Fortuna:Liga • Nadstavba - 1. kolo • 19:00

1:0
Jablonec
19. Chorý
71. Čermák

Pěkný nedělní podvečer, vítejte u online reportáže z prvního kola nadstavby o titul české Fortuna:Ligy. Plzeň se utká s Jabloncem, zápas začíná v 19:00.

Pojďme se rovnou podívat na dnešní základní sestavy, tak jak je vybrali trenéři Petr Rada a Adrián Guľa.

Hostující Jablonec nastupuje v tomto složení, opět bez stále zraněného kapitána Tomáše Hübschmana: Hrubý - Holík, Jeřábek, Plechatý, Krob - Považanec - Matoušek, Kratochvíl, Hämäläinen, Sýkora - Doležal.

Jablonecký Libor Holík (vlevo) gratuluje střelci úvodního gólu Janu Matouškovi.
Jablonecký Libor Holík (vlevo) gratuluje střelci úvodního gólu Janu Matouškovi. | Foto: ČTK

Domácí Plzeň se od začátku představí v této základní sestavě. Chorý dostává přednost před Beauguelem a na lavičce zůstává také Limberský: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Kovařík - Bucha, Kalvach, Čermák - Kayamba, Chorý, Kopic.

Tomáš Chorý (Viktoria Plzeň)
Tomáš Chorý (Viktoria Plzeň) | Foto: ČTK

Hlavním rozhodčím dnešního duelu bude Pavel Julínek.

Plzeň potřebuje nutně zvítězit, aby se vrátila do hry o titul. Slavia totiž včera přesvědčivě vyhrála na hřišti Ostravy 3:1 a její aktuální polštář tak činí devět bodů.

Dnes byly na programu i dvě utkání prostřední skupiny o naději na Evropskou ligu. Slovácko doma prohrálo s rozjetými Bohemians 1:2, před odvetou jsou na tom tedy mnohem lépe Klokani. Druhé utkání se ještě hraje Mladá Boleslav - České Budějovice 1:1 v 68. minutě.

Bohemians přitom vyhráli díky gólům, které potvrdilo až video. Více čtěte v přiloženém článku.

Oba vzájemné zápasy Plzně s Jabloncem v letošní sezoně zvládla lépe Viktoria, v obou případech ale zvítězila o gól. Nejprve v září doma 3:2, přestože v utkání dvakrát prohrávala. Na konci února pak uspěla i na severu Čech, tentokrát výsledkem 2:1.

Ještě před začátkem utkání mezi Plzní a Jabloncem telegrafická zpráva z Mladé Boleslavi. Domácí nakonec otočili zápas s Českými Budějovicemi, přestože v první půli nedal Budínský penaltu. Ve druhém dějství nejprve vyrovnal Ladra, aby v samotném závěru rozhodl Dominik Mašek.

Teď už pojďme do Plzně. Hráči obou týmů už nastoupili na hřiště.

Sudí Julínek poprvé foukl do píšťalky, utkání právě začalo.

2.

Ve Štruncových sadech panuje velmi dobrá atmosféra, fanoušci Viktorie zahájili zápas vítěznými chorály. Zatím se hra odehrává ve středu pole.

3.

Jablonečtí zatím velmi dobře brání, Plzeň zkouší najít volná místečka postupným útokem, ale marně.

5.

Pokus o vysunutí Chorého zachytil výborně stoper hostí Plechatý.

6.

Holík pozemní přihrávkou po pravé straně našel rozběhnutého Matouška, který se cpal odvážně do vápna, ale nakonec ho zakřižoval jeden z plzeňských stouperů.

7.

Znovu byl aktivní pravý obránce Holík, jeho tečovaný centr si ale našel brankář Hruška.

8.

První šance zápasu. Čermák využil špatnou rozehrávku Jablonce, postupoval na jediného stopera společně s Kayambou, zvolil ale neslanou nemastnou střelu místo přihrávky do vyložené šance.

11.

Velké nedorozumění mezi Holíkem a Matouškem na pravé straně nevyužil Kopic, který špatně přihrával. Vzápětí si Hrubý došel pro dlouhý míč.

12.

Plzeň utahuje šrouby. Považanec odvracel na poslední chvíli na roh po nebezpečném centru Hejdy.

13.

Obrovská šance po rohu, který zahrával Bucha. V nepřehledné situaci se nejlépe zorientoval Kayamba, našel na malém vápně Hejdu, jehož ránu z voleje vyrazil Hrubý.

14.

Nebezpečí i na druhé straně. Produktivní Sýkora se odhodlal k ráně z velkého úhlu, Řezník ji tečoval mimo tři tyče.

17.

Skvělá práce Sýkory, který se proháčkoval až do vápna, předložil míč Doležalovi, ten ovšem potvrdil, že se na jaře střelecký trápí.

18.

