To je v divadle nižší riziko nákazy než na stadionu? Ukažte nám data, žádá LFA

ČTK ČTK
30. 9. 2020 18:02
Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, nechápe, proč na venkovní sportovní utkání kvůli koronavirové pandemii nesmějí v omezeném počtu diváci, zatímco do divadel mohou. Fotbalová asociace ČR (FAČR) organizující zápasy od třetích lig níže včetně domácího poháru je ráda, že amatérské soutěže budou pokračovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vláda od pondělí kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v zemi vyhlásí nouzový stav, který zasáhne i sport. Profesionální a organizované soutěže sice mohou pokračovat, ale budou se smět konat pouze bez diváků. Naproti tomu divadla a kina mohou hrát až pro 500 lidí.

Pro profesionální fotbalové zápasy v současnosti platí od minulého týdne zpřísněný maximální počet 2000 fanoušků na stadionu, v tomto režimu se ještě odehraje nadcházející kolo první a druhé ligy. Od začátku září mohla být hlediště na několik dnů zaplněna více než z poloviny, pokud kluby dokázaly splnit požadované rozdělení do sektorů.

"Jsme si vědomi mimořádnosti a závažnosti aktuální situace, všichni sledujeme čísla pozitivně testovaných osob v posledních týdnech. Současně však stále nerozumím rozdílu mezi účastí omezeného počtu diváků na fotbalovém stadionu v otevřeném prostředí a sledování divadelního představení v uzavřených budovách," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda.

LFA bude v nejbližších dnech na půdě Ligového výboru situaci probírat a řešit vnitřní opatření. "Stejně jako dosud i nadále jsme připraveni na konstruktivní debatu na půdě Národní sportovní agentury i ministerstva zdravotnictví. Zároveň bych velmi ocenil zpřístupnění dat, která dokládají zvýšené riziko nákazy na fotbalovém stadionu například ve srovnání s účastí na divadelním představení, abychom měli případně možnost zavést další preventivní opatření a umožnili našim fanouškům alespoň omezenou možnost návštěvy fotbalových utkání," doplnil Svoboda.

FAČR ocenila, že nadále mohou pokračovat amatérské soutěže, které řídí. "FAČR vzala na vědomí rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu, včetně té části, která se věnuje výjimce pro amatérské soutěže organizované asociací. Vedení FAČR v tomto kontextu především kvituje práce Národní sportovní agentury a ministerstva zdravotnictví, které vyslyšely společně veškeré argumenty asociace pro zachování běhu amatérských soutěží," uvedl v nahrávce pro média tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

"Amatérské soutěže totiž vnímáme jako mimo jiné důležité i z pohledu zachování zdravého životního stylu a jakési základní zdravotní prevence sportovně aktivních občanů. Ceníme si tedy v tomto směru proaktivního a pragmatického přístupu Národní sportovní agentury i ministerstva zdravotnictví," dodal Jurman.

 

Právě se děje

Další zprávy