reklama

Vyhazov Šilhavého? Situace ve Slavii byla neudržitelná, říká Nezmar. Drahé hvězdy si prý nesedly

Jan Nezmar a šéf Slavie Jaroslav Tvrdík Jan Nezmar a šéf Slavie Jaroslav Tvrdík autor: Twitter Jaroslava Tvrdíka
První důležité rozhodnutí ve Slavii by si Jan Nezmar nejraději odpustil. Několik dní po svém nástupu odvolal kouče Jaroslava Šilhavého.

Praha - Do funkce sportovního ředitele ve Slavii Jan Nezmar nastoupil 5. prosince, o pouhé dva dny později slávisté nečekaně prohráli s Astanou, čímž přišli o postup do jarní fáze Evropské ligy.

První úkol pro Nezmara? Vyřešit složení realizačního týmu, který se i kvůli špatným výsledkům v lize ocitl pod velkým tlakem. "Musím říct, že z mého pohledu to byla profesně jedna z nejtěžších situací, se kterou jsem se v pracovní kariéře sportovního ředitele setkal," řekl v rozhovoru pro klubový web.

Času na vyhodnocení situace bylo žalostně málo. "Ale na samotném konci podzimu a hlavně v období těsně po posledním zápase s Astanou už bylo podle mě celkem jasně zřetelné, že situace je neudržitelná," objasňuje Nezmar důvody, proč musel kouč Jaroslav Šilhavý skončit.

První volbou nebyl překvapivě Nezmarův parťák z Liberce Jindřich Trpišovský, ale někdo úplně jiný. "Ze svého dřívějšího působení jsem měl od Jindry informaci, že nepřemýšlí o změně, takže se přiznám, že jsem nejdříve řešil jiné možnosti," vysvětluje bývalý útočník.

Jenže pak se situace změnila. Nezmar se s Trpišovským potkal a liberecký kouč přehodnotil svůj postoj. "Ta volba byla ve finále logická i z toho důvodu, že spolupráci máme za dobu, kdy jsme spolu působili v Liberci, najetou. I v tomhle ohledu to bylo o hodně snazší. Není žádné tajemství, že si s trenérem profesně i lidsky velmi dobře rozumíme," dodává.

Trpišovský ovšem nebyl jediným jeho člověkem, kterého si do Edenu vzal s sebou. Všechny dosavadní slávistické posily - gólmana Ondřeje Koláře, defenzivního univerzála Ondřeje Kúdelu z Liberce a stopera Lukáše Pokorného - duo N+T zná velmi dobře z Liberce.

Jenže je pravda, že jednosměrný import do Edenu zatím vzbudil mezi slávistickými fanoušky pouze lehkou skepsi, žádné nadšení. "Každý z nich přichází s určitým záměrem. Věřím, že v průběhu času ukáží, že to jsou správné volby," stojí si za svým Nezmar.

Jaro bude do značné míry testovací

Je možné, že do konce přestupového okna (20. února) ještě některá z posil dorazí. To ovšem záleží také na tom, jak se novému sportovnímu řediteli podaří protříbit našlapaný kádr.

"Jednou z filozofií bylo samozřejmě zúžení týmu, což - přiznávám - jsem si myslel, že proběhne ve větším měřítku. Není to tak úplně jednoduché, protože avizované nabídky na některé hráče, které se tu dříve objevovaly, najednou nejsou. Takže těch odchozích nakonec nebylo tolik," říká manažer.

V zimní pauze sáhl spolu s novým realizačním týmem k několika změnám v kádru. Skončily dvě ze tří zvučných letních posil Halil Altintop a Ruslan Rotaň, dále Dušan Švento, Per-Egil Flo a brankář Jan Laštůvka.

"Myslím, že jedna z chyb, které se udělaly v létě, byla, že se sice přivedli výborní hráči, ale dohromady to úplně nepasovalo. Proto museli někteří odejít. Toho bychom se rádi vyvarovali, chceme přivádět hráče na určité pozice, aby se hodili do našeho herního způsobu," podotýká Nezmar.

Podle Nezmara je mužstvo ve Slavii kvalitní, ale pod Šilhavým hrálo jiným způsobem a ne všichni hráči do nového herního plánovaného způsobu pasovali. "Ti, u kterých to bylo jasné, že se neuplatní, už tu dnes nejsou. Ti, kteří tu jsou, tak se s tím statečně perou. Jak jsem říkal, pro mě osobně bude období jara takové testovací, to platí také pro všechny hráče," uzavírá Nezmar.

Sparta musí dát víc prostoru mladým, říká Rosický. A drahé posily? Očekávání budou obrovská Sparta musí dát víc prostoru mladým, říká Rosický. A drahé posily? Očekávání budou obrovská Čtěte zde
reklama