Sparta Praha
0:0
0:0
Fenerbahce Istanbul

Dobrý den, vítejte u online přenosu z generálky fotbalové Sparty na novou sezonu evropských pohárů i tuzemské fotbalové ligy. Na Letné se v úterý od 20:00 utká s tureckým vicemistrem Fenerbahce Istanbul.

Do začátku české fotbalové ligy zbývají necelé dva týdny, do kvalifikační fáze Ligy mistrů ovšem Sparta vstoupí již za týden zápasem proti Steauě Bukurešť. Na generálku si sparťané pozvali zvučný turecký klub Fenerbahce Istanbul. Devatenáctinásobný mistr Turecka během pauzy už tak dost silný kádr posílil a Spartu pořádně prověří. Utkání začíná ve 20:00.

Základní sestava Sparty

Bičík - Holek, Brabec, Kadlec - Zahustel, Dočkal (C), Frýdek, Mareček, Costa - Juliš, Fatai. Trenér: Zdeněk Ščasný.

Náhradníci: Koubek - Lafata, Mazuch, Konaté, Čermák, Šural, Sáček, Nešpor.

Základní sestava Fenerbahce

Ertugrul - Caner Koca, Kjaer, Neustädter - Van der Wiel, Ozan, Souza, Salih, Hasan Ali (C) - Aatif, Fernandao. Trenér: Vítor Pereira.

Náhradníci: Ersu – Ismet, Subasi Karahan, Özbayrakli, Polat, Cinemre, Okutan, Kose, Civelek, Potuk, Stoch.

Sparťané dosud sehráli čtyři přípravné zápasy, ale na Letné se ještě ani jednou nepředstavili. Sparta nejprve porazila České Budějovice 2:1, následně ovšem prohrála s Trenčínem 1:3, s Young Boys Bern 1:2 a s Kazaní 0:2. Fenerbahce bude jednoznačně nejsilnějším soupeřem v přípravném cyklu. Turecký vicemistr odehrál v přípravě před Ligou mistrů rovněž čtyři duely s bilancí dvou výher, jedné remízy a jedné porážky. Před šesti dny zvítězil istanbulský celek nad Panathinaikosem 2:1.

Mužstvo trenéra Ščasného opustili během přestávky mezi sezonami ofenzivní fotbalisté Ladislav Krejčí a Patrik Schick, oba zamířili do italské Serie A. Proti tureckému týmu dnes Sparta naproti tomu nastoupí se dvěma posilami. Z hostování v Mladé Boleslavi se vrátil nadějný mladík Aleš Čermák a právě z Fenerbahce se do České republiky vrátil reprezentační obránce Michal Kadlec, kterého tak čeká velmi zajímavé utkání proti klubu, ve kterém tři roky působil.

Trénink repre v Ostravě 2015: Michal Kadlec
Trénink repre v Ostravě 2015: Michal Kadlec | Foto: Dalibor Sosna

Fenerbahce o přestávce posílilo o Gregoryho van der Wiela z PSG, Martina Škrtela z Liverpoolu a Romana Neustädtera ze Schalke. Kádr tureckého vicemistra je i bez těchto posil velmi nabitý, avšak Robin van Persie se na Letné nepředstaví. Diváci v Praze se ovšem mohou těšit na řadu tureckých reprezentantů, Slováka Miroslava Stocha nebo nejlepší střelce turecké ligy z let 2014 a 2015, Aatifa a Fernandaa.

Miroslav Stoch se raduje z gólu
Miroslav Stoch se raduje z gólu | Foto: uefa.com

Utkání povede polský rozhodčí Paweł Gil, kterému budou na čarách asistovat krajané Bartosz Heinig a Konrad Sapela.

Letná je na utkání proti Fenerbahce připravena.

Sparta odehrála proti Fenerbahce čtyři zápasy, všechny v Lize mistrů. V roce 1989 vyhrál dvakrát pražský celek, ve skupinové fázi v roce 2004 se dvakrát radovalo po nejhubenějším možném vítězství Fenerbahce. První utkání třetího předkola letošního ročníku Ligy mistrů odehraje Sparta už za týden proti Steauě Bukurešť.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Sparťanská generálka začala. Domácí hrají v rudých dresech, Fenerbahce v bílém. Holek poslal skákavý balon na Frýdka, který měl na zádech přilepeného Souzu. Pražané ale míč udrželi.

