0:0
Konec utkání
AC Sparta Praha
46. Krmenčík

Hezký nedělní podvečer, vítejte u online přenosu z utkání 11. kola fotbalové Fortuna:ligy mezi Plzní a Spartou Praha. Zápas začíná v 18:00.

Fortuna:liga se přehoupla již do svého 11. kola. V pátek si Teplice poradily s Bohemians a tři utkání byly na pořadu dne včera. Olomouc doma remizovala se Slováckem 2:2, Jablonec poprvé vyhrál venku. Díky brance Matouška uspěl ve Zlíně 1:0. No a namále měla ve večerním duelu vedoucí Slavia. Ta s produktivní Mladou Boleslaví rozhodně neoslnila. A mohla být za to potrestána, když v nastavení čelila penaltě. Tu ale trestuhodně zahodil bývalý Slávista Muris Mešanovič. Sešívaní tak zvýšili náskok na čele tabulky na druhou Plzeň na 6 bodů. Právě Viktoriáni se ale za pár desítek minut představí ve šlágru kola proti pražské Spartě. Druhý dnešní duel právě probíhá, Karviná v něm hostí Opavu. V 82. minutě je stav utkání 1:1.

V této sestavě nastoupí hostující Sparta. Kouč Václav Jílek sází na obranu, která uspěla ve Zlíně. Problém může nastat v záložní řadě. Ke zraněnému Krejčímu se na marodce i další štítový středopolar Mandjeck. V základní sestavě tak naskakují tři středopolaři, kteří jsou zvyklí mít především ofenzivní úkoly. V útoku chybí potrestaný Tetteh, s odvoláním trestu za červenou kartu letenský celek neuspěl. Na hrotu tak naskočí Libor Kozák, který se prosadil v poháru.

To Pavel Vrba tolik starostí neměl. Chybí mu zraněný Aleš Čermák, ale po zranění se na lavičce už představí Joel Kayamba a Adam Hloušek. Ofenzíva zůstává stejná jako v minulých zápasech. Jedinou změnou je návrat Lukáše Hejdy po karetním trestu. Ten nahradí Luďka Pernicu ve středu obrany, kde vytvoří dvojici s Jakubem Brabcem, kapitánem týmu.

A duel v Karviné mezi mezi domácími a Opavou skončil opravdu nerozhodně 1:1. Opava tak změnu trenéra zúročila bodem, domácí ale asi chtěli útočit na tři.

My se však budeme věnovat zmíněnému šlágru hranému na západě Čech. Favorit tohoto utkání je naprosto jasný. Plzeň má lepší formu, hraje v domácím prostředí a nemá v kádru tolik ztrát. Vlastně by týmy nemohly jít do utkání v rozdílném rozpoložení. Jeden klub vezoucí se vítězné vlně stíhajícího jasného lídra a druhý po domácím výprasku v derby a nepřesvědčivém startu do sezony. Letenské moc nemohla povzbudit asi ani středeční pohárová výhra, protože místy se druholigovou Jihlavou nechali přehrát. V ligoví soutěži však Sparta okupuje až osmou příčku, z 10 zápasů již 4x prohrála a výhru si připsala za poslední měsíc jen jednou a to na hřišti Zlína. Třešničkou na dortu muselo být zpackané derby, ve kterém doma ostudně prohráli 0:3.

Michal Sáček a Nicolae Stanciu v derby Sparta - Slavia v 10. kole první ligy
Michal Sáček a Nicolae Stanciu v derby Sparta - Slavia v 10. kole první ligy | Foto: Milan Kammermayer

Malé povzbuzení mohlo přijít v MOL Cupu na půdě Jihlavy. Brzký Kozáka mohl Sparťany povzbudit, jenže do dvou minut bylo srovnáno a po zbytek první půle bylo utkání zcela vyrovnané. V úvodu druhé půle navíc klub z Vysočiny letenský celek přehrával a měl dvě dobré šance. Navíc mu nebyl uznán gól po lehce sporném ofsajdu Jawa. V závěru využila lépe připravená Sparta úbytku fyzických sil soupeře a Martin Hašek v 85. minutě vystřelil postup. Spokojenost ale vládnout v kabině nemohla. Navíc dnes hrají na hřišti Plzně, kde v nadstavbě minulé sezóny prohráli 0:4 a v ligové soutěži 0:1. Naposledy zde Pražané bodovali před rokem a půl po remíze 2:2. Poslední výhra je podstatě vousatější, datuje se do srpna 2011.

