Teplice si poradily s Brnem a odskočily pásmu sestupu, Pardubice se doma stále drží

20. 12. 2020 16:04
Fotbalisté Teplic ve 13. kole Fortuna:Ligy zvládli záchranářský souboj s Brnem a díky brance Tomáše Kučery ze 79. minuty vyhráli 1:0. Pardubice remizovaly se Zlínem bez branek.
Tomáš Kučera rozhodl zápas se Zbrojovkou.
Tomáš Kučera rozhodl zápas se Zbrojovkou. | Foto: ČTK

Zbrojovka tak zůstala v sestupovém pásmu, domácí Severočeši mu naopak díky prvnímu vítězství po dvou zápasech odskočili na rozdíl čtyř bodů.

Teplice v minulém kole prohrály 0:7 v Plzni, kde navíc dostal červenou kartu stoper Hošek. Domácí proto i kvůli řadě zranění postavili improvizovanou obranu, v jejímž středu nastoupili záložníci Ljevakovič s Kučerou. "Všichni věděli, že jsme udělali ostudu. Ale věnovali jsme tomu jen středu a ani ne při týmovém rozboru, ale individuálními pohovory," řekl trenér Teplic Radim Kučera.

"Apeloval jsem na hráče, aby to hodili za hlavu a koncentrovali se jen na zápas s Brnem. Také jsem zdůrazňoval, že to není o tom, že na stoperu hrají dva záložníci, ale je to o tom, jak se tým semkne. A až na pár momentů to bylo do obrany dobré," přidal kouč.

Poprvé v sezoně také chytal Diviš, který naposledy v lize nastoupil loni v květnu. "Brankáře jsme řešili celý týden, ale ne proto, že by Němeček v Plzni vyhořel. Prakticky si tam nesáhl na míč a dostal sedm branek. Je to mladý kluk, takže psychika pracuje, piplal se v tom a hlava šrotuje," uvedl Radim Kučera.

"Brankáři jsou vždycky ošemetná otázka, jestli trefíte to pravé ořechové. U Kuby jsme cítili pohodu a i s ohledem na zkušenosti jsme rozhodli pro něj," přidal teplický kouč. "S oběma jsme se bavili a řešili to do poslední chvíle. A až po dnešním tréninku jsme se rozhodli pro Diviše," dodal Kučera, jehož tým navzdory nezvyklé sestavě ovládl první poločas.

V 19. minutě ve vápně propadl míč k Řezníčkovi, který ale trefil břevno. Ve 26. minutě z dobré pozice Černý namířil tvrdou ránu pouze do brankáře Šustra a chvíli na to Vondrášek střílel z hranice vápna vedle. Vlastní gól si mohl dát brněnský Dreksa, Šustr ale spoluhráče zachránil pohotovým zákrokem.

Po přestávce se dlouho hrálo bez šancí. Do první vážnější příležitosti se v 66. minutě dostali hosté, když se Fousek uvolnil ve vápně, ale zamířil těsně vedle pravé tyče. Na další příležitost se poté čekalo do 79. minuty a tentokrát už z toho byl gól. Vondrášek po rohu vystřelil a Tomáš Kučera si patičkou připsal první zásah v sezoně.

"Byl to instinkt a je hezké, že to takhle vyšlo. Ale rozhodně nejsem žádný mistr patička," prohlásil Tomáš Kučera. "První střela jim vůbec nevyšla, ale Kučera to tečoval a já už nedokázal zareagovat. V první chvíli jsem si říkal, že je to jasný ofsajd. Ale pak mi kluci říkali, že se tam někdo zapomněl," přidal Šustr.

Osm minut před koncem mohlo Brno vyrovnat, ale se střelou hostujícího kapitána Dreksy z otočky si poradil Diviš. Zbrojovka poté soupeře přitlačila, její převaha však k šancím nevedla. Brno tak ve druhém utkání pod staronovým trenérem Dostálkem nenavázalo na výhru 2:1 nad Slováckem a zůstalo s devíti body na první sestupové příčce.

Teplice mají na kontě 13 bodů a jsou čtrnácté. Od patnácté Mladé Boleslavi, šestnáctého Brna i sedmnácté Opavy dělí severočeský celek čtyři body. Poslední je Opava s šesti body.