2.

Frýdkova přihrávka na Costu neprošla a k balonu se dostalo Fenerbahce. Van der Wiel přihrává dozadu na Kjaera, jenž pokračuje v kombinaci.

3.

Istanbulští jsou při rozehrávce napadání aktivní sparťany, ale zvládli se zpod tlaku dostat. Jejich akci po pravé straně ovšem domácí brzy zastavili.

4.

V posledních momentech drží míč na kopačkách převážně hráči tureckého celku. Fernandao ovšem neměl šanci zpracovat si dlouhý pas, a tak bude rozehrávat Bičík.

5.

Hasan Ali rozehrál autové vhazování napodruhé na Fernandaa. Brazilského útočníka srazil na polovině hřiště k zemi Brabec, což posoudil polský rozhodčí jako faul.

6.

Zahustel přišel po přihrávce od Holka o míč, ale ani útok Fenerbahce příliš dlouho netrval. Balon je zpět u brankáře Bičíka.

7.

Spolupráce sparťanů na levé straně nevyšla a Martin Frýdek (SPA) poté na útočné polovině hodně ostře zajel do Ozana. V sedmé minutě přátelského utkání obdržel žlutou kartu.

8.

Van der Wiel čaroval s balonem u postranní čáry a proti třem sparťanům vybojoval autové vhazování. Aatif se před šestnáctkou Sparty přetlačuje s Holkem.

9.

Sparta přibrzdila útočný kontr tureckého celku a Fenerbahce se vrátilo zpět k půlící čáře. Kjaerova přihrávka na křídlo byla nepřesná, Hasan Ali balon nezachytil.

10.

Kadlec, který dnes hraje proti svému bývalému zaměstnavateli, si nadvakrát nedokázal zpracovat balon. Ale bylo to na místě, kde to Spartu nemusí tolik bolet.

11.

O minutu později se Kadlec ukázal v lepším světle, i když jeho obranný zákrok proti Fernandaovi trochu zaváněl faulem. Fenerbahce zůstává na útočné polovině.

12.

Costův centr neprošel do vápna přes Van der Wiela a sparťané rozehráli první rohový kop. Dočkalův nízký centr defenziva tureckého týmu odvrátila.

13.

Fenerbahce vyrazilo do rychlého protiútoku, který přerušil až Holek skluzem pod nohy Saliha. Rohový kop také na druhé straně, kopat bude Hasan Ali.

14.

Po rohu přizvedli sparťané míč jen vysoko nad malé vápno a Bičík následně nepředvedl vůbec jistý zákrok. Rozhodčí Gil ho vysvobodil, když odpískal Neustädterův faul na jeho osobu. Velmi přísný. Po odpískání skončil míč v brance.

15.

Aatifův pokus z dálky nebyl úspěšný, nicméně hosté zůstali u míče. Fenerbahce je v úvodní čtvrthodině přeci jen o něco aktivnější.

16.

Dočkal využil chyby tureckého mužstva uprostřed hřiště a vedl sparťanské přečíslení. Obloučkem sice uvolnil Juliše, jehož průnik však zastavil ofsajd.

17.

Kadlec se s tím na polovině hřiště vůbec nepáře, znovu fauloval Fernandaa. O něco později souboj s brazilským útočníkem u postranní čáry prohrál.

18.

Fenerbahce se dostalo k druhému rohovému kopu, který rozehrál Hasan Ali. Bičík tentokrát zasahovat nemusel, balon totiž odhlavičkoval Zahustel.

19.

Van der Wielův centr nepustil před branku Costa, ale byl z toho třetí roh pro svěřence kouče Pereiry. Po rozehrávce od Saliha se k odraženému míči protlačil Koca, ale sparťané jeho ránu zablokovali.

20.

