58. Štepanovský
4. Vindheim
11. Juliš
30. a 35. Dočkal

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání prvního kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi nováčkem Zbrojovkou Brno a Spartou Praha. Zápas začíná v sobotu 22. srpna v 19:30.

Česká nejvyšší fotbalová soutěž Fortuna:Liga je po rekordně krátké letní přestávce zpět a první kolo nabízí hned několik velmi zajímavých utkání. V Brně změří síly Zbrojovka, nováček, který se do první ligy vrátil po dvou sezonách ve Fortuna:Národní lize, a pražská Sparta, vyhlížející konečně nástup lepších časů. Souboj odvěkých rivalů, mnoha fanoušky považovaný ze střet jižní Moravy proti Praze, startuje v 19:30 na Městském fotbalovém stadionu Srbská v Brně.

Nový ligový ročník rozehrály v pátek Plzeň a Opava.

Brno skončilo v minulé sezoně druhé ligy na druhém místě za prvními Pardubicemi a mělo bojovat o postup v baráži. Koronavirus v týmu Opavy a rozhodnutí ligových šéfů však rozhodly o přímém přechodu Zbrojovky do nejvyšší soutěže, zatímco třetí Dukla o možnost baráže i postupu přišla.

Jihomoravané vloni v říjnu přivedli z konkurenční Líšně trenéra Miloslava Machálka, a ten vyburcoval tým k velmi dobrým výkonům. Zbrojovka pod ním v 19 druholigových utkáních jen jednou prohrála a třikrát remizovala. V létě přišlo Brno o kapitána Pavla Eismanna, jenž ukončil kariéru, a zároveň udrželo důležité hráče Antonína Růska s Ondřejem Pachlopníkem. Zřejmě největší osobností kabiny je bývalý reprezentant Ondřej Vaněk.

V přípravných zápasech Zbrojovka nejdříve překvapivě podlehla druholigovému nováčkovi Blansku 0:2, načež vyhrála 2:0 v Olomouci a 2:1 v Jihlavě. Následovala porážka 2:3 proti městskému rivalovi Líšni a v generálce vítězství 2:1 proti Zlínu. Brno nejde do sezony s přehnanými ambicemi, hlavním cílem je zachování ligové příslušnosti.

Městský stadion v Brně (Královo Pole).
Městský stadion v Brně (Královo Pole). | Foto: ČTK

Projděte si naší infografiku k lize s rekordními 18 účastníky.

Ani Sparta nezačala minulý ročník dobře a herní stabilita přišla až s nástupem zkušeného kouče Václava Kotala, který v minulosti vedl i Brno. Hlavně závěr první ligy sparťanům vyšel na výbornou, když v posledních deseti zápasech osmkrát vyhráli a pojistili si alespoň třetí pozici. Po šesti letech se radovali ze zisku domácího poháru a souhra okolností je pro tuto sezonu nasadila přímo do základní skupiny Evropské ligy.

Léto bylo z hlediska přestupů ve Spartě velmi žhavé. Pražané se rozloučili s excentrickým, ale velmi produktivním záložníkem Guélorem Kangou či bojovníkem Martinem Frýdkem, z Itálie přivedli reprezentanta Ladislava Krejčího, z Turecka obránce národního týmu Ondřeje Čelůstku a udrželi na jaře vynikajícího stopera Dávida Hancka. Mužstvo pro nadcházející ročník vypadá velmi silně.

V přípravě Sparta porazila Táborsko 5:0, slovinskou Goricu 3:1 a rakouský Horn 4:0. V posledním utkání s dalším rakouským soupeřem Wolfsbergerem jen remizovala 2:2. Na rozdíl od brněnského nováčka vstupuje Sparta do sezony tradičně s těmi největšími ambicemi. Vyhrát ligu a uspět v evropském zápolení.

Bořek Dočkal (vpravo) a David Lischka na tréninku Sparty.
Bořek Dočkal (vpravo) a David Lischka na tréninku Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

V záložní řadě proti sobě nastoupí fotbalisté, kteří se znají už odmalička. Brněnský Růsek a sparťan Krejčí (jmenovec Krejčího příchozího z Itálie).

