1:0
Slovan Liberec
5. Nicolae Stanciu
90+4. Guelor Kanga

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z utkání sedmnáctého kola fotbalové HET ligy mezi Spartou a Libercem. První jarní duel pro oba celky začne na pražské Letné v neděli 18. února v 18:00.

Domácí Sparta Praha neprožila dobrý podzim a byla velkým terčem kritiky. Tým trenéra Andrey Stramaccioniho investoval několik set miliónů do posil, ty však kýžený úspěch nepřinesly. V tabulce jsou Letenští po podzimu až na 5. místě se ziskem 28 bodů za pouhých osm výher, čtyři remízy a stejnýá počet porážek. Na pohárové příčky i tak ztrácí Pražané dva body.

I v zimě se v hlavním městě mohutně posilovalo. Velkou persónou ligy se stal Rumun Nicolae Stanciu, který přišel z belgického Anderlechtu. Dále přišli z Crvene Zvezdy Bělehrad Kanga, brankář Nita či obránce Ristič; naopak Spartu opustila jména jako Biabiany, Janko, Mareček či gólman Martin Dúbravka.

Hostující Slovan Liberec převáděl na podzim výborné výkony, které ho vyšvihly až na 4. místo tabulky se ziskem 32 bodů - tedy dva body před svého dnešního soupeře. Na svém kontě mají Liberečtí devět výher, pět remíz a tři porážky, přičemž ztrácejí tři body na duo druhé Olomouce, respektive třetí Slavie.

Liberec však zažil přes zimu obměnu kádru, který opustil brankář Kolář a také stoper Kúdela, kteří oba zamířila na přestup do Slavie.

Liberecký Milan Kerbr slaví jeden ze svých tří gólů do sítě Jablonce.
Liberecký Milan Kerbr slaví jeden ze svých tří gólů do sítě Jablonce. | Foto: ČTK

Úvodní sestavy:

AC Sparta Praha: Niță - Zahustel, Hovorka, Štetina, M. Frýdek - Mavuba, Kanga - Ben Chaim, Stanciu, Vatajelu - Kadlec (C).

FC Slovan Liberec: Hladký - Coufal (C), Karafiát, Kačaraba, Kerbr - Oscar, Folprecht, Breite, Mikula - Bartl, Potočný.

Náhradníci:

Sparta: Bičík - Kaya, Mich. Kadlec, Kulhánek, Plavšić, Sáček, Lafata.
Liberec: Nguyen - Knejzlík, Bosančić, Voltr, Vukliševič, Heppner, Michal.

Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Wilczek.

Duel ještě před samotným úvodem začíná slavnostním ceremoniálem, při němž se fanoušci loučí s Tomášem Rosickým a jeho koncem kariéry.

Utkání začíná!

1

Domácí, kteří nastupují v tradičně rudých dresech, uvedli míč do hry a kombinují na obranné polovině.

2

Po ztrátě míče Letenských dobře presoval Václav Kadlec, který dnes dostává prostor na hrotu. Brankář Hladký jej nakonec při odkopu trefil a domácí budou vhazovat.

3

Jenže akce se jim nevyvedla a dopředu šli hosté. Hovorka dobře zapracoval v obranné fázi hry, kdy odehrál míč před jedním z hostů a zamezil tak průniku soupeře dopředu.

4

Cizinecká legie ve středu zálohy domácích se poprvé vydala dopředu a z levé strany centroval Bogdan Vatajelu, nicméně jen do rukavic připraveného gólmana hostů.

5

Následně další z mnoha nových posil Kanga hledala na hrotu volného Kadlece, ten se ale do zakončení nedostal. Centr byl moc dlouhý.

5

Sparta dává gól! Domácí se ujímají vedení a je to jedna z nových posil, která se prosazuje hned v prvním ligovém utkání. Frýdek se na křídle uvolnil a i když jeho pas původně směřující na Ben Chaima hosté odvrátili, tak se do odraženého míče opřel Rumun Nicolae Stanciu, který si v HET lize pohotovou ranou otevřel střelecký účet - 1:0.