Do brejku proti čtyřem protihráčům se pustil Fatai, ale měl pramalou šanci na úspěch. Neuspěl, na opačné straně střílel z dálky velmi nepřesně Souza.

21.

Fenerbahce začíná po úvodním oťukávání přebírat iniciativu hry. Dočkal na polovině hřiště zasáhl loktem Ozana a s míčem hrají znovu hosté.

22.

Další ze seriálu soubojů Kadlece s Fernandaem dopadl lépe pro posilu Sparty. Kadlec byl faulován. Jenomže Pražané brzy po rozehrávce o balon přišli.

23.

Trenér Pereira sleduje přípravné utkání svého mužstva z horních řad tribuny, zatímco přímo na hřišti koučují jeho asistenti. Ti teď vidí postupný útok Fenerbahce.

24.

Salih zkusil štěstí takřka z poloviny hřiště, ale Bičíka nezaskočil. Vysunutý brankář Sparty včas zacouval před svou svatyni, a navíc míč zamířil vedle.

25.

Nadějně z pohledu Sparty vypadala útočná akce po pravém křídle. Fatai předal míč do druhé vlny Dočkalovi, potom už se akce zasekla. Vše skončilo Frýdkovým faulem.

26.

Fenerbahce hraje zatím s velkým přehledem a jeho hráči si i vzadu troufají na riskantní kličky. Aatif vybojoval v souboji s Kadlecem rohový kop.

27.

Rohové kopy Istanbulu jsou docela nebezpečné. Hasan Ali poslal přesný centr na hlavu nepříliš důsledně hlídaného Fernandaa, který naštěstí pro domácí přestřelil.

28.

Frýdek se stal obětí Aatifova faulu a Sparta rozehraje nebezpečnou standardní situaci zpoza velkého vápna. Je to něco přes dvacet metrů.

29.

Nadýchaný oblouček od Dočkala přistál na hlavě Zahustela, který však Ertugrulovu branku minul. Costa zahrál na polovině hřiště jen do zámezí.

30.

Dočkal na pravé straně skvělým načasováním své přihrávky uvolnil Marečka, jehož centr z nadějné pozice ovšem jen přelétl šestnáctku Fenerbahce.

31.

O minutu později našel Dočkal za zády obránců pro změnu Fataie, a ten postupoval sám na Ertugrula. Fataiovi se ale nepovedl první dotek, nepřipravil si míč dobře ke střele a turecký brankář v poklidu zasáhl.

33.

Ertugrul si nechal před odkopem přiběhnout napadajícího Juliše a až na poslední chvíli rozehrál. Ozan na druhé straně napřáhl k parádní ráně z dvaceti metrů a Bičík musel vyrazit balon na rohový kop.

34.

Sparťané se ubránili a zamířili do brejku. Před Fataiem ale stihl situaci pro Fenerbahce zachránit Ozan. Sparta pokračuje s míčem na útočné polovině.

35.

Poslední momenty už přinášejí vyrovnanější fotbal. Spartě se podařilo vyrovnat hru a také ona se teď dostává častěji na dostřel soupeřovy branky.

36.

Hra byla na chvilku pozdržena kvůli ošetřování Fataie, ale nyní už se zase pokračuje. Frýdek střílel zpoza pokutového území mimo bránu.

38.

Souza si neporadil s přihrávkou od Koci a akci Fenerbahce definitivně uťal ofsajd. V postavení mimo hru byl ale také Fatai po nákopu od Kadlece.

39.

Kjaer skvělou přihrávkou přenesl hru na Hasana Aliho, který si vyměnil balon s Aatifem a octl se před Bičíkem. Brankář Sparty vyrazil jeho nebezpečnou střelu na roh!

40.

Byl to už šestý roh tureckého klubu oproti jedinému Sparty. Pražané se tentokrát v pohodě ubránili, ale musejí zůstat v pohotovosti před Van der Wielem.

41.

Costa hodil míč po čáře na nabíhajícího Juliše, který se ale proti obráncům Fenerbahce výrazněji neprosadil a nevyšla mu ani zpětná přihrávka na Zimbabwana.

42.

