reklama
18:00 • Fortuna:Liga • Nadstavba - 5. kolo
0:0
0:0
SK Slavia Praha Logo
Slavia Praha
Synot liga - AC Sparta Praha - logo
Sparta Praha

Sledujte online přenos z posledního kola nadstavbové skupiny o titul ve fotbalové Fortuna:Lize mezi Slavií a Spartou. Pražské derby začíná ve středu 8. července v 18 hodin.

Slavia nastoupí k derby v této sestavě. Petar Musa dnešní zápas vinou karetního trestu vynechá a bude tak věřit, že sparťan Libor Kozák, který začne dnešní zápas na lavičce, jej na čele tabulky střelců nepřekoná.

V základní sestavě Sparty pro dnešní zápas chybí druhý nejlepší střelec ligy Libor Kozák. Nechybí v ní však Guélor Kanga, který v případě výraznějšího gólového příspěvku taktéž může teoreticky do boje o krále střelců promluvit.

Slavia Praha má splněno a již tři zápasy před koncem nadstavbové části si zajistila obhajobu titulu díky vítězství proti Plzni. Sešívaní však ani po stvrzení faktu, že se stali mistry Fortuna:Ligy, ani trochu nepolevili. Proti Jablonci i Liberci naprosto dominovali a po výhrách 4:0, resp. 3:1 zvýšili náskok na druhou Plzeň už na 11 bodů. Pražané tak na vlastním hřišti neprohráli už neuvěřitelných 32 ligových zápasů v řadě. Jedinou kaňkou před dnešním derby může na slávistické straně být fakt, že chorvatský útočník Petar Musa nepřidá vinou karetního trestu další branky a bude se modlit, aby jej jeho pronásledovatelé nedokázali předběhnout na čele tabulky střelců, kterou se 14 přesnými zásahy vede.

Sparta Praha sice při vstupu do nadstavbové části příliš nemohla počítat s atakem na druhou příčku a postupem do kvalifikace o Ligu mistrů, tu o postup do Evropské ligy však ze třetího místa tabulky uhájila s přehledem. Náplastí navíc jistě může být triumf v MOL Cupu, v jehož finále sparťané otočili stav utkání a po dlouhých pěti letech tak dokráčeli ke kýžené trofeji. Sparta si navíc spravila náladu přesvědčivým vítězstvím 3:0 proti Jablonci, ve kterém zaznamenal 2 branky Libor Kozák, který je tak stále ve hře o titul krále střelců. Dnešní zápas však začne na lavičce. Do boje o tento primát se navíc v případě velmi povedeného utkání může zapojit také Guélor Kanga, který na čelo ztrácí 2 branky.

Vzájemné zápasy:

Diváci mohli v této sezóně vidět souboj pražských "S" dvakrát, a to standardně v základní části Fortuna:Ligy. Slavia v prvním utkání na podzim vyloupila pražskou Letnou, kde vyhrála 3:0. V zápase se mimo jiné trefil také Tomáš Souček, jenž momentálně válí za slavný West Ham. Na Sinobo Stadium byl druhý vzájemný zápas o poznání vyrovnanější. Sparta v něm po gólu z 80. minuty dokonce vedla, remízu 1:1 však ve 3. minutě nastavení zajistil brankou momentálně nejlepší střelec ligy Petar Musa.

Zajímavé bude také sledovat, zda se Spartě podaří proti Slavii prolomit prokletí a uspět za 3 body. Vždyť poslední vítězství Letenských se datuje až do března roku 2016!

Souboj o krále střelců

Jak již bylo zmíněno, momentálně nejlepší střelec ligy, Chorvat Petar Musa (14 gólů), dnešní utkání po dvou žlutých kartách z nadstavbové části vynechá. Sesadit z trůnu jej už dnes může Libor Kozák (14 gólů), který však začne utkání na lavičce. Promluvit do boje o nejlepšího střelce však stále může také boleslavský Lukáš Budínský (13 gólů), jehož tým se utká v zápase o kvalifikaci do Evropské ligy s jedním z týmů Jablonec/Liberec. Pokud by se dnešní utkání mimořádně povedlo Guéloru Kangovi (12 gólů), také on může do boje o čelo tabulky střelců promluvit.

Petar Musa slaví v zápase 22. kola Slavia - Opava Petar Musa slaví v zápase 22. kola Slavia - Opava | Foto: Milan Kammermayer

Zajímavé bude sledovat také zbývající dva dnešní duely. Jablonec se utká s Baníkem, Plzeň pak s Libercem. Oba severočeské celky hrají o hodně. Celek na čtvrté příčce tabulky, kterou momentálně okupuje s 51 body Liberec, totiž proklouzne přímo do kvalifikace o Evropskou ligu, tým na pátem místě, kterým je Jablonec s 50 body, bude muset svést boj o kvalifikaci s Mladou Boleslaví.

Přestože jsou karty rozdány a Slavia ani Sparta své postavení v tabulce nezmění, minulý zápas se oběma celkům povedl nadmíru.

Sešívaní uspěli v duelu s Libercem (3:1), ve kterém navíc skóroval Petar Musa a dostal se tak na čelo tabulky střelců, Sparta zase nepřipustila nejmenší drama v domácím zápase s Jabloncem (3:0), který skvěle vyšel Liboru Kozákovi, jenž zaznamenal 2 branky.

Po zápase samozřejmě dojde k předání poháru pro vítěze ligy, kterého si však slávisté na hrací ploše příliš neužijí. Po krátkých oslavách se totiž hráči budou muset kvůli preventivním opatřením odebrat do útrob stadionu a dále slavit právě tam.

Hlavním rozhodčím dnešního utkání bude Ondřej Berka, jemuž budou na čarách asistovat Matěj Vlček s Davidem Hockem. Jako VAR bude pro tento zápas připraven Miroslav Zelinka.

Hráči obou celků již nastupují na hrací plochu Sinobo Stadium a utkání za malý moment začne!

1.

Utkání právě začalo.

1.

První akci zápasu se pokusili rozjet sešívaní. Bořil však ve snaze o získání míče u rohového praporku fauloval a Sparta bude mít klid na rozehrávku.

2.

Heča sice rozehrál, avšak míč se k němu po krátké době opět dostal. Napodruhé se brankáři Sparty povedlo rozehrát lépe, konkrétně na volného Krejčího.

3.

Tetteh sice mezi třemi hráči v sešívaném dresu ztratil míč, ten se k němu ale po špatném odkopu po krátké chvíli opět dostal. Ghanský fotbalista to však nečekal a ke střeleckému pokusu se nedostal.

4.

Tetteh během předchozí situace utrpěl nějakou bolístku a bude muset být ošetřen za postranní čarou. Slavia bude malý moment hrát proti deseti.

5.

Kanga si v souboji o míč před šestnáctkou Slavie počínal nedovoleně a sudí Berka píská.

6.

V zápase to hned od začátku pořádně jiskří. Krejčí teď na půli nepříjemně zasáhl Stancia.

7.

Hložek byl na levé straně tísněn Coufalem, nicméně i přesto dokázal odcentrovat. Míč odvrací Frydrych do bezpečí.

reklama