6

Domácí jsou pochopitelně na koni a i nadále kombinují s míčem na kopačkách.

7

Aktivně hrající Hovorka hledal dlouhým pasem přes polovinu hřiště Ben Chaima, jenže brankář hostů znovu dobře vyběhl a míč odehrál do bezpečí.

9

Hostující Mikula se provinil při napadání faulem, domácí fotbalisté budou rozehrávat. U míče Kanga.

10

Po deseti minutách hry se dopředu po pravé straně vydal Radim Breite, ale proti dvojnásobné přesile se neprosadil, a o míč přišel.

11

Akce fotbalistů ze severu Čech mohla pokračovat, jenže přišli o míč a celou kombinaci definitivně zastavil faul na Martina Frýdka. Spatra rozehrává.

12

Po úvodní brance jí ale kombinace lehce vázne, což se potvrdilo i nyní, ale Bartl kupředu projít nedokázal, zakončoval hodně nepřesně a Nita bude vykopávat.

13

Akci domácích zastavil faulem Folprecht, ale rozhodčí rozehrávku uspěchali. Vzápětí navíc nepřesnou přihrávku musel hasit Kanga, ale vše vyřešil skvěle a proti dvojnásobné přesile uspěl.

14

První žluté napomenutí. Stanciu byl při převzetí přihrávky na útočné polovině doslova sestřelen Karafiátem a ten je po čtvrthodině hry oceněn žlutou kartou.

15

Rozehrávky získané standardní situace se chopil všudypřítomný Kanga, ale jeho načechraný míč se stal jen pozdravem pro brankáře Hladkého, který schoval balón do rukavic.

16

Domácí svou kombinací znovu uspali soupeře a zahrozili. Po Kangově pasu centroval zprava Ben Chaim, na jeho pas si zabíhal Kadlec, ale zakončoval nepřesně.

17

Na protější straně získal míč Mikula, který chtěl rychle vysunout po levé lajně kupředu Potočného, ale pas na něj byl až moc dlouhý a skončil v autu.

18

Vatajelu na levé straně kooperoval s krajanem Stanciuem, ani jeden z nich se ale nedostal k adekvátnímu centru, kterým by našli ve vápně Václava Kadlece.

19

Nita skvěle a dlouze vykopl na polovinu hřiště, kde si na míč vyskočil Frýdek, ale ve vzdušném souboji byl povalen Coufalem a píská se další faul.

20

První dvacetiminutovka uplynula velmi rychle a zdá se, že domácí vyladila formu na jaro velmi dobře. Jejich kombinace a kontrola hry pokračuje.

21

Nyní ale bude u konce, protože Tal Ben Chaim ve vápně zcela zbytečně podrazil Milana Kerbra a hosté získávají míč, a tím pádem i rozehrávku.

22

Aktivně hrající Frýdek v akci 3 na 2 posunul míč Kadlecovi, který chtěl prostrčit úplně volného Ben Chaimovi, ale zamotal se míč pod nohami.

23

Chvíli nato Zahustel vysunul Vatajelua, který se pokoušel o lob, ale ten byl sražen na roh. Rohový kop rozehráli domácí nakrátko, nicméně signál se nevyvedl.

24

Frýdek výborně po levé straně vzduchem vysunul dopředu Ben Chaima, ten si ale míč nepropíchl. Akce poté byla přerušena, neboť se první jmenovaný provinil faulem.

25

Další centr na nabíhajícího Kadlece byl sražen, a tak z toho byl roh. Tentokrát se domácí pokusili o přímý centr, ale i s tím si obrana hostů poradila.

26

Slovan se zatím téměř k ničemu nedostává. Domácí mají první půli jasně ve své režii a neustále hrozí útoky po křídlech.

27

Po ose Frýdek - Kadlec si k míči sbíhal na levé straně Rumun Vatajelu, jenže v rozhodující chvíli už byl balón v autu, a tak centroval mimo vyhrazené území.

28

Na jedné straně dobře zapracoval na stoperu opět David Hovorka, na té druhé se dnes již ponělikokáté neprokousal obranou Kadlec.