Mareček obdržel na středu hřiště přihrávku od Dočkala a elegantním pasem vyzval ke sprinterskému souboji s Van der Wielem Costu. Sparťanský fotbalista fauloval.

43.

Koubek, Lafata, Šural a Čermák se intenzivně rozcvičují a je možné, že někteří z nich nastoupí do druhého poločasu už od první minuty. Zatím kouč Ščasný nemůže být spokojen s výkonem svých svěřenců.

44.

Salih šel do souboje s Holkem podrážkou napřed, rozhodčí Gil byl na blízku a všechno dobře viděl. Sparta se vrhá do jednoho z posledních útoku první části.

45.

Kadlec si pokryl míč před Fernandaem a po spolupráci s Bičíkem a Brabcem uhasil hrozící nebezpečí. Nastavovat se nebude ani minuta.

45.

První poločas skončil.

Druhý poločas začne přibližně ve 21:01.

Martin Frýdek: Je to těžký soupeř. Zatím hrajeme dobře, ale nevytváříme si tolik šancí. Měli bychom být nebezpečnější dopředu, ale jinak si myslím, že hrajeme dobře. Mají odražené míče, chybí nám jeden krok. Je to příprava."

Po úvodních seznamovacích minutách prvního poločasu bylo nebezpečnějším týmem Fenerbahce. Na Bičíka byl při závaru před brankou odpískán přísný faul Neustädtera, sparťané zablokovali ránu Koci a Fernandao hlavičkoval nad bránu. Největší šanci Sparty zazdil Fatai, který si přihrávku od Dočkala nezpracoval dobře a slabé zakončení si brankář Ertugrul pohlídal. Bičík musel zasahovat ještě proti střelám Ozana a Hasana Aliho.

46.

Do druhého poločasu nastoupí Sparta se změnami. Na trávník se dostanou Tomáš Koubek, David Lafata, Aleš Čermák, Josef Šural Tiémoko Konaté. Po první půli byli staženi David Bičík, Kehinde Fatai, Lukáš Juliš, Nhaimonesu Costa Lukáš Mareček.

46.

Druhý poločas právě začal.

46.

Fenerbahce střídalo o přestávce jen jednou. Na hřiště nastoupil Sener Özbayrakli místo Canera Koci. Druhá půle začala útočnou akcí Sparty, kterou ovšem zastavil ofsajd.

48.

Po souboji s dvojicí protihráčů zůstal u postranní čáry na trávníku ležet Frýdek. Zatímco se těžce zvedá a je ošetřován, pokračuje Sparta v deseti.

49.

Čermák pronikl středem hřiště až před šestnáctku a přihrál doprava na Zahustela. Jeho centr pouštěl brankář Ertugrul do zámezí, za svou branku.

50.

Kadlec zablokoval u rohového praporku Fernandaa a získal pro Spartu autové vhazování. Konatého nákop si nedokázal zpracovat nový kapitán Lafata.

51.

Van der Wiel napřáhl zhruba z hranice dvaadvaceti metrů ke střele pravačkou, ale Koubek mohl zůstat v naprostém klidu. Míč zamířil mimo jeho branku.

52.

Čermák uvolnil přihrávkou mezi beky Fenerbahce nabíhajícího Lafatu, který sice prostřelil brankář Ertugrula, ale ještě předtím mu byl odpískán ofsajd.

53.

Konaté se šikovně uvolnil na hranici pokutového území, ale střela už mu tolik nesedla. Nicméně nástup Sparty do druhého poločasu mohou její příznivci hodnotit velmi pozitivně.

54.

Čermák byl podle polského rozhodčího nedovoleně sražen k zemi Ozanem, který s tímto rozhodnutím vůbec nesouhlasí. Ale do útoku mezitím může Sparta.

55.

Zahustel nastřelil Aatifovu ruku a Letenští zůstali na balonu. Vstup do druhého poločasu se jim skutečně daří, i když se teď Šural dostal s míčem až za čáru.

56.

Ozan se při rozehrávce dostal pod tlak napadajících domácích hráčů, přesto si s těžkou situací dokázal poradit. Později už se k míči dostali znovu Pražané.