Akce střídá akci, Plzeň se pustila rychonohým Kayambou do brejku, který skončil nástřelem Chorého před branku. Bude to roh.

19.

A z rohu Plzeň poprvé udeřila! Čermák nacentroval na přední tyč, kde byl trestuhodně neobsazený Tomáš CHORÝ. Vysokého útočníka neuhlídal jeho protějšek Doležal, plzeňský forvard hlavičkoval přesně k tyči.

21.

Další standardní situace si našla pravou nohu Řezníka. Jeho rána z voleje ale mířila vysoko nad.

22.

Jablonečtí teď působí bezradně, jejich rozehrávka vázne.

24.

Komunikace stoperů Plechatého s Jeřábkem teď vypadala poměrně komicky, žádné nebezpečí naštěstí pro Jablonec z nedorozumění nevyplynulo. Kouč Petr Rada přesto ke svým obráncům vysílá hlasité výtky.

25.

Úchvatné uvolnění přes dva hráče předvedl na levé straně Kayamba. Jeho přihrávka pak našla Kovaříka, který ale musel pálit slabší pravou nohou. Následný pokus Čermáka letěl na tribunu.

28.

Dlouhé minuty měl míč Jablonec. Plzeňští přerušovali akce pomocí faulů v bezpečném prostoru daleko od své svatyně. Hosté se nakonec k zakončení přece jen dočkali, Krob ale pálil vysoko.

29.

Sýkora tělem srazil k zemi Řezníka, oba hráči si situaci museli vyříkat z očí do očí.

30.

Na nepřesnost domácího Buchy vzápětí navázal hostující Holík.

31.

Pěkná akce Jablonce. Centr Matouška, který chtěl už už do branky srážet Doležal, na poslední chvíli srazil skluzem na roh Brabec.

34.

Matouškův centr našel hlavu Doležala, ten se ale nacházel v neřešitelné pozici a branku neohrozil.

35.

Kayamba je stále nebezpečný, další jeho ostrý centr museli stopeři Jablonce tečovat na roh.

37.

Poslední minuty nic zajímavého nepřináší, oba týmy jsou opatrné a stejně se dopouští chyb při snaze o založení útoku.

38.

Velkou chybu v rozehrávce udělal Hejda, Bucha pak musel hasit faulem na Považance.

40.

Kvalita fotbalu ve druhé polovině první půle dramaticky klesla.

41.

Trenér Gula ostře nabádal svěřence ke zvýšení tempa a vyplatilo se. Opět u toho byl Kayamba, jehož centr našel ve vápně Kopice, ten ale místo střely z voleje zpracovával a obránci Jablonce stačili akci ukončit.

43.

Velký závar po rohu, odražený míč letěl do skrumáže před brankou Jablonce, odrážel se vskutku nevyzpytatelně, poslední slovo měl ale brankář Hrubý.

44.

Opět jsme viděli marnou snahu jabloneckých, kteří znovu nevystřelili na branku.

45.

Na druhé straně byl Kovaříkův centr tragický, míč má Jablonec a z tribun se ozývá poprvé drobný pískot.

45+1.

Jablonečtí ještě v závěru poločasu zahrozili. Kratochvíl narýsoval pěknou kolmici na Doležala, jehož musel o zakončení okrást včasným výběhem Hruška.

První poločas skončil, Plzeň vede nad Jabloncem 1:0.

První poločas svou kvalitou zklamal. Ůvod nebyl špatný, Plzeň vstoupila do zápasu podle očekávání aktivně a také jablonečtí chtěli hrát fotbal. Po gólu Chorého, který se trefil pěkně hlavou po rohu Čermáka, šla ale úroveň prudce dolů. Jablonečtí ani nevystřelili na branku a výkon domácích rovněž sráží celá řada nepřesností.

Rozhodčí Julínek zahájil druhé dějství, do něhož oba týmy vstupují ve stejném složení.

46.

Hosté se hned pustili do útoku, Matoušek se ale na vápně soupeře ocitl v obležení tří hráčů.

47.

První kartu zápasu vidí hostující záložník Kratochvíl. Ten nejprve fauloval Kayambu, aby poté ještě vulgárně protestoval.

49.

Rozhodčí Julínek teď musí dlouze domlouvat Petru Radovi, který se na lavičce Jablonce až příliš rozvášnil.

50.

Doležal šel v souboji loktem do Hejdy. Podle pravidel jednoznačná taxativní žlutá karta, ne však pro sudího Julínka.

50.

Jablonečtí mohli jít do brejku, založení akce Hämäläinenem ale bylo zoufalé.

51.

Další tragickou rozehrávku si vzal na svědomí stoper Jeřábek.

52.

Chorý dvakrát po sobě zazdil slibně se rozvíjející akci Viktorie.

53.