V opačné náladě je momentálně Plzeň. Tým Pavla Vrby měl období, kdy se mu úplně nedařilo, vypadl z pohárů a měl problém se střílením branek. Jenže horší časy jsou pryč, Západočeši nyní válí, v ligové soutěži vyhráli čtyřikrát v řadě a nastříleli dvanáct branek, v průměru tedy tři přesné zásahy na zápas. S 23 body trůní bezpečně na druhém místě, na vedoucí Slavii ztrácí 6 bodů, ale mohou ji stáhnout na body 3. Na osmou Spartu mají už osmibodový náskok, suverénně si navíc počínali i v domácím poháru. V Hlučíně vyhrála Viktoria 3:1. Navíc se úspěšně do sestavy vrátil po zranění kapitán Roman Hubník. Zkrátka pozitivní období pro plzeňský tým. A to vše bude chtít potvrdit dnes proti zkroušené Spartě trenéra Jílka.

Oba celky nastupují na hřiště. Plzeň bude hrát ve svých typických modročervených dresech, Sparta hraje v bílém.

Utkání v Doosan Areně bylo odstartováno. Sudí Pechanec zapískal k úvodnímu výkopu.

2

V úvodu se snaží o ofenzívu Plzeň. Aktivní jsou na pravé straně Kopic s Řezníkem.

2

Kovaříkův centr proletěl celým vápnem až k Procházkovi, jeho rána levou z těžké  pozice ale skončila mimo.

4

Viktoria je hodně aktivní, Kopicův centr ale prošel až k hráčům hostí.

7

Hejdův nákop na Krmenčíka zvládl odvrátit Semih Kaya.

9

Plzeň 2x trochu zaváhala v rozehrávce, ale Sparta nedokázala chvilky nepozornosti využít.

14

Letenští odvrátili nejen centr Kopice z pravé strany, ale i přímý kop Limberského. Dobře hlavami zasáhli Lischka a Kanga.

15

Standardní situaci z dobré pozice bude zahrávat i Sparta. Hložek si u lajny obhodil Limberského, který si musel pomoct nedovoleným zákrokem.

16

Standardní situace Sparty skončila ofsajdem, ve kterém stál stoper Kaya.

20

Další centr Kangy z přímého kopu mířil na Kayu, z dálky a z těžké pozice ale turecký obránce míč jen prodloužil mimo bránu.

22

Kovaříkův centr letěl výborně, Krmenčík jej nezasáhl a Kopic měl ránu už z velkého úhlu. Navíc byl zablokován.

24

Krásná kombinace domácích. Krmenčík využil toho, že na sebe navázal dva hráče a patičkou vyslal do vápna Kovaříka. Jeho střílený centr ale zastavil dobře postavený Frýdek.

28

Plzeňští už se radovali z gólu, kdy Hejda hlavou zúročil signál po rohovém kopu. V souboji o míč totiž Řezník stáhl k zemi Frýdka a bylo zapískáno už před tím, než míč došel za brankovou čáru.

29

Sáček si narazil s Kangou a hodně nebojácně se řítil vstříc pokutovému území. Jenže těsně před vápnem byl zdvojen a míč mu vypíchl zezadu Limberský.

32

První práce v utkání pro brankáře Hrušku. Z úhlu se protlačil ke střele Kanga a ostře vypálil. Míč neměl kudy projít do brány, ale razance nadělala Hruškovi problém.

33

Sparta se osměluje. Pěkně byl vybídnutý na levém křídle Hašek, jeho centr na zadní tyči zakončoval Hložek, měl to však daleko a z těžké pozice si hlavou neporadil.

39

Sparta na oko vyrovnala hru, ale větší možnost si poslední minuty nevypracovala. Utkání je nyní hráno mezi šestnáctkami.

42

Nadějná akce Viktorie, Kopic poslal míč do tandemu Řezníkovi, jenže jeho střílený centr do malého vápna pohlídal dobře brankář Heča.

45+1

Nastavuje se jedna minuta, Plzeň se ještě snaží dostat do zakončení, ale Kovařík v souboji fauloval.

První poločas je minulostí, branku jsme neviděli.

Odstartovala druhá půle, ta první nám toho moc nepřinesla.

46

Prokletí stoperů Sparty nekončí. David Lischka chtěl vrátit míč svému brankáři Hečovi, jenže míč trefil špatně a nahrál do 100% Michaelu Krmenčíkovi. A ten si z jasné pozice poradil a Heču obstřelil.

