reklama
14:00 • Fortuna liga • 15. kolo
2:1
1:0
SFC Opava - logo
SFC Opava
Synot liga - FC Baník Ostrava Logo
FC Baník Ostrava
  • 35. Joel Ngandu Kayamba
  • 65. Tomáš Smola
  • 84. Jakub Šašinka

Hezké nedělní poledne, vítejte u sledování online přenosu z utkání FORTUNA:LIGY mezi týmy SFC Opava a FC Baník Ostrava. Zápas nejen díky návratu Milana Baroše do sestavy slibuje zajímavou podívanou. Utkání začne na Městském stadionu v Opavě ve 14:00.

Slezské fotbalové derby mezi Opavou a Baníkem Ostrava se do nejvyšší české soutěže vrací po více než 13 letech, ale pozornost nebude poutat jen samotné utkání velkých rivalů na trávníku. Mezi skalními fanoušky obou klubů totiž panuje čirá nenávist a vzhledem k dřívějším zkušenostem s jejich výtržnostmi je zápas 15. kola české ligy mimořádně rizikový.

Opava se chystá na nájezd fanoušků Baníku a obává se o bezpečnost ve městě.

Když se Opava s Ostravou utkaly naposled v březnu loňského roku v druhé lize, zadržela policie v souvislosti s derby 50 osob. Do Opavy dorazilo spoustu baníkovských fanoušků bez vstupenky na stadion, načež se hodlali do ochozů protlačit násilím. Několik aktérů potyček mezi fotbalovými chuligány a policí skončilo v nemocnici, polského fanouška Opavy v noci po derby usmrtil vlak. Slezský FC teď dělá vše, co je v jeho silách, aby se nic podobného v první lize neopakovalo.

Na letošní slezské derby bylo do akce povoláno 500 policistů. Část z nich by měla doprovodit ostravské příznivce z vlakového nádraží na stadion. Trasa bude vedena mimo centrum Opavy, přesto si tento přesun vyžádá dopravní omezení a k nevoli mnoha opavským obyvatelům zruší tradiční průvod svatého Martina. V době od 11 do 17 hodin mají obyvatelé Opavy doporučeno vyhýbat se lokalitám v bezprostředním okolí stadionu.

Fankluby Opavy i Baníku očekávají v neděli podporu polských sdružených skupin. Příznivci SFC udržují přátelské vztahy s fanoušky Śląsku Wroclaw, zatímco baníkovci mají družbu s hooligans GKS Katowice. Přítomnost horkokrevných polských fans zvyšuje nebezpečí možného konfliktu.

Opavská strana vyšla soupeři vstříc a uvolnila Baníku více vstupenek, než jí udělují pravidla. Na tribuně by se měla objevit asi tisícovka ostravských fanoušků. Ti do Opavy přijedou speciálním vlakem těsně před polednem. Dění v ulicích Opavy a cestu baníkovců na stadion budeme mapovat v tomto online přenosu, který následně plynule přejde k fotbalovému šlágru.

Fanoušci Baníku dorazili do Opavy vlakem s mírným zpožděním.

Fanoušci Baníku v Opavě Fanoušci Baníku v Opavě | Foto: Ondřej Zoubek

Fanoušci Baníku na opavském nádraží.

Fanoušci Baníku v Opavě Fanoušci Baníku v Opavě | Foto: Ondřej Zoubek

Fanoušci Baníku pochodují ulicemi Opavy.

Video z příjezdu baníkovců do Opavy.

Policisté upozorňují fanoušky, aby dodržovali jejich pokyny a nezahalovali si obličeje. Baníkovci se seřadili do širokého špalíru a skandují klubové pokřiky.

Fanoušci Baníku v Opavě Fanoušci Baníku v Opavě | Foto: Ondřej Zoubek

Průvod prošel parkem, skandování utichlo. Zatím je to bez potyček a komplikací.

Pochod fans Baníku ulicemi Opavy za policejního doprovodu. Pochod fans Baníku ulicemi Opavy za púolicejního doprovodu. | Foto: Ondřej Zoubek

Fanoušci procházejí městem kolem Penny Marketu a OC Breda. Občas se průvod zastaví, počká na zadní řady a skanduje pokřiky oslavující Baník a polský klub GKS Katovice.

Pochod fans Baníku ulicemi Opavy za policejního doprovodu. Pochod fans Baníku ulicemi Opavy za policejního doprovodu. | Foto: Ondřej Zoubek

Čelo průvodu už je před stadionem. Zapalují se světlice, opavští příznivci nejsou vidět.

Baníkovci přišli před bránu opavského stadionu a jsou obklopeni policisty. Ti mají situaci zatím pevně pod kontrolou.

Takhle teď vypadá situace před opavským stadionem.

Příznivci Baníku pomalu vstupují do areálu stadionu a po malých skupinkách jdou do ochozů.

SFC Opava z důvodu rekonstrukce vlastního stadionu odehrál domácí zápasy z úvodu sezony v Brně. Nyní se již však může těšit z nového trávníku, na kterém dnes přivítá ostravský Baník. Slezský FC se prozatím pohybuje spíše ve spodních vodách tabulky, a to hlavně díky horším výkonům na hřištích soupeřů, kde si dokázal připsat pouze jedinou výhru ze 7 utkání. Doma se však Opavě daří podstatně lépe, v posledním zápasu na svém stadionu předvedla krasojízdu a porazila Příbram hladce 5:0. Špatně si Opava nevedla také v poháru, kde po výhře 1:0 nad Jihlavou postoupila do osmifinále. Největší hrozbou pro hosty by měli být útočníci Nemanja Kuzmanović a Tomáš Smola, kteří již loni ve FNL zářili a jsou největšími tahouny svého týmu.

FC Baník Ostrava může být s výkony po 14 odehraných zápasech poměrně spokojen, svěřenci trenéra Páníka se momentálně nachází na 5. příčce tabulky. Baník, ačkoliv na svém stadionu vždy hnán tisíci fanoušků, je zatím paradoxně produktivnější na hřištích soupeřů. Poslední zápas ale Baníku nevyšel podle představ. V Plzni na konci 1. půlce inkasoval a v 55. minutě navíc sám neproměnil penaltu, což tak znamenal prohru 0:1. Malou náplastí na ztrátu těchto bodů může být výhra 3:2 po prodloužení v pohárovém utkání právě nad Viktorkou, která Baníku vynesla postup do osmifinále. Hosté se budou muset obejít bez ofenzivní opory Dame Diopa, návrat do sestavy však hlásí zkušený Milan Baroš, jenž se po pětizápasovém distancu musí na zápas určitě těšit.

reklama