reklama

Za problémy Sparty trenéři nemůžou, myslí si zklamaný Rosický

Tomáš Rosický, Adam Kotalík Tomáš Rosický, Adam Kotalík autor: ČTK
Nový sportovní ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický musel po nástupu do funkce hned rozhodnout o osudu trenéra Zdeňka Ščasného. I přes nevydařený závěr podzimu se ho rozhodl podržet a pokračovat ve spolupráci. V minulosti se totiž změny klubu nevyplatily, proto Rosický chce nyní Spartu spíše stabilizovat a Ščasnému pomoci rozšířením realizačního týmu.

"Na začátku letošního roku jsem prohlásil, že budeme možná potřebovat víc času na to, abychom tým stabilizovali. Bohužel se tato předpověď naplnila. Mým rozhodnutím, a jsem ve shodě s generálním ředitelem a představenstvem, je v tuto chvíli to, že změnu na pozici trenéra dělat nebudeme," řekl Rosický pro klubový web.

Za poslední tři roky měnila Sparty trenéry hned šestkrát a výsledek to nepřineslo. "Průběh jejich angažmá byl ve většině případů stejný, po jejich nástupu došlo k oživení mužstva a následovalo krátkodobé zlepšení. Po relativně krátkém časovém úseku však výkonnost hráčů opět upadala. Proto si myslím, že problémy, které klub v posledním období má, nejsou jen věcí trenérů," uvedl bývalý reprezentační kapitán.

"I s ohledem na to jsme se rozhodli nadále pracovat se Zdeňkem, který má naši důvěru. Jedním z prvních cílů pak je vytvořit mu adekvátní servis rozšířením realizačního týmu. Bude nutné učinit i takové kroky, které bude potřeba důkladně a otevřeně vysvětlit fanouškům. Každopádně nevydařený podzim byl obrovským zklamáním pro mě i pro trenéra a celé vedení. V mnoha ohledech však byl určující v tom, jakou cestou se nyní vydáme," dodal Rosický.

Sparťanský odchovanec a bývalý hráč Dortmundu a Arsenalu se zaměří především na změny v kádru. "Mojí ambicí je přivádět hráče, kteří se budou se Spartou identifikovat. Pro mě bylo privilegium za Spartu hrát a je pro mě privilegium působit v klubu dál. A chci spolupracovat s hráči, kteří to budou vnímat stejně," prohlásil Rosický, který už do Sparty přivedl Švéda Davida Moberga Karlssona z Norrköpingu.

"Další kritéria máme stanovená interně, věřím, že budou časem jasně rozpoznatelná i zvenčí. Musíme také mít v týmu balanc mezi českými a zahraničními hráči. Je nutné, aby se z téhle kombinace zrodil skutečný tým a neměli jsme v kabině skupinu individualistů. Rozhodně také chceme vytvářet příležitosti v A-týmu pro odchovance," doplnil ke strategii.

Sparta hledí na Vrbův stroj na úspěch, zápas v Příbrami byl vrcholem jejího ponížení Sparta hledí na Vrbův stroj na úspěch, zápas v Příbrami byl vrcholem jejího ponížení Čtěte zde

"Po neúspěšných dvou posledních ligových sezonách a nevydařeném podzimu je potřeba pomocí konkrétních jednotlivých kroků tým stabilizovat. A prvním konkrétním cílem je vrátit se do evropských pohárů, kde dvě sezony v řadě klub chyběl," dodal Rosický.

Ve vedení Sparty působí už rok, ale nyní se jeho role zásadně mění. "Dosud jsem měl roli jen poradní. Teď bude odpovědnost za rozhodnutí na mně. Zodpovědnosti se nebojím, jsem na ni zvyklý z hráčské kariéry. Moje ambice je, aby se Spartě dařilo. Kde jiní vidí trable, já vidím příležitost. A doufám, že se nemýlím," řekl Rosický.

Základní část Fortuna:Ligy skončila. Podívejte se na výsledky a tabulku Základní část Fortuna:Ligy skončila. Podívejte se na výsledky a tabulku Prohlédněte zde
reklama