29

U míče jsou po delší době v kombinaci na obranné polovině Severočeši, takový obrázek vidíme v prvním poločase jen zřídka.

30

Přesně po půlhodině hracího času se dostal na hranici šestnáctky se střele z jedničky Oscar Dorley, zakončení mu ale vůbec, ale vůbec nevyšlo a poslal balón mezi diváky.

31

Ben Chaim měl čas i místo na pravé straně. Sběhl si na střed, rychle zasekl a pravačkou centroval, ale nikoho v rudém nenašel. Hosté se opět ubránili.

32

Následně sparťané o míč přišli, ale už znovu rychle napadají, aby se k míči mohli dostat zpět.

34

Bartl se vymotal jako vítěz z nepřehledné situace ve středu hrací plochy. Nakonec jej ale odzbrojil Kanga, který může založit další akci soupeře.

35

Ani Spartě ale nebylo přáno, obzvlášť když chyboval Štětina. Své zaváhání ale napravil při obranné činnosti proti Dorleymu, kterého nepustil ke střele.

36

A znovu v centru dění Štětina, který fauloval. Hosté však snahu o rychlou rozehrávku znovu na můj vkus uspěchali, a o míč přišli.

37

Zahustel na pravé lajně přenechal míč Ben Chaimovi, který centroval levačkou, ale Kadlec zůstal schovaný za svým strážcem, a přes něj se do koncovky nedostal.

38

Následně znovu Kadlece hledal dlouhým průnikovým pasem z vlastní obranné poloviny Štětina, ale míč slovenského stopera byl trochu delší, Hladký si pro něj doběhl a schoval hrací předmět do rukavic.

39

Liberečtí se poté dostali do kombinace, ale zatím marně hledají cestu k brance soupeře. Domácí navíc stále výtečně napadají.

40

Když už cestu našli, tak směroval centr do vápna na Coufala, jenže ten se místo vymodlené penalty na Vatajeluovi dočkal jen odpískaného ofsajdu.

41

Na opačném pólu hrací plochy v centru dění opět Václav Kadlec, ale opět neúspěšný. Domácímu kapitánovi v první půli není zatím moc přáno.

42

Kangu fauloval ve středovém kruhu Folprecht, domácí rychle rozehráli, ale vpravo si Ben Chaim nerozuměl se Zahustelem a míč jim utekl do autu.

43

I v další akci si hosté říkali o penaltu, když se ve vápně Mikula se Štětinou srazili hlavami, a na hřiště už míří lékařské týmy obou celků.

44

Hůře ze souboje dopadl Štětina, který má na hlavě malý krvavý šrám a musí podstoupit ošetření za postranní čarou.

45

Nastavují se dvě minuty nad rámec prvního poločasu.

45+1

Štětina je zpět a hned už musel zasahovat, když zablokoval centr a srazil jej na rohový kop.

45+2

Folprechtův centr si nakonec hledal jeden z hostů na přední tyči hlavou, míč lehce lízl, ale nasměroval jej do rukavic pozorného Nity.

45+2

První poločas skončil.

První dějství je minulostí a domácí odcházejí do kabin s jednobrankovým náskokem. O jedinou branku se postarala už v páté minutě nová posila Letenských Rumun Nicolae Stanciukterý si našel ve vápně odražený míč a z jedničky jej nasměroval mimo dosah Hladkého. Domácí byli během celé první půle lepší, ale další branku již ze svých šancí nepřidali. Uvidíme, co nám nabídne druhá půle.

Druhý poločas začal.

46

Hosté uvedli míč do pohybu a načali rozehrávkou druhý poločas. Míč ihned putoval na útočnou polovinu, ale nikdo v modrém nedokázal rozjet kloudnou akci.

47

Na druhé straně při prvním útočném snažení Sparty ve druhé půli Kadlec fauloval zbytečně Kerbra, u míče bude Slovan.

48

Ani další akce po pravé straně ze strany Letenských nepřinesla šanci na zakončení, Ben Chaimův centr byl přetažený a nikoho v pokutovém území nenašel.