57.

Dočkal si zpracoval vhazování od Konatého a dostal od hráčů Fenerbahce mnoho prostoru. Potáhl si balon, jenže potom si neporozuměl s Lafatou.

58.

Šural si nezpracoval pas od obránců a autové vhazování měli k dispozici hosté. Po souboji s Frýdka s Fernandaem se vhazující Hasan Ali ještě o pár metrů posune.

59.

Zahustel nastřelil před šestnáctkou Sparty Saliha a míč se odrazil až za čáru. Koubek rozehrává nakrátko s Brabcem.

60.

Aatif si poradil se Zahustelem, a ještě k tomu byl sparťanem faulován. Fenerbahce se snaží postupně proniknout před Koubka, kterého ve druhé půli ještě nezaměstnalo.

61.

Držení míče je v 63 % procentech na straně tureckého klubu, ale to je z velké části přežitek z prvního poločasu. V tom druhém jsou sparťané lepším týmem, do šancí se ale ne a ne dostat.

62.

Konaté si udělal prostor na levém křídle a předal míč Čermákovi. Ten ještě pustil mezi nohama na Dočkala, jehož ránu z nějakých čtrnácti metrů zastavili obránci!

63.

Čermák čistým způsobem vjel pod nohy Kjaerovi, který si ale v souboji přivodil menší zranění. Konaté zakopl balon sportovně do zámezí.

64.

Kjaer se přesunul za postranní čáru, kde ještě pokračuje jeho ošetřování. Mezitím Pražané opět získali balon na své kopačky, Zahustel se ale na pravé straně neprosadil.

65.

Příležitosti Sparty jsou tady! Po přihrávce od Frýdka uvolnil Zahustel Dočkala, jehož oblouček zakončoval hlavou Šural. Poslední jmenovaný těsně přestřelil.

66.

Brankář Etrugrul si sice při zákroku na míč nesáhl, ale vyskočit proti Šuralově hlavičce musel. A nyní je to on, kdo si vyžádal ošetření přímo na trávníku.

68.

Šural si zpracoval balon v pokutovém území a rovnal si jej ke střele. Na místo ovšem včas přistoupil Souza a odpálil míč na rohový kop.

69.

Dočkalův roh obrana Fenerbahce s přehledem pohlídala, po výkopu od Ertugrula se proti pražské obraně neprosadil Aatif ani Fernandao.

70.

Přízemní kombinaci hráčů v bílých dresech přerušil až dalekonosný pas Souzy na pravou stranu. Tam ovšem velmi dobře splnil své defenzivní povinnosti Konaté.

71.

Hra je přerušena po faulu Saliha na Čermáka a Fenerbahce dvakrát střídá. Aatif Chahechouhe a Fernandao skončili. Nahrazují je Miroslav Stoch a Alper Potuk.

72.

Zbývá přibližně dvacet minut do konce utkání a stále čekáme na úvodní branku. V posledních minutách se tempo hry zase zklidnilo.

73.

Brabec sice při distribuci balonu na druhou stranu hřiště upadl, ale i tak jej dostal přesně na Zahustela. Postupem času se však míč vrátil mezi stopery Sparty.

74.

Konaté předal míč Čermákovi, který chtěl vyslat do úniku Šurala. Myšlenka to byla dobrá, ovšem realizace pokulhávala. Míč skončil u brankáře Ertugrula.

75.

Přípravné utkání Sparty proti Fenerbahce sleduje přímo na stadionu 7 376 diváků, což je hodně solidní návštěva. Diváci nyní sledují souboj Kadlece s Van der Wielem.

76.

Sparta si poradila s ojedinělým výpadem Fenerbahce po pravém křídle. Prsty v tom měl nový hráč na trávníku Potuk, nicméně ani on zatím chabý výkon tureckého celku v druhé půli příliš nezvedl.

77.

Konaté našel ve vápně Lafatu, který místo zpracování a střely ještě sklepával na Dočkala. Ten střílel z prvního doteku zpoza šestnáctky mimo branku Ertugrula.

77.