Ďolíček znovu nepadl

Fotbalisté Pardubic remizovali ve 13. kole první ligy se Zlínem bez branek. Nováček soutěže neprohrál v pražském azylu v Ďolíčku, kde kvůli nevyhovujícímu stadionu hraje domácí ligové zápasy, ani posedmé a získal tam 15 z celkových 19 bodů. "Ševci" nevyhráli a neskórovali ve třetím kole po sobě.

"Narazili jsme na velice kvalitního soupeře, který nás ve všech směrech přehrával. Bod je pro nás zlatý. Bylo to pro nás náročné utkání," řekl pardubický trenér Jaroslav Novotný, který vede mužstvo spolu s Jiřím Krejčím.

V prvním poločase hrozili zejména hosté, jenže jim chyběla přesnější koncovka. V sedmé minutě Janetzký nezpracoval před brankářem Boháčem míč a vzápětí Slaměna ze značky pokutového kopu vyslal jen přízemní střelu, kterou domácí gólman chytil. Poté si Boháč poradil i s Jawovým zakončením zblízka.

"Byl to nejtěžší zákrok v utkání. Chytil jsem to levou nohou, ale cítil jsem, že byla trošku ve vzduchu. Naštěstí ale ne tolik, aby mi balon pod ní projel," popsal Marek Boháč.

Východočeši v úvodním dějství ohrozili zlínskou branku pouze jednou, ale Hufův přímý kop Dostála nepřekvapil. Před odchodem do šaten Zlín konečně Boháče překonal, gól však kvůli ofsajdu neplatil.

Po změně stran se hra vyrovnala. Pardubický útočník Huf pálil z úhlu vedle. V 71. minutě dali hosté o sobě znovu vědět, jenže Koláře vychytal Boháč, na něhož o chvíli později nevyzrál ani střídající Dramé.

"Markovi musíme poděkovat za to, že ten bod vůbec máme. Podle mě chytil čtyři tutové gólovky. Kdo zápas viděl, musí uznat, že nás opravdu podržel v takové míře, že byl hlavním strůjcem bodu," konstatoval Novotný.

Na opačné straně zahrozil hlavičkou střídající Petráň, který však zamířil vedle. V nastavení mohli "Ševci" zasadit domácím úder, ale Dramé na centrovaný míč před brankou nedosáhl.

Zlín, který má k dobru odložený zápas s mistrovskou Slavií, v lize remizoval po 17 zápasech. "Podali jsme určitě lepší výkon než v Příbrami (0:1). Byli jsme dravější, přímočařejší. Dostali jsme se ke čtyřem pěti vyloženým situacím. Bohužel jsme nedali gól, a proto to skončilo 0:0. Myslím si, že nám utekly dva body," prohlásil zlínský kouč Bohumil Páník.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 79. T. Kučera. Rozhodčí: Klíma - Hájek, Váňa - Berka (video). ŽK: Ljevakovič, Diviš - Sedlák, Fousek, Hladík. Bez diváků.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Ljevakovič, T. Kučera, Černý - Fortelný, Jukl, Trubač (67. Vukadinovič), Moulis (75. Žitný) - Řezníček (75. Radosta), Mareš (90.+4 Kováč). Trenér: R. Kučera.

Brno: Šustr - Kotula (83. Pachlopník), Šural, Dreksa, Bariš - Štepanovský (68. Reiter), Šumbera (57. Fousek), Sedlák (83. Gajič), Vaněk - Růsek, Přichystal (56. Hladík). Trenér: Dostálek.

FK Pardubice - Fastav Zlín 0:0

Rozhodčí: Lerch - Mokrusch, Leška - Petřík (video). ŽK: Solil, Jeřábek - Kolář, Hlinka. Bez diváků.

Pardubice: Boháč - Surzyn, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Pfeifer (65. Sláma), Tischler, Solil, Ewerton (82. I Sang-hjok) - Huf (72. Petráň). Trenér: Novotný.

Zlín: Dostál - Vraštil, Buchta, Kolář - Cedidla (90.+3 Procházka), Conde, Hlinka, Čanturišvili - Janetzký, Jawo (84. Toutou), Slaměna (68. Dramé). Trenér: Páník.