49

Úvod druhé půle je zatím z obou stran mírně nervózní, ani jeden z celků se nemůže usadit na míči a dostat do nějaké lepší kombinace.

50

Hovorka nepustil kupředu Folprechtu, který o míč přišel. Na druhé straně Frýdek dával míč Stanciuovi, ale ten celou akci zbrzdil.

51

Nakonec se míč vrátil doleva k Frýdkovi, který rovnou levačkou odcentroval. Na jeho centr si nabíhal na středu vápna Zahustel, ale nejenže míč netrefil, navíc zasáhl hlavou i brankáře Hladkého.

52

Další akci vzal na sebe Tal Ben Chaim, z hodně velké dálky vystřelil, ale rána levačkou se nezařadí do kategorie nejpovedenějších, neboť mířila vedle branky.

53

Kerbr na levé straně podržel míč a v pravou chvíli jej dal na Mikulu. Ten se po kontaktu se soupeřem dožadoval faulu, ale píšťalka sudího zůstala němá.

54

Podobně jako před malou chvíli Ben Chaim nyní pálil z dálky levačkou Stanciu, ale také jemu rána nevyšla a skončila hodně vysoko nad svatyní Slovanu.

55

Domácí stále o něco aktivnější, ale Liberec ve druhé půli rozhodně srovnal se Spartou krok, má více nápadů a snaží se směrem vpřed tvořit.

56

Kanga už mířil z obranné poloviny do brejku, ale nakonec mu sudí odpískal faul. Místo útoku se tak domácí družina bude muset bránit.

57

Na tribunách už mimo pokřiků na Slavii bylo odpáleno také první pyro, které domácí fanoušky ocenili bouřlivým potleskem.

58

Po přímém kopu se kolem Hovorky jeden ze soupeřů dostal k hlavičce, ale v dobré pozici neseřídil mířidla a hlavičkoval nad branku.

58

První střídání duelu. Hostujícího Mikulu nahrazuje Miloš Bosančič.

59

Coufal se na pravé straně pod tlakem zbavil elegantní zasekávačkou svého soupeře, ten ale jeho centru na poslední chvíli sáhl a je z toho tak jen roh pro hosty.

60

Jeho exekuce se jistojistě nezdařila podle představ, míč byl přetažený a stoper Kacharaba na něj nedosáhl.

61

Po uplynutí hodiny hry se za dalším míčem po pravé straně hnal Coufal, ale Frýdek jej výborně zakřižoval a tělem nepustil k balónu.

62

Na druhé straně centroval zleva Bogdan Vatajelu, v šestnáctce ale opět jen našel rukavic Václava Hladkého, jenž byl připraven.

64

Hosté zkusili svého soupeře překvapit rychlou akcí středem, ale Kanga je zatím dnes bezchybný a své místo ve středu pole má pohlídané.

65

Na pravé straně neuspěl Bartl, kterému centr vůbec nesedl a míč se vytočil mimo hrací plochu.

66

Letenští také poprvé střídají. Odpracováno má Tal Ben Chaim, kterého nahrazuje David Lafata.

67

Liberečtí začínají s přibývajícími minutami hrát stále více dopředu a tlačit se do útoku zejména po křídlech, nicméně dlouhé centry nedělají obraně Sparty potíže.

68

V souboji dvou hráčů s číslem 24 se srazili Mavuba s Bartlem, rozhodčí nakonec odpískal faul domácímu středopolaři.

69

Vzápětí přišel další faul na Bartla, který se tentokrát stal lovnou zvěří Martina Frýdka. Hosté rozehrávají.

70

Kanga vybojoval míč, přenechal jej Mavubovi a ten zkoušel rychle dlouhou kolmicí vyslat kupředu Kadlece, ale ten byl dnes již poněkolikáté ztrojen.

71

Na protější straně neuspěl ani nadvakrát Bosančič, proti byl vždy dobře připravený Bogdan Vatajelu.

72

Hra je plná přerušení. Nyní se chtěl na pravé straně uvolnit Coufal, ale po kontaktu s Mavubou šel k zemi. Rozhodčí ale opět nezapískal faul a nechal ve hře pokračovat.