Dva níže zmiňované hráče, Krejčího, který přišel z Boloni, a Hancka, ovšem Sparta nebude moct v Brně kvůli zraněním nasadit. Na marodce je také Švéd David Moberg Karlsson a bulharská posila Martin Minčev ještě nestihla dohnat kondiční manko. Zbrojovce by měli chybět Damián Bariš, Jan Hlavica a Lukáš Kryštůfek.

Dávid Hancko po zápase Sparty proti Zlínu v 23. kole.
Dávid Hancko po zápase Sparty proti Zlínu v 23. kole. | Foto: Milan Kammermayer

Shrnutí vzájemné bilance:

Sparta je v dnešním zápase papírovým favoritem, nicméně proti Brnu se jí v posledních letech příliš nedařilo. Při pohledu na pět posledních vzájemných střetnutí v první lize zjistíme, že Pražané vyhráli jen jednou, 3:2 na domácí půdě v dubnu 2017. Brno z těchto pěti zápasů dva vyhrálo, dvakrát se zrodila remíza. To byl i případ posledního vzájemného utkání, v němž týmy na Letné hrály v březnu 2018 smírně 1:1. Na Srbské Sparta nevyhrála už třikrát za sebou, naposled poměrem 3:1 v říjnu roku 2014.

Václav Kadlec a Lukáš Kryštůfek v zápase Sparty proti Brnu.
Václav Kadlec a Lukáš Kryštůfek v zápase Sparty proti Brnu. | Foto: Milan Kammermayer

Nový ročník začíná, trable s koronavirem bohužel zdaleka nekončí.

Hlavním rozhodčím zápasu je Pavel Franěk, jemuž pomohou na čarách asistenti Pavel Vlasjuk a Matěj Vlček. V rámci diváckých opatření proti šíření nákazy koronaviru může na stadion v Brně pouze 2 500 fanoušků. Webové stránky Zbrojovky v pátek informovaly, že tato kapacita je vyprodaná.

Domácí museli na poslední chvíli v sestavě improvizovat. Zraněného kapitána Pavla Dreksu nahradil Lukáš Endl.

Zde je sestava Sparty.

Pár minut před zápasem se nad brněnským stadionem pořádně setmělo a dá se očekávat pořádný liják. Domácí fanoušci nyní poslouchají novou klubovou hymnu v podání Kristýny Daňhelové.

Sparta bude hrát v bílých dresech, Zbrojovka v červeném.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Hečovi se hned první výkop vůbec nepovedl, ale jeho obrana pak nepustila Pachlopníka do vápna. Zbrojovka kombinuje na polovině hřiště.

2.

Přichystal fauloval Sáčka a Sparta se dostala v klidu k míči. Pražané postupují dopředu krok po kroku, Brno se malinko zatáhlo a vyčkává.

3.

Dočkal poslal přetažený centr na zadní tyč, kde byl Hanousek, jenže v těžké pozici nepřihrál ani nezakončil přesně. Floder hraje od branky.

4.

Fousek a Štepanovský se prokombinovali až do šestnáctky, tam byl ovšem v těsném ofsajdu zachycen talentovaný Růsek. Opravdu decimetrová záležitost.

4.

Máme tady první gól, Sparta na konci čtvrté minuty trestá chybný návrat domácích dozadu. ANDREAS VINDHEIM si napravo zpracoval fantastický pas od Lischky a přes padajícího Flodra zakončil skvěle o břevno do brány - 0:1!

6.

Lehké spekulace o ofsajdu nebo zpracování Vindheima rukou smetl sudí Franěk ze stolu. Gól platí a po faulu Štetiny rozehrává na půlce Brno.

7.

Krejčí se ve vzduchu srazil hlavou s brněnským Čermákem. Po krátkém přerušení může hra pokračovat, Štepanovský rozehrál uprostřed hřiště nakrátko.

8.

Lischka si vzadu po autu nechtěl komplikovat život a odkopl balon. Naneštěstí pro Spartu jen do zámezí, a tak zůstává Zbrojovka blízko Hečovi.

9.

Jihomoravané vybojovali první roh zápasu, který rozehrál Fousek. Centr směřovaný do branky byl těžkým oříškem pro Heču, jenž docela nejistě vyboxoval za sebe.

10.

