reklama

Slavia penaltu v derby kopat neměla. Rozhodčí Franěk si nezapíská tři zápasy

Michal Škoda sice z penalty proti Spartě skóroval, podle komise rozhodčích byl ale pokutový kop nařízen neoprávněně Michal Škoda sice z penalty proti Spartě skóroval, podle komise rozhodčích byl ale pokutový kop nařízen neoprávněně autor: Milan Kammermayer
Komise rozhodčích vedená Michalem Listkiewiczem v pondělí odpoledne rozhodla, že střet sparťana Karavajeva a slávisty Mingazova, po kterém v derby sudí Franěk nařídil penaltu, faulem nebyl. "Hráč Mingazov oklamal rozhodčího pádem v pokutovém území a rozhodčí Franěk nařídil pokutový kop neoprávněně," uvedl Petr Mlsna, místopředseda komise rozhodčích. Franěk za trest nebude nominován k rozhodování zápasů v dalších třech kolech. "Jako delegát na tribuně jsem nejprve měl za to, že šlo o správně nařízený pokutový kop. Až záznam situace ukázal opak," uvedl po jednání komise Mlsna.

Praha - Komise rozhodčích rozhodla, že penalta v nastaveném čase druhého poločasu derby pražských "S" byla nařízena neoprávněně. Ruslan Mingazov po střetu s Vjačeslavem Karavajevem upadl a sudí Pavel Franěk ukázal na penaltový puntík. Milan Škoda pokutový kop proměnil a zařídil pro Slavii remízu 1:1.

"Z analýzy dostupných záznamů tohoto momentu je zřejmé, že pokutový kop byl nařízen neoprávněně, neboť hráč Mingazov svým jednáním zjevně oklamal rozhodčího a přiměl ho k nařízení pokutového kopu. Rozhodčí měl hráče napomenout a nařídit nepřímý volný kop," stojí v komentáři Komise rozhodčích FAČR.

Rozhodčí Pavel Franěk se podle prohlášení Komise dopustil hrubé chyby a jeho rozhodnutí mělo vliv na konečný výsledek utkání. "Komise rozhodčích má za to, že duch pravidel fotbalu a cit pro hru byl v tomto případě upozaděn na úkor Pravidel fotbalu při jejich aplikaci v tak emocionálně vypjatém a důležitém utkání," píše se ve verdiktu.

Franěk si nezapíská tři kola

Místopředseda Komise rozhodčích FAČR, Petr Mlsna, ale sudího Fraňka pochválil za řízení předchozího průběhu derby mezi Slavií a Spartou. "Je potřeba přihlédnout k tomu, že celé utkání zvládl výborně. Nedocházelo k žádným problémům, jediná chyba byla bohužel hrubá a ovlivnila výsledek utkání. Rozhodčí Franěk skočil Mingazovovi na špek. Já jako delegát zápasu na tribuně jsem byl v daný okamžik přesvědčen, že byl pokutový kop nařízen správně," řekl Mlsna.

Mlsna hovořil o tom, že Komise rozhodčích k rozhodnutí dospěla až po rozfázování situace. V této chvíli by podle něj sehrál svou roli videorozhodčí, který by si vybral vhodný záběr a výsledek přeposlal rozhodčímu. Jenže video je stále ještě v testovací fázi.

Pavel Franěk dostává první trest v tomto ročníku, odpískal patnáct zápasů a je na druhém místě nejobsazovanějších rozhodčích. Nyní má pozastavenou činnost na tři kola. Delegace byla na jedno utkání pozastavena také Janu Mikyskovi, který řídil utkání Znojma s Prostějovem ve Fortuna národní lize.

reklama