Zničehonic se Jablonec dostal do šance. Kratochvíl se na rohu malého vápna uvolnil a poslal prudkou přízemní přihrávku na přední tyč, tam Sýkora nastavil nohu, ale míč mířil hodně vedle.

54.

Čermák si mohl připsat další asistenci, jeho parádní centr ze standardky našel opět hlavu Chorého, ten ale hlavičkoval mimo.

55.

Chorého dnešní vystoupení je vzápětí u konce, na hřiště přichází Jean David Beauguel.

56.

Nadějnou protiakci Jablonce ukončil nepovedenou ránou Fin Hämäläinen.

57.

Na druhé straně zamířil Kopicův centr jen do rukavic Hrubého.

58.

Sýkora se podobně jako v první půli pustil do kličkované směrem vápno, odvážný výpad ale zpacifikovali Řezník s Hejdou.

59.

Sýkora velmi dobře centroval na Doležala, ten ale nikým nehlídal špatně načasoval výskok a hlavičkoval ve výrazném záklonu.

60.

Bucha to zkusil z velké dálky, míč se ocitl na tribuně.

60.

Plzeň podruhé střídá, Kopice nahrazuje Mihálik.

61.

Nový muž se hned ocitl v zajímavé situaci, Plechatý mu ale míč ukopl na roh.

62.

Sýkora se znovu krásně individuálně prosadil, tentokrát mu ale vůbec nevyšel centr. Kayamba mohl jít následně do brejku, ale i on kazil.

64.

Řezník po dobré akci centroval na Kayambu, ten ale z ostrého úhlu nezakončil dobře.

65.

Beauguel hlavičkoval nad branku po centru Kovaříka.

67.

Jablonec zlepšil pohyb a dostal Plzeň do úzkých. Ke střele se nakonec dostal Považanec a jeho dělovku z osmnácti metrů musel pohotově vyrážet Hruška.

68.

Hämäläinen zastavil slibný brejk Plzně, za dres potáhl Kalvacha a dostává žlutou kartu.

V hledišti Doosan arény je dnes 2472 diváků.

71.

Plzeň jde do dvoubrankového vedení! Po špatné rozehrávce Hrubého se dostal k míči Mihálik, posunul na Aleše ČERMÁKA, který se obtočil kolem obránce a prudkou ranou překonal jabloneckého gólmana.

73.

Mihálik šel sám na bránu po dlouhém nákopu brankáře Hrušky. Útočník Plzně situaci nedohrál k zakončení, rozhodčí poté stejně odmával postavení mimo hru.

76.

Jablonec přišel o zbytky vůle a Plzeň se dopředu nežene.

79.

Petr Rada poprvé sahá ke změně, místo Matouška si zahraje Pleštil.

80.

Bucha pěknou kolmicí hledal Beauguela, ten ale nezpracoval míč a Plechatý celou situaci zachránil.

80.

Beauguel nevybíravě fauloval nového muže Pleštila, Julínek tasí.

81.

Dvojité střídání Plzně: dolů jdou Kayamba a Bucha, nastupují Havel a Hořava.

83.

Dvakrát ve stejné chvíli střídá také Jablonec. Hämäläinen a Doležal mají odpracováno, chvíli si zahrají zkušený Pilík a naopak mladičký Velich.

85.

Hostující Pleštil se statečně pustil do rychlého brejku, předběhl dva obránce Plzně a mířil do velké šance, poté se ale chytil za zadní stehenní sval a zůstává ležet na trávníku.

86.

Pleštil na hřišti příliš dlouho nepobyl, střídá ho teprve šestnáctiletý Černák.

87.

Velich v souboji vrazil do Brabce, který měl krátce vyražený dech. Ošetření ale odmítl, hra bude pokračovat.

89.

Pilík ztratil míč, Beauguel centroval na malé vápno, Havel šel do skluzu ale k míči měl přece jen daleko.

90.

Plzeň ještě fanoušky potěšila krásnou akci. Mihálik dával z pravé strany pod sebe, Čermák ještě parádičkou uvolnil Řezníka, jeho přízemní ránu ale zpacifikoval Hrubý.

90.

Nastavují se tři minuty.

90+2.

Sýkora má dost sil i v nastavení, jeho dobrý dribling ale vzápětí pokazil nepřesný Považanec.

90+3.

Po dalším centru Čermáka pálil akrobaticky Hejda, situace vypadala gólově, kdyby nezasáhl tělem Jeřábek.

Utkání končí, Plzeň bez větších problémů poráží Jablonec 2:0.

Viděli jsme průměrné utkání, Jablonec nebyl dopředu příliš nebezpečný a Plzeň nemusela hrát na plný plyn. Rozhodující gól dal v první půli po rohu Čermáka útočník Chorý, právě Čermák ve druhé půli výhru zpečetil. Viktoria tedy znovu ztrácí na vedoucí Slavii šest bodů.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.