Spornou situaci u autové čáry rozřešili rozhodčí ve prospěch Sparty. Brňané ale získali brzy balon zpět a Štepanovský si pomáhá přihrávkou na Flodra.

11.

Platit by měl i tento gól, i když byl LUKÁŠ JULIŠ možná na hraně ofsajdu. Po přihrávce od Štetiny zakončil v pádu neomylně kolem Flodra. Poradil si v těžké pozici a v jedenácté minutě přidal druhý gól Sparty - 0:2!

12.

Ne, z opakovaných záběrů je jasné, že o ofsajdu nemůže být řeč. Branka je regulérní, hraje se dál a Spartě vychází nástup do zápasu opravdu výborně.

13.

Hodně rozzlobený trenér Machálek od lajny cepuje své svěřence. Brno není pod drtivým tlakem, ale dvakrát rozevřelo obranu a Sparta dvakrát trestala.

14.

Hanousek si pomohl v souboji s Přichystalem nedovoleným způsobem a Brno rozehraje nebezpečnou standardní situaci z pravého křídla. A začíná pršet.

15.

Dobrá šance domácích. Pachlopník kopl standardku velmi dobře a balon v letu hlavou lehce tečoval Přichystal. Heča zkrotil nebezpečný míč s velkými potížemi, měl to pořádně těžké.

16.

Na začátku šestnácté minuty vidí Ondřej Čelůstka (SPA) po faulu na Pachlopníka. Zkušený obránce chtěl unikajícího soupeře zastavit za každou cenu a rukama ho stáhl k zemi.

17.

Fousek vybojoval roh, který rozehrával Pachlopník, ale tentokrát z toho nic vážného nebylo. Jeden ze sparťanů odhlavičkoval z prostoru přední tyče.

18.

Floder vylezl z velkého vápna pro skákavý balon a odkopl do bezpečné vzdálenosti. Na polovině hřiště je hra přerušena a hraje Sparta.

19.

Po strhujícím úvodu zápasu sledují diváci v Brně klidnější část poločasu. Sparta kombinuje s balonem a nikam se nežene. Hraje, co potřebuje.

20.

Vindheim prohrál osobní souboj na hranici útočné šestnáctky Sparty. Protiútok Brna dokázali hosté přibrzdit a zkonsolidovat síly v defenzivě.

21.

Zbrojovka se v posledních chvílích nemůže dostat k ničemu kloudnému. Po jednom ze soubojů zůstal na trávníku ležet Čelůstka.

22.

Čelůstka přelétl přes Přichystala a spadl docela krkolomně, nicméně je v pořádku. Start zápasu s úsměvem sledují z tribuny sparťané Hancko a Krejčí, předsezonní posila z Boloni.

23.

Hložek zkoušek drzou přihrávku patou do šestnáctky, ale domácí si na ni počíhali. Přesto zůstala Sparta u balonu a Dočkalův centr končí rohem.

24.

Floder se nedostal k centrovanému balonu a srazil se zřejmě kolenem s Hložkem. Oba zůstali ležet, přičemž domácí gólman vypadá trochu hůře.

25.

Oba hráči pokračují ve hře, Dočkal kope roh.

26.

Trma vrma před Flodrovou brankou dopadla pro Zbrojovku nakonec dobře. I když ne na sto procent, sparťané budou znovu rozehrávat od praporku.

27.

Po nepřesné Hanouskově přihrávce museli sparťané hodně rychle dozadu. Pachlopník nevyzrál na hraně velkého vápna na bránícího Vindheima.

28.

Moravec byl při rozehrávce pod velkým tlakem Sparty, jež hned získala balon. Brnu chybí kvalitnější mezihra, sparťané dostupují velmi precizně.

30.

Dočkal přelstil brněnskou obranu efektní i efektivní patičkou na Vindheima, který mohl poslat míč do nebezpečných prostor. Jenže podklouzl.

30.

Zápas se začíná měnit v demolici v podání Sparty. Sedlák šel do rizika proti BOŘKU DOČKALOVI, ale míč ztratil a hosté postupovali do otevřené obrany. Hložek přihrál patou Dočkalovi, a ten rutinérsky prostřelil Flodra - 0:3!

32.

