Vítěznou sérii Sparty zmrazil Matějovský. Slavii vychytal famózní Nguyen

Aktualizováno 30. 3. 2019 19:32
Úžasná série čítající třináct vítězství v řadě za sebou skončila. Sparta v sobotním duelu 26. kola nejvyšší soutěže prohrála na hřišti Mladé Boleslavi 1:2 a ztratila první jarní body. Na úvodní gól kanonýra Nikolaje Komličenka odpověděli hosté proměněnou penaltou Guélora Kangy. Utkání ale poté rozhodl utěšenou střelou bývalý hráč Letenských Marek Matějovský. Slavia se rozešla smírně s Libercem.
Radost mladoboleslavských po rozhodující brance kapitána Matějovského.
Radost mladoboleslavských po rozhodující brance kapitána Matějovského. | Foto: ČTK

Fotbalisté Slavie ve 26. kole první ligy doma jen remizovali 1:1 s Libercem. Pražané vedli od 69. minuty po trefě Jana Bořila, ale o čtyři minuty později srovnal Radim Breite. Červenobílí v lize nezvítězili poprvé po čtyřech zápasech a v čele tabulky mají desetibodový náskok před mistrovskou Plzní, která v neděli hraje s Bohemians 1905. Liberec podruhé za sebou bodoval a ztrácí dva body na šestou Mladou Boleslav.

Jen na lavičce zůstal na začátku slávistický záložník a reprezentant Král, hostující trenér Hornyák zase překvapivě postavil na pravý kraj obrany osmnáctiletého Fukalu, který dosud v lize odehrál jen minutu.

Jako první zahrozil v páté minutě domácí Zmrhal, jenž trefil v dobré pozici boční síť. Liberec ale nepřijel do Edenu jen bránit a brzy si vytvořil gólovou šanci. V sedmé minutě propadl centr přes Kozáka až k Potočnému a domácí po jeho střele zachránila tyč. Stejný hráč vzápětí protáhl slávistického gólmana ranou z dálky.

V desáté minutě měli pro změnu blízko k vedení Pražané, ale Traoré hlavičkoval nad. Ve 23. minutě zasáhl proti Stochově střele hostující gólman Nguyen, který o chvíli později ustál i závar ve vápně. Ve 38. minutě pak liberecký brankář vychytal i Škodu, jenž se ho snažil přehodit.

Do druhé půle slávistický kouč Trpišovský poslal Hušbauera a právě střídající záložník na konci 50. minuty střelou k tyči po rohu pořádně protáhl Nguyena.

Poté se z úhlu neprosadil Coufal, ale v 69. minutě už domácí svou převahu po přestávce zužitkovali. Hušbauer křížným centrem přenesl míč na levou stranu vápna, kam si naběhl Bořil a z voleje napálil balon pod břevno. Domácí obránce skóroval v lize počtvrté a poprvé proti jinému soupeři než Příbrami.

Slavii ale vydrželo vedení jen chvíli. Liberec přidal, vynutil si roh a po něm a prodloužené hlavičce doklepl míč na zadní tyči do sítě Breite. Asistent signalizoval ofsajd, ale hlavní sudí Machálek po poradě s videorozhodčím verdikt opravil a gól uznal. Hostující kapitán se trefil poprvé v ligové sezoně. Slavia v nejvyšší soutěži inkasovala po více než čtyřech zápasech.

Slavia se snažili znovu získat zpět vedení, ale Van Burenovi chyběl k míči krok a následně v 85. minutě vytáhl Hušbauerovu ránu Nguyen. Hostující brankář pak v závěru nastavení vyrazil i Stochův přímý kop.

Konec sparťanské série

Sedm vítězství v přípravě. A šest výher za sebou v ligové soutěži. Sparťanská euforie byla zmražena v Mladé Boleslavi.

Domácí bojovným výkonem dokázali favorita zaskočit, jejich rozhodující gól vzešel z frustrace, kterou Stredočeši pocítili po diskutabilní penaltě a následných kontroverzních rozhodnutích sudího Nenadála.