73

Sparťané mohou znovu uklidnit hru, míč posílají až ke gólmanovi Nitovi, který si po delší době zahraje s míčem.

74

A nakonec stál u zrodu dobré šance Letenských. Míč se dostal přes pravou stranu a centru až ke Kadlecovi do vápna, jenž měl loženou palebnou pozici, ale míč poslal na tribunu!

75

První velká šance také na straně Slovanu! Střídající Bosančič dostal skvělý centr z pravé strany, míč si zpracoval a z otočky z penalty vypálil, ale jen do rukavic připraveného Nity!

76

A další tutovka hostů! Po centru zleva prodloužil Potočný míč na zadní tyč, kde chtěl do prázdné branky zakončovat skluzující Coufal, ale toho na brankové čáře zablokoval za minutu dvanáct Vataleju!

77

Domácí brankář Nita ještě v nepřehledné situaci zůstal ležet na zemi se zraněným ramenem, ale nakonec se postavil zpět na nohy a je v pořádku. Mezitím se už zase hrálo, Folprechtova rána byla ale zablokována.

78

Druhé střídání domácích. Bogdan Vatajelu odchází a jeho pozici zaujímá Srdjan Plavšič.

78

A střídají také Severečeši, když Daniela Bartla nahrazuje Radek Voltr.

80

Poslední desetiminutovka druhého poločasu, ale také utkání začala. Domácí jsou na míči a stále se pokouší přidat druhou a asi i rozhodující branku.

81

Breite ve vápně zbytečně podrazil zezadu Hovorku, a po jeho zákroku se ve vápně Sparty strhla menší mela, nicméně vše se obešlo bez karet.

82

Už se opět pokračuje, u míče jsou hosté a snaží se rozjet nějakou kloudnou akci směrem vpřed.

83

Breite nakonec na pravé straně nechal míč Potočnému, který centroval, ale na zadní tyči jeho pas domácí zneutralizovali.

84

Následně to hosté zkusili z levé strany, Oscar Dorley se prodral až do vápna, ale rána z těžkého úhlu dokázal brankář Nita bez potíží zastavit.

85

Zahustel na levé straně fauloval svého soupeře a hosté budou zahrávat hodně zajímavou standardní situaci.

86

Ještě před tím ale domácí naposledy vystřídají. Odchází zatím jediný úspěšný střelec Nicolae Stanciu, kterého nahrazuje Jiří Kulhánek.

87

S centrem si domácí obrana poradila, ale míč přeci jen raději odvrátila na rohový kop.

88

Po něm se Letenští nejprve ubránili, ale akce pokračovala. Byl to Coufal, kdo si zabíhal po pravé straně na průnikový pas, ale kapitán hostů jej na hrací ploše nedostihl.

89

A neuspěl ani následně, když jeho centr zastavil pohodlně Kanga a sám teď může rozehrávat.

90

Hostům už lehce tečou nervy, po hře rukou obdržel žlutou kartu střídající Miloš Bosančič.

90+1

Nastavují se tři minuty.

90+2

Hosté jsou v závěru hodně nervózní a sami se připravují o další šance. To domácím kouskování hry naprosto vyhovuje.

90+3

V samém závěru je tu ještě penalta pro Spartu!

90+3

Střídající Lafata byl ve vápně zcela jasně faulován Kacharabou a rozhodčí ukázal na penaltový puntík.

90+4

Sparta dává gól! K penaltě se postavila další nová posila Guelor Kanga a přesnou ranou k levé tyči nedal brankáři Hladkému šanci. Sparta tak definitivně pojišťuje svoji výhru.

Utkání končí.

Utkání je u konce a Sparta vítězí 2:0. Už v první půli ji poslal do vedení svým prvním gólem za Letenské Stanciu, ve druhém poločase pak domácí náskok kontrolovali a v závěru jej pojistili z penalty Kanga. Sparta se v tabulce dotahuje na Olomouc a Slavii na ztrátu dvou, respektive jednoho bodu.