Hložek předvedl v pokutovém území parádní kličku proti Moravcovi a pak už měl před sebou jen Flodra! Brněnský gólman nadvakrát zachránil Zbrojovku od čtvrtého inkasovaného gólu.

33.

Improvizované složení brněnské obrany absolutně nestíhá.

35.

Exhibice Sparty běží dál a na tribuně slaví i Tomáš Rosický. BOŘEK DOČKAL nasadil jesle Štepanovskému, Sáček vrátil balon kapitánovi Sparty, a ten parádní technickou ranou na zadní tyč nedal Flodrovi šanci. Parádní Dočkalova akce - 0:4!

36.

Brno je po delší době na útočné polovině a rozehraje přímý kop.

37.

Sparta se s přehledem ubránila a kombinuje vzadu.

38.

Zbrojovka nestíhá, prohrává osobní souboje, její hra pořádně drhne. Díky nepřesnému centru Sparty má teď Floder více času na rozehrávku.

39.

Dočkala domácí nedokázali připravit o balon a Sparta vhazuje poblíž rohového praporku. Zbrojovka už by byla asi raději v šatně.

40.

Vindheim vlétl pod nohy Štepanovskému a čistě mu ustřelil balon do autu. Pak se hra přesunula až k Flodrovi, jenž rozehrával pod tlakem atakujícího Juliše.

41.

Ostrý skluz Ondřeje Pachlopníka (BNO) proti Dočkalovi ocenil sudí Franěk žlutou kartou. Na karty tedy před koncem prvního poločasu srovnáno - 1:1.

42.

Vindheim si nezpracoval balon a Štepanovský zklidnil hru přihrávkou dozadu. Krejčí fauloval Sedláka, pro něhož to bylo trochu vysvobození.

44.

Růsek je zatím v dnešním zápase prakticky neviditelný, což je ale problém celého brněnského týmu, nejen jeho. Teď ho ve vápně zavřeli dva sparťané.

44.

To je typická hra Ladislava Krejčího (SPA). Poblíž autové čáry doslova přejel jednoho z domácích a po zásluze uviděl žlutou kartu.

45.

Růsek hlavičkoval po standardní situaci nad bránu, ale balon ještě tečoval někdo z hostů. Sparta pak ubránila také roh, bude se nastavovat jedna minuta.

45+1.

Lischka, který hraje s ovázanou hlavou, byl faulován, a tak Sparta zřejmě v poklidu dohraje první poločas s míčem na kopačkách.

45+1.

Tak ne, po chybě Sparty při rozehrávce měla Zbrojovka ještě dobrou šanci na snížení, jenže nakonec její hráči vůbec nezakončili.

45+2.

První poločas skončil.

Sparta na Srbské stoprocentně plní roli favorita. Od úvodu má zápas pod kontrolou a vede o čtyři branky. Na krásný gól Vindheima, který otřel střelu o břevno, navázal precizním zakončením v pádu Juliš. Další dvě branky přidal kapitán Dočkal, první po přiťuknutí od Hložka, druhou po parádní technické ráně k tyči.

Nováček, jemuž chybí mnoho klíčových hráčů, dělá obrovské chyby, nestíhá tempu a prohrává osobní souboje. Heča vyřešil pár ošemetných situací, ale jinak hrozilo nebezpečí hlavně před Flodrem. Ten vychytal v dobré příležitosti Hložka, ale čtyřikrát byl na sparťany krátký.

žluté karty: 1 - 2.

Zajímavá a vypovídající statistika. Sparta na hřišti dominuje.

46.

Druhý poločas právě začal.

46.

Trenér Machálek udělal v sestavě Brna dvě změny. Mladého stopera Lukáše Endla nahradil Jakub Černín a místo Adriána Čermáka vplul do hry bývalý reprezentant Ondřej Vaněk.

46.

Lischka fauloval Pachlopníka. V druhé půli už hraje bez obvazu, nicméně údajně s dvěma stehy na hlavě.

47.

Po centru Fouska se sparťané ubránili a nepustili Zbrojovku do vápna. Situace skončila útočným faulem, Čelůstka se ztěžka zvedá ze země.

48.

Nedovolený zákrok na druhé straně, Černín zastavil nedovoleně Hanouska. Sparťané se stěhují na hranici velkého čtverce.

49.