49

Sparta se snaží o odpověď, ale Srdjan Plavšić podruhé v krátké době nachytán v ofsajdovém postavení.

51

Kangův centr propadl až na malé vápno ke Kozákovi, ten ale nedokázal zareagovat a přesně zakončit.

55

Sparta byla v tlaku, jenže Hašek vyběhl sám ze hřiště, míč ho neposlechl.

56

Kozáka se po obloučku Haška k zakončení, ale využil ofsajdového postavení.

61

Krmenčík zkoušel z velké dálky zaskočit vyběhnutého Heču, jenže se mu kop nepovedl a sparťanský brankář neměl problém.

66

V akci byl opět Krmenčík, ale v souboji s Kayou si počínal nedovoleně.

69

Plzeň udeřila podruhé a opět je autorem branky Michael Krmenčík. Rychlý brejk táhl Kopic, na pravé straně poslal do tandemu Řezníka. Obránce Plzně ale neposlal přesný centr, míč se chopil David Lischka. Jenže toho zezadu ostře obral o míč Krmenčík a zakončil přesně.

70

Hlavní rozhodčí Pechanec se šel podívat na videozáznam a branku Plzně odvolává, usoudil, že si útočník Plzně počínal v souboji nedovoleně. Poněkud přísně posouzený faul.

71

Sparta střídá, Adama Hložka nahradil Martin Graiciar.

77

Sparta střídá dnes už podruhé. Trenér Jílek stáhl ze hřiště Martina Haška a poslal na něj Lukáše Juliše. Ten hraje v lize téměř po roce.

78

Kovařík to z dálky zkusil slabší pravou, ale tímhle pokusem by se uživil spíše na právě probíhajícím ragbyovém mistrovství světa.

79

Z dálky to zkoušel také Kanga, ale bránu soupeře také přestřelil.

82

Brabec malinko zaspal, Graiciar se kolem něj obtočil s míčem, tak ho plzeňský kapitán nemilosrdně poslal k zemi.

83

Kanga vzal rozehrávku přímého kopu na sebe, bránu ale minul.

83

Hřiště opouští střelec jediné branky a a novopečený otec Michael Krmenčík. Nahradil jej další vysoký hroťák Tomáš Chorý.

84

První žlutá také na straně Sparty. Michal Trávník šel do souboje s Chorým příliš ostře a za pomocí lokte.

86

Se žlutými tresty se roztrhl v závěru pytel. Tomáš Chorý tentokrát jako potrestaný, jeho ostrý šlapák mohl být možná ohodnocen i přísněji.

89

A další žlutá karta. Srdjan Plavšić neuposlechl sudího a rozehrál volný přímý kop příliš brzy.

90

Střídá také Pavel Vrba. Na posílení hlavičkových soubojů ve vlastním vápně přišel Jean-David Beauguel. Nahradil Tomáše Hořavu.

90

Nastavovat se budou 4 minuty.

90+2

Frýdkův dlouhý aut prodloužil Kozák, Hruška ale míč pohodlně ukryl ve své náruči.

90+3

Sparta bude mít šanci zahrávat rohový kop.

90+3

Ani roh, ani dlouhý aut Frýdka však nic velkého nepřinesli. Leda žlutou kartu pro Graiciara za přílišné řeči.

90+4

Poslední střídání Plzně, Roman Procházka přepustil své místo Luďku Pernicovi.

Je konec, Plzeň šlágr zvládla a poráží doma Spartu 1:0.

Šlágr 11. kola nepřinesl úplně strhující podívanou, přesto se fanoušci nenudili. A ke zlepšení se propracovala také Sparta. Nebyl to sice od ní kdo ví jaký výkon, ale sehrála s favorizovanou Plzní převážně vyrovnaný zápas, jen ji chyběla lepší finální fáze. Viktoria byl směrem dopředu nebezpečnější, ale první půle nepřinesla žádnou branku. O tu jedinou se postaral hned v 1. minutě druhé části Michael Krmenčík, kterému do gólovky namazal míč stoper Sparty David Lischka. Ten zpytoval svědomí i po další trefě plzeňského útočníka, druhou trefu však po zhlédnutí videa sudí Pechanec neuznal.

Sparta tak ještě měla šanci s výsledkem něco udělat, ale k vyložené gólovce se nedostal a odjíždí z Plzně opět bez bodu. Zůstává tak na osmém místě, na Plzeň ztrácí již 12 bodů a na Slavii 15. Západočeši se dnešní výhrou přiblížili sešívaným opět na rozdíl tří bodů.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.