40. minuty zápasu Kovařík.

Sparta kvůli remíze v Brně 3:3 přišla o dva body a na čelo tabulky, které patří Boleslavi a Plzni, ztrácí už šest bodů. Letenští čekají v domácí lize na výhru čtyři kola, naposledy vyhráli na konci srpna na Dukle. Po reprezentační pauze budou doma hostit předposlední Jihlavu.