Boleslavští už neprohráli sedm zápasů a dostali se do elitní šestky tabulky, protože Zlín na domácím hřišti prohrál s Olomoucí 0:2. Sparta zůstala v tabulce třetí se ztrátou pěti bodů na druhou Plzeň.

"Nedokázali jsme zopakovat výkon z první půle v té druhé. V úvodním poločase jsme měli čtyři čisté gólové šance, ale bohužel jsme nedali gól. Závěr jsme měli trapný. Penalta byla ale stoprocentní," uvedl po utkání v rozhovoru pro stanici O2 kouč Sparty Zdeněk Ščasný.

Sparta, která znovu nastoupila bez klíčového záložníka Bořka Dočkala, výrazně zahrozila už v šesté minutě. Kanga přihrál doprostřed vápna na Karlssona, který se ale musel na střelu natáhnout a trefil jen brankáře Šedu. V 17. minutě Kanga našel Sáčka, ten posunul na Tetteha, jenž však zamířil vedle mladoboleslavské branky.

Hned poté Šeda zazmatkoval při rozehrávce a nahrál na hranici šestnáctky přímo na sparťana Haška, který ale nedokázal míč usměrnit mezi tři tyče. Ve 34. minutě vybojoval Komličenko přímý volný kop, k němuž se následně sám postavil a míč poslal vysoko nad. V závěru poločasu měla Sparta standardní situaci z úhlu, odkud se Karlsson pokusil překvapit Šedu, svůj pokus ale neumístil přesně.

Mladá Boleslav po přestávce udeřila z první vážnější akce. Fulnek našel ve vápně Komličenka a nejlepší ligový střelec první trefou po čtyřech zápasech otevřel skóre. Připsal si 21. zásah v sezoně a od rekordu Davida Lafaty v samostatné české soutěži z ročníku 2011/2012 ho dělí čtyři branky. Víc branek v jedné sezoně než Komličenko navíc dali už jen Radek Drulák (1995/1996) a Vratislav Lokvenc (1999/2000). Oba zaznamenali 22 gólů.

Hosté po inkasované brance přidali v tempu a hnali se za vyrovnáním, jenže Frýdek pálil těsně vedle. V 69. minutě v hlavičkovém souboji sparťan Zahustel trefil ruku Fulneka a rozhodčí si po přerušení hry vyžádal konzultaci s videem. Sudí Nenadál shledal zákrok penaltovým a Kanga z pokutového kopu vyrovnal.

Domácí vyrovnávací trefa ale nezlomila. Tatajev v 80. minutě po akci z rohového kopu hlavičkoval nad, ale vzápětí mladoboleslavský kapitán Matějovský z hranice vápna umístil přesnou ránu k pravé tyči a rozhodl o vítězství pro svému bývalému klubu.

Dukla prohrála v Opavě

Dukla prohrála v Opavě 0:2 a zůstala na posledním místě tabulky o bod za Karvinou. Slezského nováčka poslal do vedení už v šesté minutě Tomáš Smola a po změně stran přidal pojistku střídající Bronislav Stáňa. Oba týmy dohrávaly zápas v deseti, když v závěru první půle dostal červenou kartu Jan Žídek a v 53. minutě byl vyloučen také hostující Ivan Ostojič. Opava v jarní části poprvé zvítězila a je jedenáctá.

Fotbalisté Teplic porazili 2:0 Slovácko a upevnili si místo na příčkách zajišťující nadstavbu o Evropskou ligu. O vítězství domácích rozhodli už v prvním poločase nejlepší střelec týmu Jakub Hora a Jan Kuchta.

Zlín podlehl Olomouci 0:2 a propadl se z šestého na sedmé místo tabulky. O páté výhře Sigmy z posledních šesti zápasů rozhodli Jakub Yunis a střídající Milan Lalkovič. Hanáci drží desátou příčku, "Ševci" ztrácí bod na Mladou Boleslav, která uzavírá skupinu o titul.