Sparta se netlačí dopředu a v klidu kombinuje, obehrává balon. Dvakrát v krátkém časovém sledu si zahrál i brankář Heča.

51.

Brno mělo zatím největší šanci na skórování. Sáčkovu nepřesnou přihrávku zachytil Vaněk a přes dva další hráče se míč dostal k Přichystalovi. Heča ho v souboji tváří v tvář vychytal!

52.

Moravec ani dvakrát nedostal míč před Hanouska na spoluhráče, ale může aspoň vhazovat. Pachlopník vyvezl balon a posunul hru doleva.

53.

Lischka si po nákopu od Moravce pohlídal soupeře a vyjel ze souboje s míčem na noze. Hložek na druhé straně nedokázal zpracovat pas od Dočkala.

54.

Štepanovského přihrávku na nabíhajícího Přichystala lapil pozorný Heča. Krejčí vybojoval další balon po neúspěšném brejku Zbrojovky.

56.

Štetinova nepřesná přihrávka na pravém křídle ukončila útok Sparty, Vindheim už se do hry nedostal. Sparta rozhodně sundala nohu z plynu oproti první půli, což je ovšem zcela pochopitelné.

57.

Heča si počkal na zpětnou přihrávku a odpálil balon dopředu. Sparta se mezitím vracela zpět a potřebovala zklidnit hru. Míč má brankář Floder.

58.

Nádherný gól Zbrojovky! Pachlopník poslal dloubaný balon na levou stranu, kam si naběhl PETER ŠTEPANOVSKÝ, připravil si skákavý míč ke střele a neomylně jej poslal razantní ranou za Heču - 1:4!

60.

Vaněk ani nadvakrát nedokázal prostrčit balon do volného prostoru na levé straně. Nicméně projev Zbrojovky je s jeho příchodem na hřiště rozhodně lepší.

62.

Brno potřebuje vstřelit co nejrychleji druhou branku, aby ještě mohlo pomýšlet na jistou dramatizaci. Sparta zatím v druhém poločase nehraje dobře.

63.

Štetina si vyměnil míč s Dočkalem a pak se hra odvíjela středem. Nalevo pokračuje v akci Hanousek a snaží se dostat k centru.

64.

Hanouskovi se záměr nepovedl a Brno získalo balon na své kopačky. Nicméně ani jeho hráčům se nedaří postup dopředu podle představ.

64.

Kamery zachytily na tribuně i bývalého hokejového útočníka Martina Havláta. I on nyní sleduje akci sparťanů po pravé straně.

65.

Sparťané docílili alespoň zklidnění hry, byť dopředu toho v druhé půli moc nevymysleli. Zbrojovka teď každopádně běhá bez míče.

66.

Přihrávku Vindheima do vápna zachytil jeden z domácích.

67.

Hložkova střela po nabídce od Dočkala na branku neprošla. Brňané šli rychle do útoku, ale Přichystal to má ve vzdušných soubojích s Čelůstkou ohromně těžké, mnohdy neřešitelné.

67.

Michal Sáček (SPA) platí za laxní rozehrávku žlutou kartou. Musel rychle dozadu a stáhl soupeře k zemi, zatáhl za záchranou brzdu.

68.

Vaňkova střela ze standardní situace mířila na branku, ale postrádala dávku razance. Heča si balon v pohodě stáhl ze vzduchu.

69.

Brno potřetí v zápase střídá. Adam Fousek odchází na lavičku a do hry jde Jan Hladík. Sparta hraje zhruba dvacet minut před koncem stále beze změny.

70.

Štepanovskému utekl míč od nohy a slovenský kapitán Brna si banální chybu vyčítá máváním ruky. Po Hečově výkopu se bojuje uprostřed.

71.

Hanousek skončil po souboji s Jakubem Černínem (BNO) a střídající hráč Zbrojovky se pořádně vztekal. Nakonec pro něj rozhodčí Franěk vytáhl žlutou kartu.

72.

Dlouhá přihrávka pokazila brněnský postupný útok. Balon skončil v zámezí a Heča má spoustu času na rozehrávku.

73.

Vaněk dostal balon proti noze, ale zřejmě se mu střetly myšlenky, jestli střílet, nebo ne. Skončilo to jeho pádem na zem a ztrátou míče.

74.

