reklama

Stramaccioni zůstává trenérem Sparty. Křetínský se omluvil fanouškům a odtajnil Rosického misi

Andrea Stramaccioni Andrea Stramaccioni autor: Milan Kammermayer
Italský experiment ve Spartě bude pokračovat. Kouč Andrea Stramaccioni zůstane i na jaře trenérem letenského týmu, přestože se mu podzim krutě nepovedl.

Praha - Andrea Stramaccioni zůstává hlavním trenérem fotbalové Sparty. Ve čtvrtek to prohlásil majitel klubu Daniel Křetínský. Ten se současně fanouškům omluvil za podzimní špatné výsledky. Novým sportovním ředitelem bude Zdeněk Ščasný a vedení posílí i bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rosický, který ve středu ukončil hráčskou kariéru.

"Andrea zůstává trenérem, věřím, že to bude po zbytek sezony. Pokračuje s týmem, absolvuje přípravu a nastoupí do jarní části jako hlavní trenér," prohlásil sparťanský šéf v rozhovoru pro klubovou televizi.

Je to minimálně odvážné rozhodnutí vzhledem k tomu, jak se Sparta pod Stramaccionim prezentovala. Na začátku vypadla z Evropské ligy s Crvenou Zvezdou, následně s Baníkem z Mol Cupu a v lize je pátá s osmnáctibodovou ztrátou na vedoucí Plzeň.  

"Pokud jde o podzimní vystupování, musím se omluvit. Je to trochu paradoxní v tom, jaké úsilí jsme věnovali tomu, abychom Spartu pozvedli na vyšší úroveň. Výsledky jsou špatné, předvedená hra minimálně nebyla dobrá, za to patří sparťanským fanouškům upřímná omluva," řekl šéf Sparty.

Rozhodnutí podržet jednačtyřicetiletého kouče vyplynulo to ze společné diskuse, debata probíhala jak s trenérem, tak v rámci vedení klubu. "Zásadní bylo, že jsme se s trenérem shodli na popisu příčin problémů, a jsme přesvědčeni, že víme, jak situaci zlepšit," vysvětloval devětačtyřicetiletý podnikatel.

Internacionalizace pokračuje

Důvod, proč Stramaccioni zůstává, je ten, že vedení Sparty nechce uhnout ze strategie internacionalizace klubu. "Sparta bude pokračovat se zahraničním trenérem, bude mít schopnost přivádět zahraniční hráče a tvořit mužstvo, které jak věříme bude mít schopnost dosahovat přesvědčivých výsledků," řekl Křetínský.

Dejte šanci mladým trenérům, vybízí úspěšný kouč Žiliny Guľa. Stramaccioni prý potřebuje čas Dejte šanci mladým trenérům, vybízí úspěšný kouč Žiliny Guľa. Stramaccioni prý potřebuje čas Čtěte zde

"Věděli jsme, že kabinu musíme dostat do situace, kdy je angličtina minimálně srovnatelným jazykem s češtinou, a zahraniční hráči se cítí součástí klubu a nebudou na okraji dění," dodává.

S mezinárodní úrovní Sparty je spojena i postava nového sportovního ředitele Sparty, bývalého kouče Zdeňka Ščasného. "Jako jeden z mála českých trenérů má zkušenosti z evropského fotbalu a měl by být schopen dobře fungovat i se zahraničním trenérem, protože ví, co to znamená působit v zahraničí," popsal důvody jeho návratu Křetínský.

Ščasný nastoupí do prozatím uvolněné funkce, kterou do letošního léta zastával současný šéf skautingu Tomáš Požár. Ščasného juniorním partnerem ve sportovním úseku by měl být Tomáš Rosický, který ve středu ukončil aktivní kariéru a již na tiskové konferenci hovořil o tom, že chce svoji budoucnost spojit právě se Spartou.

"Byl to od počátku plán. Vzhledem k tomu, že Tomáš ukončil kariéru, tento krok logicky nastává. Přestože nemá zkušenost z oblasti sportovního vedení, jeho fotbalové znalosti, znalost mezinárodního prostředí, i individuální schopnosti vidět fotbal a rozpoznat kvality hráčů nám pomohou," prohlásil Daniel Křetínský.

Tomáš Rosický junior: Jdeme na to, vy líné kůže! Tomáš Cetkovský |  01:09
reklama