Další dvojité střídání na straně Fenerbahce. Na hřiště vpluli Hakan Cinemre a Ramazan Civelek. Trenéři stáhli z trávníku Gregoryho van der Wiela a Saliha Ucana.

79.

Konaté se uvolnil na levém křídle, přichystal si balon na pravou nohu, bohužel pro Spartu poté ve slibné pozici minul branku. Sparta ve druhém poločase soupeře přehrává.

80.

Po přihrávce od Stocha ztratil balon kapitán Fenerbahce Hasan Ali, na jehož přihrávku nezareagoval střídající Civelek.

81.

Sparťané už měli jít do zakončení, místo toho ale situaci několikrát přehráli. Vrcholem byl nepřesný centr Zahustela namísto přímočarého zakončení.

82.

Zahustela si odstavil Hasana Aliho a předal balon Dočkalovi. Jeho skákavý centr odvrátil Kjaer, Frýdkovu bombu zpoza šestnáctky zastavil o něco později Cinemre.

83.

Ne, Frýdkova přihrávka na Šurala je příliš dlouhá. Sparta se ve druhé půli prezentuje zlepšeným výkonem, ale stejně to vypadá, že utkání skončí bez gólů.

84.

Po přihrávce od Zahustela se k míči přes Neustädtera protlačil Dočkal, ale Kjaer zablokoval také další centr z kopačky tohoto sparťana.

85.

Aktivita je v závěrečných minutách jednoznačně na straně Sparty. Ta je nastěhovaná na útočné polovině a hledá cestu do pokutového území.

86.

Zahustel odevzdal u postranní čáry míč Ozanovi, který ale nic závratného nevymyslel. Záhy ovšem Özbayrakli přetlačil Konatého a Koubek musel zasahovat proti přízemnímu centru.

87.

Zahustel se dostal k dalšímu centru z pravé strany, ale znovu poslal míč jen na bránícího Kjaera. Po zásahu dánského obránce rozehraje Dočkal rohový kop.

88.

Brabec si naskočil na Dočkalův centr, avšak ve složité pozici hlavičkoval jen nad branku. Özbayrakli fauloval po nepřesvědčivé přihrávce od Ozana sparťana Konatého.

89.

Standardní situaci si vzal na starost Dočkal a poslal do vápna nadýchaný centr. Kjaer odvrátil balon na rohový kop, ze souboje se Šuralem se vzpamatovává Cinemre.

90.

Sparta rozehrála rohový kop nejdříve nakrátko a posléze Dočkal odcentroval. Na zadní tyči našel kanonýra Lafatu, ale ten hlavou přestřelil Ertugrulovu branku!

90+1.

Nad rámec druhého poločasu se nastavují tři minuty. Fenerbahce strávilo tu první na obranné polovině Sparty, ale teď už bude rozehrávat Koubek.

90+2.

Sparta do poslední chvíle obléhá istanbulskou šestnáctku. Zahustelův centr žádné zakončení nepřinesl, Stoch se zbytečně dostal do problémů se Šuralem a Sparta má příležitost ještě jednoho rohu.

90+3.

Nyní už opravdu utíkají poslední sekundy zápasu. Sparta z rohového kopu výrazněji nezahrozila, teď ještě po pravé straně útočí Zahustel.

90+4.

Utkání skončilo.

V posledních sekundách musel ještě hostující brankář Ertugrul likvidovat tvrdou ránu Frýdka, ale povedlo se mu to, a tak končí přípravný duel mezi Spartou a Fenerbahce bez branek. Do druhé půle nastoupili Pražané s pěti změnami a do obrazu hry to výrazně promluvilo. Dočkalovu ránu zastavili obránci, Šural a Lafata hlavou z dobrých pozic přestřelili. S druhým poločasem může být Sparta rozhodně spokojenější, gól ale nevstřelila.

Za týden už přijde pro Spartu ostrý start Ligy mistrů, kdy na domácí půdě přivítá v prvním zápase třetího předkola Ligy mistrů Steauu Bukurešť. Fenerbahce bude hrát proti Monaku.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji dobrou noc.