Aktualizujeme

26. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Slovan Liberec 1:1 (0:0)

Branky: 69. Bořil - 73. Breite. Rozhodčí: Machálek - Kotík, Batík - Adam (video). ŽK: Zmrhal - Kozák, Malinský, Karafiát. Diváci: 16.217.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Deli, Bořil - Souček, Traoré (79. Olayinka) - Masopust (46. Hušbauer), Stoch, Zmrhal (66. Van Buren) - Škoda. Trenér: Trpišovský.

Liberec: Nguyen - Fukala, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Breite (90. Vukliševič), Oscar - Malinský (76. Koscelník), Potočný, Pešek (59. Oršula) - Kozák. Trenér: Hornyák.

Mladá Boleslav - Sparta Praha 2:1 (0:0)

Branky: 53. Komličenko, 81. Matějovský - 73. Kanga z pen. Rozhodčí: Nenadál - Caletka, Horák - Hrubeš (video). ŽK: Túlio, Matějovský, Bucha, Komličenko, Takács, Hájek, Šeda - Frýdek. Diváci: 5000.

M. Boleslav: Šeda - Túlio, Hájek, Jugas, Hubínek - Fulnek, Tatajev, Matějovský (90.+4 Mašek), Takács, Bucha (85. Mareš) - Komličenko (89. Klíma). Trenér: Weber.

Sparta: Nita - Zahustel, Štetina, Costa, Hanousek - Hašek, Frýdek, Kanga (88. Čivič), Sáček, Karlsson (56. Hložek) - Tetteh (76. Drchal). Trenér: Ščasný.

Fastav Zlín - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 40. Yunis, 90.+1. Lalkovič. Rozhodčí: Houdek - Vlček, Leška. ŽK: Hlinka, Matejov, Podio, Buchta - Zahradníček, Kalvach. Diváci: 3912.

Zlín: Rakovan - Matejov, Bačo, P. Buchta, Bartošák - Hlinka - Holík, Jiráček, Podio (76. Jakubov), Džafič (65. Čanturišvili) - Vyhnal (69. Železník). Trenér: Pivarník.

Olomouc: M. Buchta - Sladký, Beneš (9. Štěrba), Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček, Dvořák (81. Polom), Houska, Falta (65. Lalkovič) - Yunis. Trenér: Jílek.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

Branky: 9. Hora, 15. Kuchta. Rozhodčí: Matějček - Šimáček, Pfeifer. ŽK: Kučera, Hora, Shejbal (všichni Teplice). Diváci: 2626.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Shejbal, Hyčka - Hora, Kučera, Trubač (85. Hošek), Žitný (77. Bezdička) - Jindráček, Kuchta (39. Radosta). Trenér: Hejkal.

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Kadlec, Šimko - Navrátil (46. Zajíc), Havlík (76. Harba), Daníček, Sadílek, Kalabiška - Hološko (61. Rezek). Trenér: Svědík.

SFC Opava - Dukla Praha 2:0 (1:0)

Branky: 6. Smola, 72. Stáňa. Rozhodčí: Orel - Blažej, Hock. ŽK: Žídek, Smola, Juřena - Hadaščok, Ostojič, Douděra, Doumbia, Bezpalec, Tetour. ČK: 39. Žídek - 53. Ostojič. Diváci: 4062.

Opava: Fendrich - Hrabina (74. Řezníček), Simerský, Svozil, Žídek - Zavadil, Schaffartzik - Jurečka, Janetzký (70. Stáňa), Zapalač - Smola (80. Juřena). Trenér: Kopecký.

Dukla: Rada - Bezpalec (83. Dancák), Ostojič, Raspopovič - Tetour, Doumbia, Hanousek, Douděra (61. Holík) - Holenda, Hadaščok (69. Koval), González. Trenér: Skuhravý.