reklama

V Austrii jsem hrál, jen když kouč neměl na výběr. V Boleslavi zabojuju o Euro, přeje si Stronati

Patrizio Stronati uprostřed. Patrizio Stronati uprostřed. autor: Petr Halaburda
Patrizio Stronati přestoupil z Baníku Ostrava do rakouské Austrie Vídeň jako dvacetiletý stoper s obrovským potenciálem. Jenže kariéra mládežnického reprezentanta uvadala. Teď je zpátky v Česku a zabojuje na hostování v Mladé Boleslavi o evropské poháry.

Praha - Italský rodák, ale mládežnický reprezentant České republiky, Patrizio Stronati se fotbal naučil hrát v Hlučíně. Přes ostravský Baník se vydal na první zahraniční angažmá na začátku roku 2015 do Austrie Vídeň.

Mladá Boleslav ulovila na hostování stopera Stronatiho z Austrie Mladá Boleslav ulovila na hostování stopera Stronatiho z Austrie Čtěte zde

Jenže v rakouské metropoli po příchodu nového trenéra vypadl ze základní sestavy a během posledního roku a půl zasáhl do pouhých deseti utkání A-týmu Austrie. Během celého roku 2017 zkusí dvaadvacetiletý Stronati oživit upadající kariéru na hostování v Mladé Boleslavi.

Hrál jsem, jen když neměl trenér na výběr

"Nový trenér Thorsten Fink vsadil na jiné hráče, přivedl si nového stopera a cesta do základní sestavy byla těžká. Samozřejmě hledám chyby i na sobě, mohl jsem možná i více makat, ale těžko říct, když si nový trenér přivedl své hráče," vysvětluje Stronati, proč během poslední sezony nastupoval převážně v třetí rakouské lize za rezervní tým Austrie.

Přesto si Stronati zahrál na podzim dvě celá utkání v Evropské lize. "Po letní přípravě mi trenér Thorsten Fink říkal, že jsem čtvrtý stoper, ale že mám pořád makat. Proti AS Řím a Viktorii Plzeň jsem hrál, protože se jeden stoper zranil a druhý dostal červenou kartu, takže trenérovi nezbývalo nic než mě poslat na hřiště," objasnil Stronati, proč nastoupil v důležitých zápasech.

Pod Svědíkem už Stronati hrál

Stronati svou nelehkou pozici v klubu chtěl Stronati vyřešit už dříve. "Po roce, když jsem moc nenastupoval, tak jsem s vedením Austrie chtěl vyřešit svou budoucnost, ale nepřišla konkrétní nabídka."

Mladá Boleslav po čtyřech měsících mění kouče. Kalvodu střídá Svědík Mladá Boleslav po čtyřech měsících mění kouče. Kalvodu střídá Svědík Čtěte zde

V zimě si ho do Mladé Boleslavi přivedl na roční hostování s opcí trenér Martin Svědík, který Stronatiho dobře zná ze společného působení právě v Baníku. "Současného trenéra Mladé Boleslavi pana Svědíka znám, vedl mě rok v Baníku. Když mi zavolal, zda bych nechtěl hrát na jaře v Boleslavi, tak jsem souhlasil," popisuje Stronati svůj příchod do města automobilů. "Navíc v Boleslavi budeme hrát o evropské poháry," dodal Stronati.

Daří se mladíkům v Itálii, Kadeřábek i Darida bojují v Německu o Ligu mistrů a Pekhart se rozstřílel Daří se mladíkům v Itálii, Kadeřábek i Darida bojují v Německu o Ligu mistrů a Pekhart se rozstřílel Prohlédněte zde

Stronati měl slibně rozjetou kariéru a z Baníku jezdil pravidelně na reprezentační srazy dvacítky, jenže poté, co vypadl ze sestavy Austrie, tak logicky přestaly reprezentační pozvánky chodit. "Mrzelo mě, že jsem vypadl z reprezentace, protože jsem nehrál. Ale díval jsem se dopředu a věděl jsem, že kdybych se třeba probojoval do základní sestavy Austrie, tak bych se do jednadvacítky mohl vrátit," nevzdával svůj boj italský rodák.

Zabojuje o Euro jednadvacítek

"Dostal jsem nabídku z Mladé Boleslavi, kde si myslím, že pokud ukážu na tréninku, že na to mám, tak dostanu i šanci hrát. A pokud se dostanu do základní sestavy Mladé Boleslavi, tak věřím, že se třeba do reprezentace ještě vrátím," nevzdává Stronati boj o červnové mistrovství Evropy do jednadvaceti let.

Někomu brzký přestup do zahraničí prospěje, Schick nebo Jankto mají velkou budoucnost, říká Lavička Někomu brzký přestup do zahraničí prospěje, Schick nebo Jankto mají velkou budoucnost, říká Lavička Čtěte zde

Ostatně náznaky od trenéra jednadvacítky Vítězslava Lavičky Stronati má. "S panem Lavičkou jsme v kontaktu, napsali jsme si pár sms zpráv, párkrát jsem si s ním i volal. Řekl mi, že když budu hrát stabilně a dobře, tak mám šanci se vrátit do reprezentace."

Techničtější rakouská liga?

Stronati odehrál za Austrii Vídeň 22 soutěžních zápasů a může tedy z vlastní zkušenosti porovnat kvalitu české fotbalové ligy s rakouskou bundesligou. "Musím říct, že rakouská liga je více techničtější než česká. Vevodí tam ale pouze čtyři týmy, Salcburk, Rapid Vídeň, Austria Vídeň a Štýrský Hradec. Nechci ostatní týmy podceňovat, ale jsou slabší než elitní kvarteto. Pro srovnání Rapid Vídeň je česká Sparta Praha, Austria Videň je Slavia Praha a Salcburk je Plzeň."

Podnikatel Brabec už je stoprocentním vlastníkem Baníku Ostrava Podnikatel Brabec už je stoprocentním vlastníkem Baníku Ostrava Čtěte zde

Stronati odcházel z Baníku po nejúspěšnějším půl roce klubu v posledních letech. Silový stoper odešel v době, kdy byl Baník po podzimu na šestém místě na dostřel evropským pohárům. " Kluky z Baníku už moc neznám, protože se tým během posledních let zcela obměnil, ale některé mladíky si ještě pamatuju," připomněl Stronati, že se tehdejší kádr Baníku až na několik výjimek zcela změnil. "Z Rakouska jsem sledoval českou ligu, ale nejvíce jsem zaměřoval vždy na Baník," dodal.

Nyní se s několika svými bývalými spoluhráči potká v české lize jako soupeř. "S bývalými hráči z Baníku ať už Michal Frydrych a Jirka Pavlenka ze Slavie nebo s Honzou Baránkem z Plzně jsem v kontaktu pořád, dá se říct, že s Honzou (Baránkem) si píšu každý den a během volna jsme se i scházeli a s klukama," prozradil Stronati dobré vztahy ze svými bývalými parťáky z Baníku na závěr.

Patrizio Stronati s Janem Baránkem na hokejovém zápase Vídně Capitals.

Vienna Capitals 🏒👀 @bary_22 #BundaPoradNaLede 😐😂 #ziobary #zio17

Fotka zveřejněná uživatelem Patrizio Stronati (@ziiioo),

reklama