Hložek vysílal technickou přihrávkou mezi hráče do úniku Juliše, ale tomu chyběl krok k tomu, aby si míč přebral před brankářem Flodrem.

75.

Ani v další akci nebyli sparťané úspěšní, tentokrát nepustili domácí hráči do vápna Sáčka ani jeho přihrávku. Chystá se další střídání Zbrojovky.

76.

Ondřeje Pachlopníka nahrazuje na hřišti Jan Koudelka, místo Jakuba Přichystala nastoupil Marek Vintr. Do konce zápasu chybí čtvrt hodiny.

77.

Koudelkova akce byla zastavena a Sparta drží míč pod kontrolou. Také trenér Kotal chystá první střídání, Zbrojovka už naopak do sestavy sahat nemůže.

78.

Avizované střídání je tady. Ladislav Krejčí jde dolů, nastupuje Michal Trávník. Útočník Libor Kozák nahrazuje střelce zatím vítězné branky Lukáše Juliše.

79.

Lischka nešel zbytečně do rizika a přihrál dozadu Hečovi. V dalším souboji už sparťané neuspěli, nicméně Koudelkovi chyběl kousek, aby odehrál míč před brankářem Sparty.

80.

Hladíkův centr nedoputoval až na místo určení do pokutového území. O chvilku později byl tentýž brněnský hráč faulován Sáčkem. Nebezpečný přímý kop.

81.

Vaňkův dlouhý centr se odrazil k Štepanovskému, jenž přihrál Vintrovi. Jeho rána z druhé vlny byla sražena na rohový kop pro Zbrojovku.

82.

Sparta se ubránila a její stoperská trojice odvrátila i další centr ze strany. Brno diktuje tempo hry a rádo by ještě přidalo nějakou tu branku.

84.

Růsek se stal obětí Dočkalova faulu. Sparta ukrajuje minutu za minutou a tři body už má skutečně na dosah. Byť její hra v druhé půli není optimální.

85.

Heča v pohodě pokryl Vintrovu střelu z uctivé vzdálenosti.

86.

Hladík s Vaňkem se u postranní čáry nepochopili a ztratili balon. Pak Brno rozjelo vysoké napadání a výsledkem byl Lischkův odkop do zámezí.

87.

Vintr to měl v šestnáctce k centru z pravé strany daleko a fauloval Vindheima. Zbrojovka už nemá moc času.

89.

V závěru zápasu obdržel žlutou kartu ještě Lukáš Štetina (SPA).

89.

Štetina přejel Koudelku a je už čtvrtým hráčem Sparty se žlutou kartou, což je trošičku kaňka na jinak jistém vítězství. Pražané budou ještě střídat.

90.

Jedna možnost zřejmě zůstane nevyužita. Odchází Adam Hložek a nastupuje Adam Karabec, druhou dvojici tvoří příchozí Dominik Plechatý a stažený Nor Andreas Vindheim.

90+1.

Nastavují se tři minuty a Kotal přeci jen využije i páté střídání. Kapitán Bořek Dočkal předal pásku Štetinovi a odchází, místo něj si zahraje Filip Souček.

90+2.

Souček nabere po přestupu z Opavy pár ligových zkušeností ve větším klubu. Zbrojovka si přichystá ještě jeden roh.

90+3.

Krátký Vaňkův centr trefil prvního bránícího hráče. Heča pak zasahoval v nepřehledné situaci a pokus Štepanovského zastavili beci.

90+4.

Zbrojovka se ještě dostala k šestému rohu, avšak ani teď nezakončila přesně. Zápas končí a Sparta jde do čela tabulky.

90+4.

Utkání skončilo.

Sparta zvládla vstup do nové ligové sezony skvěle, především první poločas, v němž čtyřmi góly rozhodla o jasné výhře na hřišti brněnského nováčka. V druhé půli už nehráli Pražané tak dobře, Štepanovský krásnou ranou snížil na 1:4 a šanci měl i Přichystal, nicméně Brnu to stačilo jen ke korekci skóre. Možná je to příslib do dalších zápasů, dnes bere tři body zaslouženě Sparta.

žluté karty: 2 - 4.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera. Zítra se můžete těšit na další přenosy z Fortuna:Ligy i finále Ligy mistrů.